Vše ohledně divertikulitidy (zanícené váčky v tlustém střevě)

Divertikulitida je bolestivé onemocnění, při kterém se ve stěnách tlustého střeva vytvářejí drobné vypouklé váčky, takzvané divertikly. Tvorba těchto váčků se označuje jako divertikulóza, a pokud se tyto váčky infikují nebo zanítí, označuje se tento stav jako divertikulitida. Riziko vzniku divertikulitidy roste s věkem. I když začíná v malé míře, může být velmi nepříjemná a může se vyvinout v něco mnohem závažnějšího.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co způsobuje divertikulitidu?

Lékaři si nejsou jisti, co divertikulitidu konkrétně způsobuje, ale předpokládají, že na vině je strava s nízkým obsahem vlákniny. Bez dostatečného množství vlákniny musí tlusté střevo vynaložit větší úsilí, aby vytlačilo stolici kupředu. Tím může uvnitř tlustého střeva vznikat obrovský tlak, který může tlačit na slabá místa ve stěně tlustého střeva a způsobit vznik divertiklů. Když se tyto váčky infikují bakteriemi a zanítí se, může to vést ke vzniku divertikulitidy.

Jaké jsou příznaky divertikulitidy?

Divertikulóza je poměrně častá a trpí jí téměř polovina lidí starších 60 let. A většina z nich ani nemusí vědět, že ji má, pokud se neobjeví při běžné kolonoskopii, protože obvykle nezpůsobuje žádné příznaky. Pouze asi u 10 až 25 procent lidí s divertikulózou se dále vyvine divertikulitida, protože ve střevních váčcích se časem hromadí odpad a dochází k růstu bakterií.

Divertikulitida má několik příznaků:

Bolest břicha vyvolaná dotykem
Křeče v břiše v levé dolní části
Plynatost
Nadýmání
Nevolnost
Říhání
Zácpa
Průjem
Velmi řídká nebo tekutá stolice
Krev ve stolici
Únava

Jak se divertikulitida diagnostikuje?

Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, je vhodné, abyste se nechali vyšetřit lékařem. Lékař se vás podrobně zeptá na vaše příznaky a důkladně vás vyšetří. Může provést kolonoskopii a může provést testy, jako je rentgen nebo CT vyšetření a krevní testy, jako je kompletní krevní obraz, aby zjistil, zda máte infekci nebo ne. Než dojde ke stanovení diagnózy divertikulitidy a zahájení odpovídající léčby, ujistí se, že netrpíte žádným jiným onemocněním nebo chorobou.

Jak můžete divertikulitidě předcházet a léčit ji přirozeně?

Existuje mnoho přírodních látek, které můžete mít k dispozici, abyste si vyléčili střeva a aby byla opět zdravá. Zde jsou některé z potravin, které byste měli jíst.

Ječmen: Ječmen má protizánětlivé vlastnosti, které sníží zánět ve vašem střevě. Můžete ho přidávat do polévek a dušených jídel, aby ho váš trávicí systém neměl problém strávit.

Hnědá rýže: Vláknina je důležitá pro zajištění zdravého pohybu střev, proto byste se měli snažit konzumovat potraviny bohaté na vlákninu. Pokud tedy pravidelně konzumujete bílou rýži, měli byste přejít na hnědou rýži, která je bohatá na vlákninu, která vám usnadní pohyb střev.

Papája: Pokud je váš divertikulární zánět velmi nepříjemný, můžete si dát zralou papáju přímo z lednice, která vaše střeva zklidní. Můžete ji nakrájet na kousky a sníst nebo rozmixovat a konzumovat jako šťávu.

Česnek: Česnek má silné protizánětlivé účinky. Pomůže vám zabránit infekcím ve střevech a k zmírnění divertikulitidy. Můžete žvýkat stroužek česneku 3krát denně nebo ho můžete přidávat do jídla.

Brambory: Brambory jsou nejen chutné a výživné, ale také mimořádně uklidňující pro vaše střeva. Jejich konzumace může být velmi uklidňující, když máte zažívací potíže. Při divertikulitidě byste se měli držet vařených nebo pečených brambor, protože olej a tuk mohou váš stav zhoršit.

Další možnosti léčby divertikulitidy

Léčba divertikulitidy závisí na závažnosti vašich příznaků.

Může být nutné, abyste po určitou dobu konzumovali pouze tekutou stravu, dokud se nezačnete cítit lépe.

Lékař vám také může předepsat léky proti bolesti, které znecitlivují bolest, a antibiotika na snížení infekce ve střevech.

Měli byste se také snažit relaxovat meditací a pomalým dýcháním, aby se snížil tlak na břicho.

Pokud se divertikulitida nezlepší jinými formami léčby nebo pokud trpíte chronickou bolestí, střevní neprůchodností nebo píštělí, může být nutná operace.