Věci o umělé inteligenci, které vám odborníci neřeknou
Umělá inteligence (AI) se stala nedílnou součástí našich životů. Dokazují to například schopnosti virtuálních asistentů nebo vozidel bez řidiče, která jezdí po silnicích. Ačkoli odborníci obvykle poukazují na výhody umělé inteligence, o problémech této technologie se možná nechtějí zmiňovat. Prozkoumejte tyto věci z oblasti umělé inteligence, které vám odborníci na umělou inteligenci nechtějí prozradit.
Umělá inteligence není neomylná
Přestože systémy umělé inteligence dokáží mnohonásobně zpřesnit údaje, nejsou bezchybné. Modely umělé inteligence se učí z obrovských souborů dat a jejich výkonnost je striktně závislá na množství a rozmanitosti těchto dat. Zkreslení v trénovacích datech se může stejně tak promítnout do výsledků umělé inteligence, která může napodobit i lidské chyby.
Obavy o soukromí dat
Systémy umělé inteligence potřebují ke své efektivní činnosti obrovský objem dat. I když jsou předkládaná data často anonymizována, stále existují problémy spojené se soukromím a bezpečností dat. Systémy umělé inteligence mohou neúmyslně porušit soukromí dat tím, že odhalí citlivé informace, což následně vede k nedostatku anonymity.
Přemístění pracovních míst
Vzhledem k tomu, že automatizace je jedním z hlavních problémů týkajících se umělé inteligence, mnoho úkolů původně vykonávaných lidmi již nebude potřeba. Umělá inteligence může být zdrojem významného zvýšení produktivity a efektivity, ale může být také hrozbou pro stávající pracovní pozice. V některých odvětvích a pracovních funkcích je možná vyšší úroveň automatizace, než si lze představit, a odborníci mohou tento rozměr neúmyslně a často přehlížet.
Etické aspekty
Umělá inteligence vyvolává řadu etických otázek, které začínají obavami z předpojatosti a spravedlnosti a končí problémem umělé inteligence ve zbraňových systémech. Odborníci tyto etické otázky obvykle přímo nezmiňují, pokud nejsou zmíněny v souvislosti s vývojem nebo nasazením technologií umělé inteligence.
Problém černé skříňky
Mnohé systémy umělé inteligence dosáhly takové úrovně složitosti, že ani jejich tvůrci nevědí, jaké přesné soubory dat systém k takovému rozhodování používá. Syndrom „černé skříňky“ je největším otazníkem, pokud jde o důvěru v systémy umělé inteligence, protože se mohou vyskytnout případy, kdy člověk není schopen pochopit, jak a proč bylo rozhodnutí učiněno.
Bezpečnostní zranitelnost
Systémy umělé inteligence nebudí pocit nezávislosti na bezpečnostních nedostatcích. Větší obavy však vzbuzuje skutečnost, že umělá inteligence může být nástrojem pro přístup k jiným systémům, které jsou prakticky nechráněné, což z nich činí hrozbu pro škodlivé subjekty. Omezené množství informací, které mohou odborníci o těchto bezpečnostních rizicích sdílet, je nepopiratelné – je však třeba je při vývoji a zavádění umělé inteligence pečlivě zvážit.
Potřeba lidského dohledu
Stroje s umělou inteligencí mohou samy plnit řadu úkolů – musí však být podrobeny manuálnímu dohledu ze strany člověka. Přítomnost člověka je nezbytná, pokud jde o školení a udržování systémů umělé inteligence, zásahy v případě, že systém umělé inteligence pracuje s chybami, nebo při řešení scénářů, které nebyly nikdy naučeny zvládat.
Dopad na životní prostředí
Trénování modelů umělé inteligence vyžaduje velký výkon procesoru, který jako hlavní prvek může způsobit mnohem větší škody na životním prostředí. Ačkoli je uhlíková stopa umělé inteligence obvykle zanedbávaným faktorem, je nezbytné ji při vývoji a nasazování technologie umělé inteligence zohlednit, protože se jedná o zásadní hledisko.
Možnost zneužití
Umělá inteligence je prodchnuta maximální mocí, která může být potenciálně využita jak k pozitivním, tak k negativním věcem. Jde o to, že někdy nás odborníci, kteří specifikují prospěšné využití umělé inteligence, možná ne vždy upozornili na to, že umělá inteligence může být použita k nesprávným účelům. Lidé mohou být prostřednictvím umělé inteligence sledováni a identifikováni, umělá inteligence může využívat deepfakes i dezinformace, a to jsou všechno věci, které mohou poškodit jednotlivce i společnost.
Limity umělé inteligence
Přestože umělá inteligence dosáhla vyšší úrovně pokroku, stále má nedostatky. Systémy umělé inteligence vykonávají určitý úkol obdivuhodně, ale u některých narážejí na problémy. I odborníci mohou mít tendenci tyto nedostatky přehlížet nebo podceňovat.