Úžasné způsoby, jak vám mohou bakterie pomoci
Bakterie žijící ve střevech a na kůži nám pomáhají mnoha způsoby. Někteří lidé se shodují, že na nás a v nás žije více bakterií než v našich vlastních buňkách! Tyto bakterie s námi sdílejí symbiotický vztah a pomáhají nám při trávení, brání infekcím, brzdí růst rakovinných buněk a pomáhají vám žít dlouhý život. Ve vašem těle se nachází více než 1000 druhů živých bakterií. Tyto „bakterie“, souhrnně označované jako mikrobiota nebo-li střevní flóra, nám pomáhají více, než si dokážeme představit.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czJak nám mohou bakterie pomoci?
Střevní bakterie zlepšují funkci střev
Střevní bakterie, jak se jim říká, jsou ty, které sídlí v žaludku a střevě a pomáhají při procesu trávení. Tyto druhy bakterií bojují proti špatným mikrobům, které se do nich dostávají prostřednictvím potravy, a pomáhají při odstraňování všech škodlivých vedlejších produktů trávení. Pomáhají také při vstřebávání nutričního obsahu z trávené potravy, při syntéze vitaminů a metabolismu kyselin v procesu trávení. Proto hrají zásadní roli při udržování zdraví. Není tedy divu, že se zdraví střev stalo v poslední době nejžhavěji diskutovaným tématem.
Střevní bakterie pomáhají při regulaci hmotnosti
Snadno přibíráte na váze a snažíte se shodit přebytečná kila? Příčinou přibývání na váze může být koncentrace bakterií ve střevech. V lidském střevě existují dvě skupiny přátelských bakterií a koncentrace jedné z těchto skupin je u obézních jedinců vysoká. Nepravidelný metabolismus může změnit koncentraci bakteriální populace, což může znamenat zánět v těle a nakonec způsobit obezitu. Správná strava, která je přátelská ke střevní flóře, má zásadní význam pro udržení tělesné hmotnosti.
Střevní bakterie bojují proti infekcím
Většina přátelských bakterií, které se nacházejí ve střevech, hraje zásadní roli při ochraně vašeho těla před vniknutím cizorodých organismů. Imunitní systém těla je přímo řízen těmito malými organismy ve vašem žaludku. Brání tělo tím, že bojují proti patogenním organismům, které se snaží vytvořit kolonie uvnitř žaludku, což může být hlavním spouštěcím faktorem nemocí. Důležité je si uvědomit, že tyto bakterie se pouze snaží přežít ve svém prostředí a přitom nám poskytují nesmírné výhody.
Střevní bakterie zvyšují délku života
Zajímavá studie ukázala, že určité bakteriální stopy se mohou předávat mezi generacemi, což může jedincům prodloužit život, stejně jako jejich předkům. Tito jedinci mezi sebou sdíleli společný znak v podobě vyrovnané hmotnosti a stabilní imunity, přičemž střevní bakterie zůstaly nedotčeny po celá desetiletí. Střevní přátelské bakterie tedy můžete zdědit i po svých rodičích. Nadměrné užívání antibiotik při léčbě nemocí může narušit přirozený obranný mechanismus vašeho těla a tyto přátelské organismy zahubit.
Střevní bakterie hojí rány
Bakterie přítomné na povrchu kůže pomáhají rychleji hojit rány tím, že neustále bojují s organismy, které se snaží proniknout do obnaženého prostoru. Když je bakteriální populace menší ve srovnání s koncentrací vnějších organismů, rána se zanítí. Tyto faktory hrají roli při rozhodování o rychlosti hojení ran.
Střevní bakterie bojují proti rakovině
Rakovina je v dnešním světě jedním z hlavních život ohrožujících onemocnění. Přátelské bakterie v těle pomáhají předcházet vzniku rakoviny tím, že bojují proti zánětům uvnitř těla. Zánět a narušení rutinních úkolů, které v těle vykonávají dobré bakterie, jsou jedním ze způsobů, jakým vznikají nádory. Bakterie ve střevech mohou například zabránit vzniku rakoviny tlustého střeva. Strava bohatá na probiotika může pomoci stabilizovat prostředí, ve kterém se těmto bakteriím daří.
Je čas vytáhnout kelímky od jogurtů a spřátelit se s organismy, které v nich žijí, protože jsou skutečně důležité pro vaše celkové zdraví.