Vše, co potřebujete vědět o boulích na očních víčkách

Boule na očních víčkách jsou červené, pupínkovité bulky, které se objevují na části oka, kde se stýkají oční víčka a řasy. V závislosti na typu mohou být bolestivé. Obvykle jsou také neškodné a samy zmizí. Mohou však být důvodem k obavám, pokud na očích zůstávají delší dobu.

Zde je vše, co potřebujete vědět o různých typech boulí na očních víčkách – co je způsobuje, jaké jsou jejich příznaky a jak je můžete léčit doma.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Typy boulí na očních víčkách a jejich příčiny

Nejběžnějšími typy boulí na očních víčkách jsou ječné zrno, vlčí zrno a xantelazmata.

Ječné zrno

Vnitřní strana očních víček je vystlána mazovými žlázami, které oči promazávají. Když je některá z těchto mazových žláz zablokovaná, bakterie se dostanou dovnitř a infikují zablokovanou mazovou žlázu. Výsledkem je bolestivá boule zvaná ječné zrno, která může být někdy naplněna hnisem. K výtoku může dojít také v důsledku infikovaného vlasového folikulu. Jedná se o nejčastější druh boule na očních víčkách a obvykle se vyskytuje u řas nebo pod víčky. Ječné zrno se vytvoří během několika dní a může se vyskytnout na jednom oku nebo na obou očích. V jednom oku se může vyskytnout i více než jedno ječné zrno.

Tyto boule na očních víčkách obvykle samy odtékají a hojí se. Nemají také vliv na vaše vidění. Vaše šance na jejich vznik se zvyšuje, pokud trpíte onemocněním zvaným blefaritida – zánět očních víček, který způsobuje tvorbu šupinek na řasách.

Vlčí zrno

Stejně tak se může ječné zrno nakonec změnit v takzvané vlčí zrno, které vzniká, když je olejová žláza ve vašem oku zanícená a zcela ucpaná. Vlčí zrno se rozvíjí dále na víčku než ječné zrno a ve většině případů nezpůsobuje bolest. Může se však značně zvětšit a může dokonce blokovat vidění.

Xantelazmata

Xantelasmata jsou tukové usazeniny na očním víčku, které jsou měkké a mají žlutou barvu. Vytvářejí se pod kůží oka a často jsou důsledkem stárnutí. Obvykle nejsou škodlivé, ale někdy mohou být ukazatelem vysoké hladiny cholesterolu.

Příznaky boule na očním víčku

Ať už se jedná o jakýkoli typ boule na očním víčku, příznaky jsou dosti podobné. Kromě toho, že se boule na očním víčku projevuje jako červená nebo kůží zbarvená bulka, je doprovázena příznaky, jako jsou např:

Svědivý pocit v oku (podobný pocitu, jako když do něj něco vnikne).
Citlivost na světlo.
Slzení očí.
Citlivost očí.

Léčba boule na očním víčku doma

Postupujte podle těchto jednoduchých rad, které urychlí hojení boule na očním víčku.

Do boule na očním víčku nikdy nešťourejte, nemačkejte ji ani na ni netlačte. Zvýšili byste tím možnost vzniku závažnějšího stavu.

Pro úlevu od bolesti si na oko přiložte teplý měkký hadřík. Dělejte to několikrát denně po dobu 5-10 minut, abyste urychlili odtok vody z boule na víčku a umožnili její rychlejší hojení. Mějte na paměti, že hadřík by neměl být příliš horký.

Dokud boule zcela nezmizí, vynechte čočky a oční make-up, abyste předešli infekcím.

Oči udržujte stále v čistotě.

Upozornění

Boule na očním víčku může být důvodem k obavám, pokud se u vás objeví některý z následujících příznaků:

Nadměrný výtok z očí.
Změna barvy bílé části očí.
Krvácející boule na očním víčku.
Šupinaté, krustovité oční víčko.
Opakující se boule.

Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, možná budete muset navštívit lékaře.

Nyní, když víte vše o boulích na očních víčkách, budete schopni je rozpoznat a budete vědět, jak o ně pečovat, pokud se u vás objeví.