Vedlejší účinky plastické chirurgie které byste měli vědět

V uplynulých létech bylo provedeno miliony chirurgických i minimálně invazivních zákroků, kosmetické a plastické chirurgie jsou neustále na vzestupu. Přitažlivost plastické chirurgie je pro mnohé nepopiratelná, ať už proto, abyste vypadali lépe, nebo proto, abyste se zotavili ze zranění či nemoci, jako je rakovina prsu. Měli byste však vědět, že i přes veškerá opatření, která vy nebo váš lékař můžete přijmout, stále existují některé vedlejší účinky, které by mohly způsobit nepříjemné pocity nebo vážnější problémy, pokud by se jim nevěnovala pozornost.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Nežádoucí účinky anestezie

Když musíte podstoupit celkovou anestezii kvůli zákroku plastické chirurgie, pravděpodobně se vám hlavou honí myšlenky o tom, co všechno by se mohlo pokazit. Pokud je to váš případ, tak určitě nejste sami. Ve skutečnosti psychiatři tvrdí, že asi 30 procent lidí se může dokonce více obávat anestezie než samotné operace! Dobrou zprávou však je, že se ve skutečnosti nemusíte tolik obávat. Tyto běžné vedlejší účinky anestezie jsou dočasné a odezní během několika hodin.

Nevolnost nebo zvracení
Pocit, že nejste ve své kůži
Zmatenost
Dezorientace
Velmi emotivní stav
Nedostatek zábran
Nesrozumitelná řeč
Chování velmi dramatické/přehnané
Chvění / pocit chladu
Závratě
Obtíže s močením

Co se týče těch čísel, kdy se věci pokazí? Smrtelné komplikace se objeví u zanedbatelných 0,01-0,016 procenta všech pacientů podstupujících anestezii – a to včetně akutních zákroků, nikoliv pouze plánovaných plastických operací. Ve skutečnosti i v těchto případech bývá příčinou komplikací při anestezii obecně špatný zdravotní stav, nemoc, stáří, kouření nebo obezita. U plastických operací, které jsou plánovány a prováděny po důkladném zhodnocení rizik, je vaše riziko ještě nižší.

Bolest nebo necitlivost

Pokud podstupujete rhinoplastiku („plastiku nosu“), liposukci, plastiku břicha nebo zvětšení prsou, společnost plastických chirurgů varuje před možným znecitlivěním a přetrvávající bolestí jako vedlejším účinkem. Upozorněte na to svého lékaře, který vám navrhne vhodné analgetikum. Můžete jej doplnit domácí péčí a přirozenými technikami zvládání bolesti, jako je například meditace.

CITACE: Po podstoupení zákroku plastické chirurgie, stejně jako při každém chirurgickém zákroku, můžete mít omezenou pohyblivost nebo můžete být požádáni o omezení pohybu v postižené oblasti. I když se nejedná o vedlejší účinek, je třeba se na něj připravit a naplánovat si ho dopředu, abyste si mohli zajistit pomoc při každodenních pochůzkách a domácích pracích. U některých operací může být nutné, abyste si vzali několik dní nebo týdnů volno na zotavení.

Jizvy

Jizvy jsou dalším vedlejším účinkem plastické chirurgie, který však nemusí představovat problém, pokud je váš chirurg zkušený a zákrok proběhne podle plánu. Pokud se však nepovede, může se stát, že se vám rána nebude správně hojit nebo vám zůstane nepříjemná jizva. Například při operaci zvětšení prsou můžete skončit s tzv. kapsulární kontrakturou, kdy se kolem implantátu vytvoří velmi pevná jizva, která způsobuje nepříjemné pocity. Dalším možným nežádoucím vedlejším účinkem je hypertrofické jizvení, které má za následek viditelné a vyvýšené jizvy a může být svědivé a dokonce bolestivé.

Krvácení

Vzhledem k tomu, že plastická operace je nakonec formou chirurgického zákroku, je malé krvácení normální. V některých případech však může být krvácení nadměrné a nebezpečné. Dávejte si pozor na příznaky vnitřního krvácení po operaci. Jedna studie primárních zákroků plastické chirurgie odhalila, že přibližně u 2,1 procenta pacientů došlo ke krvácivým komplikacím. Vnitřní krvácení by mohlo způsobit bolest v místě operace, nevolnost, zvracení, bledou/šlachovitou kůži, extrémní žízeň, napětí/otékání v břiše. Vnitřní krvácení považujte za lékařskou pohotovost a ihned se obraťte na svého lékaře.

Pokud máte již existující poruchu krvácení, je čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že se u vás objeví krvácivá komplikace.

Infekce

Ačkoli váš lékař a lékařský tým udělají před operací, během ní i po ní vše pro to, aby minimalizovali riziko infekce, přesto se jedná o komplikaci nebo vedlejší účinek plastické operace – nebo vlastně jakékoliv operace – o kterém musíte vědět a na který musíte být připraveni. I když hlavní příčinou zůstávají bakterie, některé infekce mohou být způsobeny plísněmi, viry a mykobakteriemi, které se snaží dostat do vašeho organismu přes operační ránu. V závislosti na povaze infekce (vnitřní nebo vnější) a její závažnosti vám lékař navrhne způsob léčby.

Poškození nervů

Poškození nervů může způsobit ztrátu citlivosti nebo brnění po zákroku plastické chirurgie. Ačkoli to není příliš časté, k dočasnému nebo trvalému poškození nervů může dojít například při invazivním estetickém zákroku v obličeji. Po operaci zvětšení prsou se u některých žen objeví ztráta nebo změna citlivosti v oblasti bradavek a prsou.

Hematom neboli nahromadění krve pod kůží

Hematomy po kosmetické operaci patří mezi nejčastější komplikace nebo nežádoucí vedlejší účinky, na které je třeba si dát pozor. Tyto kapsy krve, které se nahromadí pod kůží, mohou vypadat jako velké modřiny v místě operace, kde byla odstraněna tkáň. Obvykle se objevují asi 7 až 10 dní poté, co jste podstoupili operaci, a často samy odezní. Pokud se tak nestane, lékař možná bude muset řez znovu otevřít a chirurgicky jej vypustit.

Podle jednoho výzkumu, který zkoumal 130 000 lidí, kteří podstoupili estetickou operaci, mohou být muži mnohem více ohroženi vznikem hematomů než ženy. U osob podstupujících kombinované zákroky a zákroky na prsou je také vyšší pravděpodobnost výskytu hematomů.

Otoky a bolesti způsobené seromy

Serom vzniká, když se pod kůží nahromadí čirá tekutina, která vám způsobí otok a často také bolest. Seromy se obvykle objevují ve druhém týdnu po operaci, poměrně často po zákrocích, jako je plastika břicha/podbřišku nebo mastektomie. Mohou mít za následek infekci a lékař je obvykle řeší vypuštěním jehlou.

Hluboká žilní trombóza nebo krevní sraženiny

Plastické operace mohou v malém zlomku případů způsobit také krevní sraženiny v těle, které mohou být nebezpečné. Možná ji znáte pod názvem DVT neboli hluboká žilní trombóza, kdy se v hlubokých žilách nohou, třísel nebo ruky tvoří sraženiny. Problém nastává, když se tyto sraženiny z těchto míst uvolní a zamíří do plic, což může vyvolat plicní embolii, která může být smrtelná. Nenechte se však vyděsit. Pamatujte, že k tomu dochází jen zřídka. Výzkum naznačuje, že 12 měsíční míra možnosti vzniku žilní tromboembolie je u různých typů plastických operací následující:

Abdominoplastika: 0,57 procenta
Oprava kýly: 0,32 procenta
Zákroky na obličeji: 0,28 procenta
Zvednutí stehen/brachioplastika: 0,28 procenta
Liposukce: 0,20 procenta
Zákroky na prsou: 0,12 procenta

Důležité je však mít na paměti, že pokud podstupujete více operací, jako je například liposukce a abdominoplastika, riziko se zvyšuje až na 0,81 procenta.

Psychologické a emocionální vedlejší účinky plastické chirurgie

Hodně může záležet na druhu operace, kterou jste podstoupili, a na tom, proč jste ji potřebovali, stejně jako na vašem vnímání výsledku. Pokud vše proběhne v pořádku a jste s výsledky spokojeni, může to mít za následek zlepšení představy o svém těle, což se může projevit v celkovém zlepšení kvality života. Na druhé straně můžete skončit s úzkostí nebo depresí, zejména pokud máte nerealistická očekávání od výsledků. Pokud jste již v minulosti trpěli úzkostmi a depresemi, jste k tomu také náchylnější.

Někteří lidé se po plastické operaci potýkají s problémy s přizpůsobením, sociálně se izolují a mají problémy se svým okolím, například s rodinou. Mohou mít vztek na svého lékaře a personál nebo se oddávat sebedestruktivnímu chování. Někteří mohou mít dokonce sebevražedné sklony. Proto je předoperační psychologické vyšetření u elektivních operací tak důležité. Chirurgové pomocí něj odhalí případné známky problému, který by mohl vyústit v problémy s přizpůsobením nebo psychosociální či psychické problémy po operaci.