Vitamín C je léčivá živina která může změnit váš život

Vitamín C pravděpodobně znáte pro jeho účinky na imunitní systém. Když přijde chřipková sezóna, všichni jsou jím posedlí! Tento vitamín, známý také jako kyselina askorbová, se často používá k zahnání bacilů a zkrácení doby nachlazení. Ale stejně jako u jiných živin, ani u vitamínu C jeho sláva zdaleka nekončí.

Není to jen něco, co najdete v pomerančové šťávě a citronech. Vitamín C je jako lék, který má sílu léčit a předcházet chronickým onemocněním. Proč tedy brát pilulky, když je možné zvládnout potíže pomocí stravy? K uzdravení však nedojde přes noc. I když není běžné mít vážný nedostatek vitamínu C, mnoho lidí ho nemá dostatek. Vyhýbat se jeho nízké hladině je rozhodně moudrý krok. Zde tedy jsou informace o tom, co pro vás může vitamín C, léčivá přírodní živina, udělat.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Bojuje proti oxidačnímu stresu

Od rakoviny až po srdeční onemocnění – mnoho onemocnění může mít původ v oxidačním stresu. K tomuto procesu dochází, když volné radikály napadají buňky a způsobují poškození, které je natolik významné, že způsobuje problémy. Není třeba dodávat, že je třeba se o tyto volné radikály nějak postarat! K tomu slouží živiny, jako je vitamín C.

Vitamín C jako antioxidant dokáže volné radikály najít a zničit. Je považován za první linii obrany, protože chrání ostatní antioxidanty a zdravé buňky. Vlastně ze všech antioxidantů se kvůli nedostatku vitamínu C vytvoří nejzranitelnější prostředí pro oxidační stres.

2. Reguluje záněty

Stejně jako oxidační stres stojí i zánět za vznikem nesčetných chronických onemocnění. Je také považován za důvod, proč se tělo s věkem tolik mění. Naštěstí antioxidační aktivity vitamínu C zároveň tlumí záněty, čímž vám poskytují dvojitou dávku ochrany.

3. Zlepšuje funkci imunitního systému

Existuje důvod, proč je vitamín C nejlepším přítelem vašeho imunitního systému. Tato živina posiluje fagocyty, typ buněk, které „požírají“ bakterie a cizorodé částice. Dokonce zvyšuje pohyb buněk, zabíjí mikroby a šíří bílé krvinky regulací genů. Bez dostatečného množství vitamínu C náchylnost k infekcím prudce vzroste.

Takže až budete příště bojovat s infekcí, nepodceňujte sílu této živiny. Bylo zjištěno, že doplňování vitamínu předchází systémovým a respiračním infekcím a léčí je.

4. Podporuje zdraví srdce

Obvykle není vitamín C spojován se zdravím srdce. Když ale pomáhá při tvorbě cév, rozhodně to stojí za zmínku! Při srdečních onemocněních hrají roli i volné radikály, což dává antioxidačním vlastnostem vitamínu C šanci vyniknout. Dokonce potlačuje oxidaci „zlého“ LDL cholesterolu, zlepšuje tuhost tepen a prospívá funkci endotelu. Tyto přínosy bychom měli mít na paměti vzhledem k tomu, že srdeční onemocnění jsou hlavní příčinou úmrtí mužů i žen.

5. Předchází bolestem kostí

Zdraví kostí přesahuje rámec vápníku nebo vitamínu D. Kontrolou oxidačního stresu i zánětu vám vitamín C podá pomocnou ruku. Koneckonců je to kofaktor kolagenu, bílkoviny potřebné k tvorbě silných kostí a vazů. Nízká hladina pak může vést ke špatné kvalitě kolagenu a bolesti.

6. Snižuje poškození svalů

Mysleli jste si, že svaly potřebují pouze bílkoviny? Zamyslete se znovu. Během cvičení přináší zvýšený příjem kyslíku zánět a oxidační stres. Doplnění vitamínu C bude bojovat proti oběma těmto procesům a pomůže tak svalům se uzdravit a opravit.

7. Podporuje regeneraci ran

Aby se rána správně zahojila, potřebuje dostatečné množství vitamínu C. Nezapomeňte, že je nezbytným kofaktorem pro kolagen, strukturální bílkovinu tkání, jako je kůže! Vitamín C bude také kouzlit při tvorbě jizev, posilovat vnitřní vrstvy a vyživovat pokožku.

Zdroje vitamínů

Vitamín C lze užívat ve formě kapslí a tinktur. Chcete-li do svého jídelníčku zařadit více vitamínu C, jezte více těchto plnohodnotných potravin.

Pomerančová šťáva
Grapefruitová šťáva
Kiwi
Jahody
Brokolice
Rajčata
Sladká červená paprika

Zázračná živina vitamín C má celou řadu zdravotních výhod, které mohou změnit váš život k lepšímu. Najděte způsob, jak ho zařadit do svého jídelníčku co nejvíce, a zůstaňte zdraví.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Medline Plus , Oregon State University