Vliv traumatu na bloudivý nerv a mindfulness

Meditace může uzdravit naše tělo i mysl. Pravidelným cvičením a potřebnou výživou dokáže navrátit tělu jeho slávu. Meditace je prastará védská praxe, která dnes získává velké uznání. Toto uznání a přijetí meditace ve většinové společnosti z celého srdce oslavují jak běžní lidé, tak znalci vědy. Vědci studují a chápou více o praxi meditace a jejích účincích na pohodu jedince. Meditace může zvýšit naši pozornost a soustředění tím, že stimuluje bloudivý nerv. Meditace umožňuje lidem účinně zvládat stres tím, že posiluje bloudivý nerv. Někdy však i meditace může při stimulaci tohoto nervu za zvláštních okolností selhat. Touto zvláštní okolností je trauma. Trauma může zanechat trvalý následek na psychice jedince. A věda se usilovně snaží rozluštit tajemství, které za tím stojí.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Rozluštění bloudivého nervu

Bloudivý nerv neboli nervus vagus je jedním z dvanácti lebečních nervů. Tento nerv vychází z mozku a pomáhá při přenosu informací mezi mozkem a ostatními částmi těla. Tento nerv však komunikuje především s hlavou a krkem. Komunikuje také s dalšími částmi těla. Je to jeden z nejdelších nervů automatického nervového systému. Spolupracuje s většinou částí těla, jako je trávicí systém, slezina, játra, plíce atd., a přenáší tak parasympatické reakce.

Podle profesora Dachera Keltnera z Kalifornské univerzity je bloudivý nerv jedním z největších a nejdůležitějších pojítek lidského těla a mysli. Bloudivý nerv plní pro třídu savců zcela jedinečnou funkci. Je úzce spojen s reaktivitou těla na nemoci a celkovým imunitním systémem těla. Tento nerv vychází z mozku a vede napříč celou páteří a končí v našich svalech. Bloudivý nerv tedy pomáhá při všech hlavních funkcích našeho těla, jako je koordinace srdečního tepu s dýcháním a trávicími procesy. Podle profesora Keltnera „je to nerv lásky vašeho těla – je to nerv, který se stará o vaše tělo“.

Když tedy tento nerv, který se stará o naše tělo zevnitř, dostane po úrazu zásah, očekávají se obrovské následky. Lidem, kteří jsou obecně pozorní, začnou vadit drobné změny ve fyzických podnětech, které je obklopují. Všímavá meditace se tak po prožitém traumatu může stát obtížným úkolem.

Napravení bloudivého nervu

Proces poškození může být krátkodobý, ale jeho následky mohou být dlouhodobé. Trpělivost se sebou samým je tedy tím největším darem, který si můžete dát. Musíte vědět, že dobré věci vyžadují čas a praxi, aniž byste o tom kdy pochybovali. Moderní věda investuje mnoho času a prostředků do toho, aby o tomto nervu zjistila více. A předpokládá se, že posilování bloudivého nervu může snížit zánětlivé reakce v našem těle a do značné míry zlepšit naši imunitu. Výzkumy zjistily, že posilování bloudivého nervu může výrazně snížit pravděpodobnost vzniku deprese. Také může zvýšit naši mozkovou aktivitu a zvýšit naši odolnost. Bylo zjištěno, že posilování bloudivého nervu nám může umožnit lépe zvládat hladinu stresu a s ním spojené úzkosti. Výzkumy doporučují holistický přístup k nápravě nedostatečně aktivního i hyperaktivního bloudivého nervu. Výživová pomoc spolu s fyzikálními technikami, jako je akupunktura, sotai, masáže, mohou pomoci při oživení bloudivého nervu. Tyto procedury mohou být doplněny cvičeními všímavosti (mindfulness), aby se zvýšila kvalita léčby. Rozhodně mohou lidem pomoci uzdravit se a začít znovu.

Je důležité si uvědomit, že pomoc je hned za rohem. Nevyhýbejte se proto požádat o pomoc. Je v pořádku být někdy zlomený. Ale nevzdávejte se snadno. Jakmile vyhrajete boj sami se sebou, můžete zvítězit nad čímkoli na tomto světě.