Vitiligo a přírodní prostředky k léčbě bílých skvrn vitiliga
Dělají vám bílé skvrny na kůži starosti a stydíte se za sebe? Skvrny od vitiliga se běžně objevují na obličeji, rukou a krku v důsledku ztráty pigmentu známého jako melanin, který dodává pokožce barvu. Předpokládá se, že k tomu u některých lidí dochází, když se imunitní systém omylem obrátí proti melanocytům, které melanin tvoří, a napadne je. Bylo také zjištěno, že oxidační stres ničí melanocyty.
Vitiligo se obvykle léčí léky a fototerapií. V některých případech může být na postižená místa transplantována kůže z jiných částí těla nebo může být k řešení tohoto stavu použito tetování. Pokud hledáte přírodní prostředky, které bojují proti vitiligu, existuje mnoho takových, které vám mohou pomoci. Nezapomeňte však, že se jedná o mírnější protilátky, takže než uvidíte výsledky, bude to chtít čas a důsledné používání.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíVyzkoušejte ginkgo biloba
Ginkgo biloba je starobylá bylina ceněná pro své mnohé léčivé vlastnosti. Výzkumy ukazují, že může pomoci zastavit progresi vitiliga a také podpořit repigmentaci. Jedna studie zjistila, že aktivní progrese vitiliga se výrazně zastavila u lidí, kteří třikrát denně užívali extrakt z ginkgo biloby. U většího počtu osob, které extrakt užívaly, došlo také k výrazné nebo úplné repigmentaci ve srovnání s osobami, které užívaly placebo. Jak se ukázalo, oxidační stres hraje roli v patogenezi vitiliga a antioxidační a imunomodulační vlastnosti této byliny mohou být zodpovědné za její příznivý účinek u lidí s tímto onemocněním.
Použití oleje z černého kmínu
Dalším přírodním prostředkem, který může pomoci při řešení vitiliga, je olej z černého kmínu (Nigella sativa). Jedna studie se zabývala účinkem aplikace oleje z černého kmínu po dobu šesti měsíců na osoby, které trpěly vitiligem. Bylo zjištěno, že postupem času se barva kůže zlepšila a depigmentované oblasti se zmenšily. Předpokládá se, že za tento účinek je zodpovědná sloučenina známá jako thymochinon, která je obsažena v semenech černého kmínu. Thymochinon chrání před oxidačním stresem. Může také stimulovat neurotransmiter zvaný acetylcholin, který může způsobit uvolňování melaninu a ztmavnutí kůže.
Natřete se bakuchiovým olejem
Léčivý olej známý jako bakuchi olej, který se připravuje ze sezamového oleje a sušených plodů rostliny babchi (Psoralea corylifolia), se v ájurvédě často používá k léčbě vitiliga. Lokální použití oleje bakuchi může při vystavení ultrafialovému světlu stimulovat melanocyty a díky obsahu psolarenu podporovat pigmentaci.
Zajímavé je, že jedna studie také zjistila, že aplikace masti, která obsahovala prášek ze semen babchi, významně zlepšila úroveň pigmentace u malých bílých skvrn vitiliga. K léčbě vitiliga se také běžně používá pasta z prášku ze semen babchi.
Vyzkoušejte extrakt z kapradiny
Dalším prostředkem z rostlinné říše pro léčbu vitiliga je kapradina (Polypodium leucotomos). Tato rostlina má antioxidační a imunomodulační vlastnosti, které jí pomáhají řešit toto kožní onemocnění. Jedna studie zjistila, že pacienti, kteří konzumovali výtažek z Polypodium leucotomos třikrát denně a dvakrát týdně dostávali úzkopásmovou UVB fototerapii po dobu 25 až 26 týdnů, vykazovali mnohem lepší repigmentaci než pacienti, kteří užívali placebo. Výzkum zřejmě naznačil, že výtažky z kapradin mohou mít výraznější účinek u lidí se světlejší pletí.
Použijte Kutki
Kutki neboli Picrorhiza kurroa je bylinný prostředek používaný v ájurvédě k léčbě vitiliga. Studie ukazují, že užívání prášku z kořene této rostliny spolu s fotochemoterapií vedlo k lepší repigmentaci než samotná fotochemoterapie. Tato bylina má imunomodulační a antioxidační vlastnosti, které mohou být důvodem její účinnosti při léčbě vitiliga.
Bairesi komplex
Zde je bylinný lék na vitiligo, který pochází až z Číny. V tradiční čínské medicíně se k léčbě tohoto onemocnění používá přípravek známý jako Bairesi complex, který se skládá z horkého vodného extraktu 5 bylin, a to Psoralea corylifolia, Brassica juncea, Vernonia anthelmintic, Plumbago zeylanica a Nigella glandulifera. Studie zjistily, že tento léčivý přípravek podporuje tvorbu melaninu a repigmentaci. Lékař tradiční čínské medicíny by vám měl být schopen poradit s použitím.
Použití šťávy z fíkových listů
Šťáva z fíkových listů se v tradiční medicíně používá k lokální léčbě vitiliga. Někdy se aplikuje pasta z čerstvé šťávy listů a práškových kořenů. Jak tedy tento prostředek funguje? Výzkumy ukazují, že fíkové listy obsahují bergapten a psoralen, což jsou bioaktivní sloučeniny, které mohou odstraňovat pigmentaci a léčit vitiligo.
Dejte si ghí napuštěné černým pepřem nebo použijte mast s piperinem
Piperin, což je sloučenina obsažená v černém pepři, má silný účinek na proliferaci melanocytů. Podle studie vedla lokální aplikace piperinu spolu s léčbou úzkopásmovým ultrafialovým zářením B k výrazně lepší repigmentaci než samotná léčba úzkopásmovým ultrafialovým zářením B.
Zajímavé je, že ajurvédský přípravek obsahující černý pepř, sušený zázvor, kořen olovnice a pippali fermentovaný v kravské moči se také používá lokálně k léčbě vitiliga. Někteří ájurvédští odborníci také doporučují užívat ghí nebo přepuštěné máslo napuštěné pepřem. Toto ghí připravíte tak, že v 10 g ghí několik minut povaříte 10 zrnek pepře, pepř vyjmete a ghí si dáte spolu s jídlem.
Jídlo bohaté na vitamín B12 a kyselinu listovou
Vitamín B12 a kyselina listová mohou pomoci zlepšit repigmentaci pokožky. Jedna studie zjistila, že u více než poloviny účastníků, kteří kombinovali pobyt na slunci s doplňováním těchto živin, došlo k jasné repigmentaci. Tato léčba také zastavila šíření vitiliga u 64 % účastníků. Ačkoli není definitivně jasné, jak tento prostředek funguje, odborníci předpokládají, že vitamín B12 může snižovat tvorbu homocysteinu, aminokyseliny, která se podílí na depigmentaci.
Vitamín B12 můžete získat z hovězích jater, škeblí, masa, ryb, vajec a mléka, zatímco zelená listová zelenina, sušený hrách, fazole a citrusové plody jsou dobrým zdrojem kyseliny listové. Můžete se také poradit se svým lékařem o doplňcích stravy.
Zajistěte si dostatečný příjem zinku
Někteří odborníci naznačují, že zinek může být užitečný i při léčbě a prevenci vitiliga. Zinek hraje roli při tvorbě melaninu a může pomoci zabránit odumírání buněk tvořících melanin neboli melanocytů. Může také potlačovat tvorbu volných radikálů, které vedou k oxidačnímu stresu a destrukci melanocytů. Některé výzkumy navíc naznačují, že lidé s vitiligem mají nízkou hladinu zinku. Doplňte si proto zásoby potravin bohatých na zinek, jako jsou ústřice, drůbež, ořechy, mořské plody a celozrnné výrobky.