Vedlejší účinky hormonální substituční terapie

Pokud procházíte menopauzou, možná vás zajímá hormonální substituční terapie. Ta zahrnuje užívání dávek ženských pohlavních hormonů: estrogenu, progesteronu nebo obou. Hormonální substituční terapie se používá ke zmírnění nepříjemných příznaků, které jsou obvykle spojeny s menopauzou.

Tato fáze je normální součástí stárnutí. Obvykle k ní dochází mezi 45. a 54. rokem života a vyznačuje se drastickým poklesem estrogenu a progesteronu. V důsledku toho se mohou objevit návaly horka, vaginální potíže a výkyvy nálad. Zvyšuje se také riziko osteoporózy.

Hormonální substituční léčba může tyto příznaky zmírnit. S touto úlevou však přichází i spousta vedlejších účinků. V závislosti na vašich předchozích onemocněních pro vás hormonální substituční léčba může, ale nemusí být vhodná. Než se do ní pustíte, přečtěte si informace o rizicích a vedlejších účincích hormonální substituční léčby.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Trávicí problémy

Trávicí problémy, od průjmu po zažívací potíže, jsou častými vedlejšími účinky hormonální substituční terapie. Mohou se také objevit žaludeční křeče, nadýmání, plynatost a nevolnost. Naštěstí tyto příznaky obvykle během prvních několika měsíců odezní. Můžete také vyzkoušet přírodní prostředky, jako je pití zázvorového čaje a inhalování mátového oleje.

Citlivost prsou

Vedlejší účinky hormonální substituční léčby často ovlivňují prsa. Může se objevit citlivost, otok a zvětšení. U některých to také ukazuje na zvýšenou hustotu prsu, a tedy na větší riziko rakoviny prsu.

Pokud jsou vaše prsa citlivá, mohla by vám pomoci strava s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem sacharidů.

Křeče v nohou

Mnoho žen užívajících hormonální substituční léčbu si také stěžuje na křeče a otoky nohou. Mohou se také cítit nepříjemně při pohybu. Naštěstí, stejně jako poslední dva vedlejší účinky, křeče v nohou nakonec zmizí. Pravidelné cvičení a protahování může pocit zlepšit.

Onemocnění žlučníku

U tablet pro hormonální substituční terapii je možným nežádoucím účinkem zánět žlučníku. Jedná se o infekci, která se vyznačuje tím, že ve žlučníku uvíznou žlučové kameny, které způsobují bolestivý zánět. Jediná léčba? Chirurgické odstranění žlučníku. U náplastí na hormonální substituční terapii je však riziko nižší.

Srdeční potíže

Hormonální substituční léčba zvyšuje riziko mrtvice o 41 % a srdečního infarktu o 29 %. Tato rizika se zvyšují u žen starších 60 let užívajících kombinovanou hormonální substituční léčbu a pravděpodobnost mrtvice je vyšší u tablet obsahujících pouze estrogen. Mějte však na paměti, že tento nežádoucí účinek není pozorován u estrogenových náplastí pro hormonální substituční terapii.

Pokud kouříte, hormonální substituční terapie pouze zvyšuje stávající riziko infarktu, mrtvice a krevních sraženin. Kouření také oslabuje přínosy hormonální substituční léčby, jako je ochrana před osteoporózou a zastavení návalů horka. Bohužel zvyšování dávky v reakci na to může být toxické.

Rakovina endometria

Mezi další možné nežádoucí účinky patří rakovina endometria. Riziko se zvyšuje, pokud se používá pouze estrogenová hormonální substituční terapie. Zajímavé je, že přidání progesteronu ve skutečnosti bojuje proti škodlivým účinkům estrogenu na endometrium. To může být užitečné zejména pro obézní ženy, které jsou již ohroženy rakovinou endometria.

Rakovina prsu

Vztah mezi hormonální substituční léčbou a rizikem rakoviny prsu závisí na délce trvání a na tom, jaký druh se používá. Žena starší 50 let má malé nebo žádné riziko rakoviny prsu, pokud užívá kombinovanou hormonální substituční léčbu méně než 5 let. Riziko se však zvyšuje, pokud ji užívá déle.

Ale pokud se používá pouze estrogen? Až po dobu 15 let, není riziko zvýšené.

Neobvyklé krvácení

Vzácně může hormonální substituční léčba způsobit zvláštní vaginální krvácení. Dobrou zprávou je, že zahájení s nejnižší možnou dávkou může snížit riziko problémů spojených s krvácením. V této dávce by se mělo v hormonální substituční léčbě pokračovat a zvyšovat ji až tehdy, když tato dávka přestane účinkovat.

Žilní trombóza

Hormonální substituční léčba může zvýšit riziko vzniku krevních sraženin o 47 %. K tomu obvykle dochází uvnitř žil a způsobuje to stav nazývaný žilní trombóza. Největší riziko mají ženy mladší 50 let spolu s ženami ve věku 50 až 60 let – zejména během prvních dvou let hormonální substituční léčby. Pokud jste již ohroženi krevními sraženinami v důsledku různých onemocnění, nemusí být hormonální substituční léčba tím nejlepším nápadem.

Riziko vzniku krevních sraženin je vyšší u perorální hormonální substituční terapie, ale u náplastí a gelu je tato pravděpodobnost nižší.

Způsobuje hormonální substituční léčba přibývání na váze?

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení nezpůsobuje hormonální substituční terapie přibývání na váze. Změny hmotnosti jsou obvykle důsledkem menopauzy a dalších faktorů životního stylu. Jakýkoli znatelný přírůstek hmotnosti je obvykle jen nadýmání a otoky.

U některých žen mohou výhody převážit nad těmito nežádoucími účinky. Poraďte se se svým lékařem, abyste zjistili, co je pro vás vhodné. Jako vždy se nebojte vyjádřit jakékoli obavy nebo rozpaky.