Ušní maz: Příčiny, příznaky a prostředky k odstranění
Když se vám v uchu nahromadí příliš mnoho ušního mazu, může být lákavé sáhnout po vatovém tamponu a ucho si rychle vyčistit. Vatové tampony se sice prodávají jako zázračný čisticí prostředek, kterým si můžete uši vyčistit, ale faktem je, že mohou napáchat více škody než užitku. Místo toho existuje několik domácích prostředků, které můžete použít k bezpečnému odstranění ušního mazu, aniž byste si poškodili ucho.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíCo je ušní maz
Než se pustíte do čištění ucha od ušního mazu, bylo by vhodné si ujasnit, co to ušní maz je a proč ho máte. Ušní kanál je velmi citlivá část vašeho těla. Má svůj vlastní čisticí mechanismus, ve kterém hraje ušní maz důležitou roli. Lékařský název pro ušní maz je cerumen. Je to lepkavá látka produkovaná žlázami v našem zvukovodu a skládá se z odumřelých kožních buněk, alkoholů, cholesterolu, mastných kyselin, skvalenu, lysozymu a antibakteriálních enzymů.
Ušní maz je přirozený čisticí prostředek vašeho ucha
Je naprosto normální mít v uchu ušní maz, pokud se tvoří v potřebném množství a nezpůsobuje žádné problémy. Ušní maz je přirozeným obranným mechanismem vašeho ucha proti nečistotám a prachu, růstu bakterií a podráždění způsobenému vodou. Je také přirozeným mazivem. Jinými slovy, bez ušního mazu je vaše ucho náchylné k ucpání, infekcím, zamokření a suchosti.
Co způsobuje ucpání uší ušním mazem
Vaše ucho má obvykle mechanismus, který přirozeně vytlačuje starý ušní maz ušním otvorem ven. K ucpání však může dojít, pokud vaše ucho produkuje nadbytek ušního mazu nebo pokud se ušní maz nepodaří z ucha přirozeným procesem odstranit. Zde jsou uvedeny některé z běžných příčin nahromadění ušního mazu:
Ruční odstraňování ušního mazu: Použití vatových tamponů nebo jiných podobných čisticích pomůcek k odstranění ušního mazu může mít na ušní maz opačný účinek. I když se vám může podařit odstranit část ušního mazu, ruční čištění může vést k tomu, že si ušní maz zatlačíte hlouběji do ucha a jeho odstranění bude ještě obtížnější. Ušní maz se může časem nahromadit a způsobit ucpání.
Nedostatek mastných kyselin: To může být další příčinou nahromadění ušního mazu. Jakmile je problém diagnostikován, lze jej vyřešit doplněním stravy o dostatečné množství omega 3 mastných kyselin, aby se zabránilo budoucímu nahromadění.
Technologie k poslechu: Pokud trávíte hodně času se sluchátky na uších nebo používáte naslouchátka či špunty do uší, je pravděpodobné, že vaše ucho nebude schopno vytlačovat ušní maz přirozenou cestou. Blokování ucha technikou by mohlo vést k narušení přirozeného odtoku ušního mazu a způsobit jeho nahromadění.
Příznaky ucpání uší ušním mazem
- Zhoršený sluch postiženého ucha.
- Výtok nebo zápach vycházející z ucha.
- Bolest ucha.
- Svědění.
- Závratě.
- Zvonění, bzučení nebo jiné podivné zvuky v uchu.
- Pocit plnosti v postiženém uchu.
- V některých případech kašel, který je způsoben stimulací nervu v uchu.
Prostředky k odstranění ušního mazu v domácích podmínkách
Roztok octa a alkoholu
K odstranění nahromaděného ušního mazu lze použít jednoduchý roztok z octa a alkoholu. Tento roztok má na ušní maz rozpouštěcí účinek a ušní maz po jeho vypuštění z ucha prostě vyteče. Použití tohoto prostředku má navíc tu výhodu, že působí proti plísním a bakteriím.
- Smíchejte stejné díly octa a alkoholu.
- Zakloňte hlavu postiženým uchem směrem nahoru a nalijte několik kapek roztoku.
- V této poloze vydržte asi 5 minut.
- Nakloňte hlavu na druhou stranu, aby roztok vytekl.
- Ucho otřete měkkým suchým hadříkem.
Upozornění: Nikdy nepoužívejte samotný ocet. V případě nepřítomnosti alkoholu jej před použitím zřeďte vodou.
Jedlá soda
Tento domácí prostředek rovněž využívá složku, která je již přítomna ve většině kuchyní. Roztok vyrobený z jedlé sody a vody může změkčit ušní maz a pomoci při jeho bezpečném odstranění.
- V malé misce smíchejte 2 lžičky vody se čtvrt lžičkou jedlé sody.
- Jakmile je směs hladká, vytlačte pomocí kapátka nebo vatového tamponu několik kapek do ucha.
- Držte hlavu nakloněnou po dobu 10 minut, aby se ušní maz změkčil.
- Nalijte do ucha teplou vodu a roztok z ucha vypusťte nakloněním hlavy opačným směrem.
- Vyčistěte ucho měkkým suchým hadříkem.
Upozornění: Dbejte na to, aby voda byla jen vlažná a ne příliš horká.
Slaná voda
Jedná se o snadný a jednoduchý způsob odstranění přebytečného ušního mazu, protože vše potřebné máte doma. Slaná voda má schopnost změkčit ušní maz, aniž by poškodila vnitřní ucho nebo ho zatlačila hlouběji.
- Smíchejte čtvrt lžičky soli se čtvrt šálkem teplé vody.
- Míchejte, dokud se sůl zcela nerozpustí.
- Nakloňte hlavu a pomocí kapátka kápněte několik kapek do ucha.
- Ponechte hlavu nakloněnou po dobu 3-5 minut, aby ušní maz změkl.
- Nakloňte hlavu opačným směrem, aby slaná voda z ucha odtekla.
- Čistým suchým hadříkem nebo vatovým tamponem očistěte vyteklý ušní maz.
Peroxid vodíku
I když možná nemáte doma peroxid vodíku, můžete si snadno koupit lahvičku v lékárně. Je to slabá kyselina, kterou lze použít jako účinný domácí prostředek na ušní maz. Peroxid vodíku dokáže ušní maz zkapalnit, a tím usnadnit jeho odstranění. Jen se ujistěte, že peroxid vodíku, který si koupíte, nemá vyšší než 3,5 % koncentraci. Většina lahví s peroxidem farmaceutické kvality nepřesahuje 3 % koncentraci.
- Smíchejte dvě čajové lžičky peroxidu vodíku se dvěma lžičkami vody.
- Nakloňte hlavu a pomocí vatového tamponu nebo kapátka nalijte několik kapek do postiženého ucha.
- V této poloze setrvejte asi 5-8 minut.
- Nakloňte hlavu na druhou stranu, aby roztok z ucha vytekl.
- Otřete ucho měkkým suchým hadříkem.
Upozornění: Nepoužívejte tento prostředek, pokud jste v minulosti podstoupili operaci ucha nebo máte v ušním bubínku díru.
Přírodní oleje
Jako bezpečný prostředek k čištění ušního mazu lze použít také olej. Můžete použít panenský kokosový olej, olivový olej nebo mandlový olej. Pokud nemáte přírodní oleje, lze jako náhradu použít dětský olej. Tyto oleje lze použít přímo a není třeba je ředit ani kombinovat s jinými tekutinami, aby vznikl roztok.
- Nakloňte hlavu tak, aby postižené ucho směřovalo vzhůru.
- Nalijte do ucha několik kapek vybraného oleje.
- Nechte olej 5 až 10 minut působit.
- Nakloňte hlavu na druhou stranu, aby olej vytekl.
- Po odtoku oleje omyjte zbytky mýdlem a osušte ucho čistým hadříkem.
Tip: Jako alternativu oleje lze použít také glycerin, protože funguje podobně.
Výplach teplou vodou
Tento způsob lze použít přímo nebo jako následný prostředek po použití změkčovače ušního mazu. Vzhledem k tomu, že se při tomto způsobu léčby používá pouze voda, lze jej použít i v případě, že se vám ušní maz opakovaně usazuje. Jedná se o jemné propláchnutí teplou vodou, aby ušní maz vytekl. Tento postup lze použít několik dní po použití změkčovače ušního mazu, aby se ucho vyčistilo a odstranil se zbývající ušní maz.
- Naplňte injekční stříkačku s gumovou tyčinkou teplou filtrovanou vodou.
- Mějte nakloněnou hlavu a jemně stříkněte část této vody do ucha.
- Počkejte několik sekund a nakloňte hlavu tak, aby všechna voda vytekla.
- Otřete čistým, suchým hadříkem.
Upozornění: Voda by měla být mírně teplá a musí se do ucha stříkat bez větší síly.
Váš zvukovod je citlivý a zároveň jemný. To znamená, že při používání jakéhokoli prostředku na odstranění ušního mazu musíte být maximálně opatrní. Výše uvedené prostředky jsou poměrně bezpečné, protože nezahrnují vkládání tvrdých předmětů do ucha ani použití drsných chemikálií. Pokud však máte pocit, že ucpání ucha přetrvává nebo se opakuje, okamžitě se obraťte na svého lékaře, který stanoví přesnou diagnózu a provede standardní léčbu.