Vědci objevili tisíce starověkých hrobek ve tvaru galaxie
Vědci poprvé použili kosmologický nástroj v archeologii a odhalili „neviditelná těžiště“ v rozsáhlé pohřební krajině.
Podle nové studie, která kombinovala terénní výzkum, kosmologické nástroje a technologie dálkového průzkumu, vytvořily hroby ukládané napříč generacemi v rozlehlé a velkolepé krajině východního Súdánu obrovské obrazce připomínající galaxie.
Súdánský kopcovitý region Kassala, který leží západně od hranic s Eritreou, je obýván polokočovným národem Beja již nejméně 2 000 let, ačkoli jeho lidská historie sahá mnohem dále do pravěku. Uprostřed vyprahlé krajiny Kassaly se nachází množství vyvýšených pohřebních památek, včetně islámských hrobek známých jako qubbas s nejasným původem, který zahrnuje mnoho období a kultur.
Místní súdánští archeologové provádějí terénní výzkum v okolí Kassaly ve spolupráci se zahraničními kolegy již řadu let, ale oblast zůstává kvůli své odlehlé poloze a chybějící infrastruktuře poměrně neprozkoumaná.
Vědci objevili více než 10 000 pohřebních památek a qubbas
Nyní vědci pod vedením Stefana Costanza, doktoranda archeologie na neapolské univerzitě L’Orientale, pomocí satelitních snímků objevili více než 10 000 pohřebních památek na území o rozloze asi 4 000 km2 a odhalili, že „vědci drasticky podcenili množství qubbas rozesetých v tomto regionu„, uvádí studie zveřejněná v časopise PLOS ONE.
Costanzo a jeho kolegové navíc použili nástroje z oblasti kosmologie, aby zjistili, že tyto hrobky jsou v krajině uspořádány do shluků podobných galaxiím, přičemž „mateřské“ památky fungují jako „neviditelná těžiště“, kolem nichž se nahromadily další hroby, uvádí studie.
Tým, jehož členem je i spoluautor studie Habab Idriss Ahmed, archeolog Súdánské národní korporace pro starožitnosti a muzea, který pochází z Kassaly, dosáhl tohoto ohromujícího výsledku tím, že poprvé použil na archeologickou studii nástroj prostorové statistiky, který byl vyvinut pro kosmologii.
„Tento druh studie může pro nás jako archeology přinést mnoho nových informací,“ řekl Ahmed, který řídil terénní práce týmu, ve společném rozhovoru s Costanzovou. „Dává nám mnoho informací, pokud jde o rozsáhlou oblast, na kterou se tyto pohřební památky rozkládaly.“
„Byl to skutečný objev,“ dodal Costanzo. „Někdy si člověk řekne: ‚Aha, tak tenhle objev jsme udělali‘, ale očekával, co objeví. Tohle byl skutečný objev, protože jsem si myslel, že najdu možná tisíc památek, a nakonec jsem jich našel deset tisíc.“
„Z mého pohledu je to prostě neuvěřitelné,“ dodal. „To jsem nečekal.“
Fascinující výsledky studie vyplynuly z interdisciplinárního přístupu badatelů, kterým v terénu pomáhala řada súdánských archeologů a místních obyvatel.
Costanzo nejprve zkoumal vybranou oblast, řídce osídlenou oblast, která spojuje východní břeh řeky Gash s úpatím západní Eritrejské vysočiny, pomocí volně přístupných satelitních snímků. Přesně určil všechny rozpoznatelné pohřební památky, které byly viditelné v celé krajině, a odhalil tak nečekaný počet qubbas.
Výzkumníky ohromilo nejen obrovské množství památek a qubbas v oblasti, ale i jejich zajímavé rozmístění v krajině, které neodpovídalo tradiční topologické analýze. Filippo Brandolini, stipendista Marie Skłodowska-Curie na Newcastle University, která je spoluautorem studie, přišel s nápadem použít k objasnění matoucích prostorových vzorců statistický nástroj vyvinutý pro kosmologii, známý jako Neyman-Scott Cluster Process.
„Začali jsme si myslet, že za tímto rozložením musí být nějaký neviditelný nebo nezjistitelný důvod,“ vysvětlil Costanzo. „Filippo Brandolini provedl velmi důkladný výzkum a objevil Neyman-Scottův shlukový proces.“
Starověké hrobky v Súdánu jsou ve tvaru galaxie
Provedení distribučních vzorců tímto kosmologickým nástrojem odhalilo „kosmogonii pohřbů“ složenou ze „shluků složených z bodů potomků obíhajících kolem rodičů“, uvádí se ve studii. Tato rodičovská místa, která se podobají galaktickým centrům, se shodují s místy s příznivými podmínkami pro pohřbívání a dostupnými stavebními materiály. Tým spekuluje, že centrální místa mohou obsahovat starší hroby kulturního významu a mladší hroby od nich vyzařují jako hvězdy v galaktickém disku.
Costanzo i Ahmed zdůraznili význam místních obyvatel Kassaly pro tuto studii, neboť jejich ústní tradice a kulturní znalosti byly podkladem pro terénní práce. Vědci doufají, že nová studie přinese tolik potřebnou pozornost a ochranu těmto neuvěřitelným památkám, které jsou ohroženy hledači pokladů, jež láká zlatá horečka v tomto regionu.
„Archeologie je jako zapojení komunity,“ řekl Ahmed. „Je velmi důležité, aby se komunita stala její součástí, pokud jde o její zapojení, jako součást jejího dědictví a zároveň jako zdroj jeho ochrany.“
„Myslím si, že východní Súdán jako celek si zaslouží větší uznání oficiální cestou, nejen ve smyslu ochrany lokalit před těžbou zlata a zlatou horečkou, ale možná i zařazení na seznam oficiálního dědictví,“ uzavřel Costanzo. „To by byl pro tento druh výzkumu velmi, opravdu velmi významný výsledek.“