Vychováváte narcisty nebo děti s vysokým sebevědomím?
Rodiče mají tu nejtěžší práci na světě. Jsou zodpovědní za výchovu generací lidí, kteří budou řídit svět. Jak se mění svět, mění se i způsob, jakým lidé vychovávají své děti. Velkou roli ve výchově malých dětí hraje naše společnost. Sociální komentátoři se domnívají, že jsme na pokraji výchovy nejnarcističtější generace lidí. Rodiče dnes mají malé rodiny a snaží se své děti neustále chránit před všemi možnými hrozbami. Musíme se však někdy zastavit a podívat se sami na sebe. Chováme se k našim dětem macešsky? A vychováváme z nich narcisty, nebo jedince s vysokým sebevědomím?
Další zajímavé články z kategorie ZdravíOsobnostní modely
Psychologové zkoumají lidi a stabilitu osobnosti již desítky let. A různí psychologové věří v různé modely vývoje osobnosti. Někteří psychologové věří v „pevný“ model osobnosti. Věří, že lidé se rodí s pevnými osobnostními rysy, které se nemění, ale mohou v životě projít mnoha změnami. Jiná skupina psychologů věří v „tekutý“ model. Podle tohoto modelu se osobnostní rysy mění, vynechávají a doplňují v závislosti na životních zkušenostech, kterými člověk prochází. A třetí skupina psychologů věří v model „želé“. Podle tohoto modelu jsou lidé v mládí fluidní, ale jak stárnou, stávají se ustálenými. Mnoho vědců se domnívá, že dětství hraje velkou roli při formování lidí a jejich vlastností.
Vytváříme generaci monster?
Podle nizozemských psychologů Eddieho Brummelmana, Constantina Sedikidese a Sandera Thomaese mohou způsoby, které používáme ke zvyšování sebevědomí dětí, nakonec vést i k vytváření narcistických monster. Tito psychologové se domnívají, že velkou roli při vytváření sebeúcty u dětí hrají rodiče a učitelé. A někdy se to může vymknout kontrole a udělat z dětí narcisty. Koneckonců narcismus je jen přehnaná verze sebeúcty. Oba tyto rysy závisí na tom, jak nás vnímají ostatní.
Psychologové Eddie Brummelman, Constantine Sedikides a Sander Thomaes provedli výzkum, aby tuto teorii ověřili. Pozorovali mnoho dětí a jejich interakce s rodiči a učiteli a vyhodnocovali rozdíly. Vědci zjistili, že narcistické chování se rozvinulo u dětí, jejichž rodiče je zasypávali zbytečným množstvím pochval a neustále je srovnávali s ostatními dětmi, aby jim ukázali, o kolik jsou lepší. Tyto děti vykazovaly narcistické sklony. Děti, jejichž rodiče je oceňovali bez jakéhokoli srovnávání, vykazovaly vysoké sebevědomí bez narcistických skvrn v osobnosti.
Velký rozdíl
Psychologové se domnívají, že sebeúcta i narcismus jsou deriváty našich předpokladů o tom, jak nás vidí ostatní. Mezi nimi je však zásadní rozdíl, který rozhoduje o všem. Narcističtí lidé vidí svět v hierarchickém uspořádání, kde si lidé potřebují stanovit své pořadí. A sami sebe vidí na vrcholu tohoto psychologického potravního řetězce. Lidé s vysokým sebevědomím však vidí svět jako horizontální uspořádání moci. Pro ně žádný hierarchický řád neexistuje. Považují se za hodnotné jedince, ale nejsou nikomu nadřazeni. Lidé s vysokým sebevědomím věří ve spolupráci s ostatními, aby dosáhli úspěchu, a nepředbíhají nikoho v závodě.
Způsob, jak nevychovávat monstra
Způsob, jak zajistit, aby vaše dítě mělo vysoké sebevědomí, a ne narcismus, závisí na tom, jak se k němu chováte. Rozdíl mezi dvěma pochvalami typu „dobrá práce“ a „jsi nejlepší“ může být malý, ale je zásadní. Používejte první z nich, abyste dítěti vštípili sebedůvěru. Vaše dítě by si mělo být jisté svými schopnostmi, ale nemělo by si o sobě myslet, že je lepší než ostatní. A pokud má vaše dítě nízké sebevědomí, musíte ho pochválit správným způsobem a dát mu najevo, že si je zaslouží. To vašemu dítěti pomůže získat lepší pocit ze sebe sama.
K výchově dítěte je potřeba víc než jen jediná možnost. Je potřeba také spousta dobrých hodnot a správných slov.