Všechno co potřebujete vědět ohledně zeleného čaje Matcha

V současné době není na potravinářské scéně nic více trendy než matcha – druh zeleného čaje. Je ve všem, od koktejlů přes dorty až po zmrzlinu. Ale co je to za humbuk? Ukázalo se, že matcha má několik úžasných výhod. Pravděpodobně ne, když se přimíchá do dortového těsta. Ale rozmíchaná v horké vodě dokáže matcha udělat zázraky pro naši mysl i tělo. Tady je důvod, proč byste ji měli zařadit do svého každodenního režimu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Jak se liší matcha od ostatních zelených čajů?

Matcha se vyrábí ze stejné rostliny jako černý a bílý čaj. Rozdíly spočívají ve způsobu pěstování a zpracování rostliny. Posledních 20 týdnů před sklizní se rostliny matcha zakrývají a pěstují ve stínu. Tím se zvýší hladina chlorofylu a lístky získají charakteristickou zelenou barvu, kterou všichni známe.

Poté se listy suší jako obvykle, ale místo balení do čajových sáčků, nebo krájení na sypané čaje, se celé listy rozemelou na jemný prášek. Na rozdíl od jiných čajů, kde se lístky scedí, se zde prášek jednoduše zalévá horkou vodou.

Jaké jsou výhody čaje Matcha?

Matcha je plná antioxidantů zvaných katechiny a polyfenoly, které jsou obsaženy i v běžném zeleném čaji. Klíčovým hráčem je sloučenina zvaná epigalokatechin galát neboli EGCG. Proč tedy raději matcha než klasický zelený čaj? Matcha může obsahovat až třikrát více EGCG než běžný zelený čaj, takže je zřejmé, že má pořádnou sílu. Zde jsou některé z výhod pití čaje matcha.

1. Zlepšuje metabolismus

Existuje důvod, proč je zelený čaj téměř jako plakátové dítě pro hubnutí. Zelený čaj pomáhá zrychlit metabolismus. A když držíte dietu, může vám to pomoci zhubnout o něco rychleji, než kdybyste ho nepili. Mějte na paměti, že ho musíte pít čistý bez mléka nebo cukru.

2. Zpomaluje stárnutí

V Japonsku, odkud matcha pochází, je průměrná délka života 83 let. Není tedy žádným překvapením, že matcha pomáhá zpomalovat proces stárnutí a udržuje vás déle zdravé.

3. Zabraňuje tvorbě vrásek

Ukázalo se, že zelený čaj má i některé kosmetické účinky. Pokud vás trápí vrásky a vrásčitá místa v okolí očí, popíjejte každý den zelený čaj. Tyto antioxidanty působí dostatečně kouzelně na to, aby vaše pleť netrpěla na následky stárnutí.

4. Zpomaluje růst rakoviny

Existuje něco, co zelený čaj nedokáže? Bylo prokázáno, že silné antioxidanty obsažené v zeleném čaji zpomalují a zabraňují přežívání rakovinných buněk v těle.

5. Zlepšuje funkci mozku

Matcha působí kouzelně i v našem mozku. Kofein obsažený v matcha nám pomáhá udržovat bdělost a ostražitost, což zlepšuje naši kognitivní výkonnost. Chrání také mozek před vznikem poruch, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

6. Snižuje riziko srdečních onemocnění

Chcete udržet své srdce ve skvělé kondici? Dávejte si pravidelně šálek zeleného čaje. Vysoká hladina cholesterolu, zejména LDL neboli „špatného cholesterolu“, může být pro zdraví srdce nebezpečná. Může vést k ucpávání tepen a zvýšenému riziku mrtvice a srdeční zástavy. Bylo zjištěno, že pití zeleného čaje snižuje hladinu LDL, což snižuje riziko srdečních onemocnění.

7. Snižuje riziko cukrovky

Cukrovka je v dnešním světě téměř jako epidemie. Naše láska k cukru má neblahé následky, ale naštěstí zelený čaj může pomoci zvrátit některé škody, které jsme již napáchali. Studie ukazují, že zelený čaj snižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu o 30%!

Jak si vybrat matcha tea

Pokud chcete obohatit svou sbírku čajů, matcha je skvělou volbou. Stejně jako všechny rostliny je však i zelený čaj náchylný k vyluhování škodlivin z půdy a atmosféry, ve které se pěstuje. Některé studie ukazují, že matcha z Číny může mít vyšší obsah olova. Snažte se proto vybírat ekologické značky pocházející z Japonska, které zřejmě nemají tak vysokou koncentraci škodlivin.

Jak připravit a pít matchu

Při přípravě čaje matcha je důležitý poměr prášku a vody, ale jako u všeho si můžete pohrát a upravit si ho podle svých osobních preferencí. Pro začátek použijte asi 2 gramy (1/2 lžičky) prášku na půl až jeden šálek vody. Voda by měla být ideálně těsně pod bodem varu. Část vody pomalu přidávejte k prášku a vytvořte pastu. Můžete použít metličku, aby byla pěkně napěněná. Přidejte zbytek vody a vychutnejte si ji. Dbejte jen na to, abyste nepřidávali mléko, protože by mohlo změnit účinnost antioxidantů. Matcha není vhodná jen na pití ve formě čaje, ale hodí se i na přípravu pokrmů. Je také úžasná ve smoothies a při pečení se dobře kombinuje s bílou čokoládou.

Teď, když už znáte základy matchy, můžete ji vyzkoušet na vlastní kůži.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: The List , Harney & Sons