Věci které mohou způsobit průjem po jídle a jak mu předcházet
Pokud jste si mysleli, že průjem je stav, který trápí většinu lidí jen v dětství, jste na velkém omylu. I když už jste dávno dospělí, stane se to náhle jako blesk z čistého nebe. Ve skutečnosti je velká pravděpodobnost, že ho zažijete několikrát za život – někteří lidé se s řídkou, vodnatou stolicí potýkají pravidelně. A přestože většina případů může být trapná a nepříliš závažná, průjem může být smrtelný a neměl by se brát na lehkou váhu.
Podle Světové zdravotnické organizace si průjem v roce 2019 vyžádal přibližně 1,4 milionu úmrtí. Tyto statistiky a nepříjemná povaha tohoto onemocnění vedly zdravotnické odborníky k tomu, aby se pokusili zjistit důvody, proč tak strašně onemocníme. Zde jsou některé z nich.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíMáte virus
Viry jsou jednou z nejčastějších příčin průjmu. Rotaviry a noroviry jsou nejznámějšími původci průjmu, které se mohou snadno šířit orálně-fekální kontaminací, a to i v nepatrném množství.
Viry můžete snadno chytit dotykem klik dveří, kohoutků, dávkovačů limonád, smetany v kavárně nebo dokonce pobytem v blízkosti lidí, kteří bojují s podobnými kmeny. Dobrou zprávou však je, že tyto bacily většinou nejsou vážné a brzy odezní.
Předcházejte jim: Mytí rukou je nejlepším způsobem, jak zabránit přenosu patogenů, takže na to nebuďte líní, zejména při návštěvě veřejných toalet. Zvykněte si po použití toalety a před usednutím k jídlu si dobře vydrhnout ruce horkou mýdlovou vodou.
Vaše jídlo, které jste snědli, bylo kontaminované/ zkažené
Vzhledem ke všem způsobům, kterými se vaše jídlo může nakazit mikroby a choroboplodnými zárodky, si váš imunitní systém vážně zaslouží potlesk za to, že vás tak dobře chrání. Někdy je však možné, že vaše jídlo bylo na váš žaludek příliš kontaminované, a tehdy vám může způsobit vážný průjem.
Mohlo jít o zbytky jídla, které se začaly kazit, nebo o produkty, které nebyly řádně umyté, nebo možná bylo jídlo ponecháno příliš dlouho mimo chladničku. Měli byste vědět, že všechny tyto důvody jsou velmi silnými spouštěči průjmu.
Předcházejte mu: Možná se vám bude zdát, že to říkáme jako samozřejmost, ale nemůžeme tento bod dostatečně zdůraznit – potraviny, zeleninu, ovoce a maso po nákupu důkladně umyjte. Ujistěte se, že je dlouho vaříte, abyste zničili tyto škodlivé viry a bakterie, a nedovolte, aby teplota vašich potravin příliš často kolísala mezi horkem a chladem. Kromě toho nezapomeňte po jednom dni vyhodit zbytky jídla – ty jsou obvykle nejlepší živnou půdou pro mikroby způsobující průjem.
Snědli jste něco, na co nejste zvyklí
Změnili jste v poslední době svůj jídelníček? Zvýšili jste snad příjem vlákniny nebo zdvojnásobili obvyklou porci kofeinu?
Když dáte svému tělu ochutnat něco nového nebo náhle zvýšíte obvyklé množství konzumace, je velmi pravděpodobné, že se u vás objeví zažívací potíže.
Předcházejte tomu: Ať už se jedná o novou položku, kterou přidáváte do svého denního jídelníčku, nebo zvyšujete příjem něčeho, co jste již jedli, ujistěte se, že to děláte pomalu. Vaše tělo potřebuje čas, aby se přizpůsobilo novým podmínkám, a když mu umožníte zvládnout tyto změny po malých krocích, pomůže vám to buď časem lépe je strávit, nebo vás to naučí vyhýbat se určitým potravinám úplně.
Nevědomky jste snědli něco, na co jste citliví
Nesnášenlivost laktózy je běžně spojována s průjmy. Kromě tohoto přirozeně se vyskytujícího mléčného cukru však můžete mít skrytou citlivost na něco úplně jiného, například na lepek v pšenici nebo na některé druhy masa. Některé potraviny mají vysoký obsah FODMAPS (fermentovatelné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly), což jsou v podstatě cukry, které jsou pro váš organismus trochu obtížněji stravitelné.
Vaše střeva se je pokusí zkvasit, ale protože mají tendenci přitahovat vodu do trávicího traktu, mohou vést k nadýmání, plynatosti a průjmu.
Předcházejte tomu: Vedení potravinového deníku vám pomůže sledovat konkrétní potraviny, které mohou vyvolávat průjem. Někteří lidé mohou mít jednu až více potravinových intolerancí. Pro takové lidi může být užitečné držet se po určitou dobu omezeného sortimentu potravin a pak problematické potraviny znovu zavádět jednu po druhé, aby se ověřila reakce.
Buďte opatrní, FODMAP jsou všude, od mléka a obilovin až po ovoce a zeleninu. Proto může být poznávání spouštěčů obzvláště složité a mělo by probíhat pod vedením odborníka na výživu.
Máte syndrom dráždivého tračníku
Průjem, který se objevuje bezprostředně po jídle, lze také přičíst syndromu dráždivého tračníku (IBS), kde je průjem skutečně jedním z nejčastějších příznaků. IBS je funkční střevní porucha, která nemá základní chorobný proces. Jedná se také o stav, jehož přesná příčina zůstává záhadou.
Předcházejte mu: I když IBS nelze vyléčit, můžete udělat několik věcí, abyste své příznaky zvládli. Mohli byste doplnit svůj jídelníček o tekutiny a potraviny bohaté na vlákninu, abyste podpořili zdravý pohyb střev, a zároveň se vyhnout velkým jídlům, která mohou zvýšit zátěž střev. Vedení potravinového deníku vám také může pomoci sledovat spouštěče IBS, abyste se mohli v budoucnu lépe rozhodovat o stravě.
Stres je u většiny pacientů s IBS často velmi běžný. Návštěva poradce proto může také pomoci zvládnout příznaky IBS.
A konečně, lékař vám může předepsat určité léky a doplňky stravy, které zmírní příznaky IBS. Ty mohou zahrnovat doplňky vlákniny, protikřečové prostředky a také antidepresiva.
Pili jste příliš mnoho
Nadměrné požívání alkoholu, zejména piva, je prakticky synonymem pro pobyt na toaletě.
Pokud jde o většinu potravin, příběh trávení začíná v žaludku. To však není případ alkoholu. Většina toho, co vypijete, se vůbec nevstřebá – místo toho tam jen tak leží, dokud se neprotlačí do tenkého střeva.
Když se tak stane, bakterie žijící v tlustém střevě se při pohledu na nerozložený alkohol pořádně vyřádí. Alkohol má také tendenci stimulovat vaše střeva k vlnám, což je nutí chrlit tekutiny a elektrolyty a zároveň přetěžovat váš systém sacharidy. To vše přispívá k nadýmání a průjmu.
Předcházejte tomu: Opět říkáme to, co je zřejmé. Nepijte víc, než jste schopni zvládnout. Také až půjdete příště pít, zvykněte si střídat každou porci piva se stejnou porcí vody. Díky tomu se zasytíte a pravděpodobně nebudete mít chuť na další pivo (což snižuje nejen pravděpodobnost průjmu, ale také kocoviny).
Vaše léky na vás páchají pohromu
Spousta běžně předepisovaných léků vám může způsobit nepříjemné kakání. Zejména antibiotika vám mohou způsobit hrozný průjem, protože ničí dobré i špatné střevní bakterie, a narušují tak přirozenou rovnováhu střevní flóry. Léky proti rakovině, antacida obsahující hořčík a dokonce i velké množství některých vitaminů z doplňků stravy mají také vážný potenciál způsobit průjem.
Průjem může způsobit i velké množství některých vitaminů z doplňků stravy (včetně Vitamínu C).
Předcházejte mu: Pokud máte podezření, že na vině jsou vaše léky, poraďte se se svým lékařem a zjistěte, co vám průjem způsobuje a zda neexistuje lepší alternativa.
Jste ve stresu
Když máte hodně starostí, může to znamenat obrovský tlak na vaše střeva a naopak. Ukázalo se, že lidský mozek a nervový systém jsou propojeny s jiným druhem nervového systému, který se nachází ve stěnách střeva. Takže někdy to nemusí být nutně něco, co jste snědli, co vám způsobuje průjem. Místo toho to může být jen to, že jste spolkli své pocity hněvu, úzkosti nebo smutku, což zase narušuje nervové podněty, chemické sekrety a mikrobiotu, které jsou zodpovědné za to, aby vaše střeva fungovala bez problémů.
Předcházejte tomu: Podle gastroenterologů i psychiatrů prý není příliš neobvyklé, že se akutní gastrointestinální příhody nápadně zastaví poté, co pacient opustí špatný vztah nebo dá výpověď ve stresujícím zaměstnání.
Takže až vás příště postihne průjem, zkuste se sami sebe zeptat, zda nejste ve stresu. Dále si položte otázku, co je spouštěčem. Možná pak budete chtít podniknout potřebné kroky, které vám pomohou se s ním buď lépe vypořádat, nebo ho ze svého života zcela vyřadit. Také se z toho poučte a naučte se od nynějška při obtížných rozhodnutích řídit tím, co vám říká váš instinkt.