Účinné léky na léčbu nízkého krevního tlaku
Vysoký krevní tlak je považován za zloducha, ale věděli jste, že nízký krevní tlak může být také nepříjemný? Pokud je váš krevní tlak nižší než 90/60 mmHg, je považován za nízký. Pokud krevní tlak klesne příliš nízko, může to snížit množství krve, která proudí do mozku a dalších orgánů. To může vést k příznakům, jako jsou závratě, mdloby, nevolnost, rozmazané vidění a bušení srdce.
Nízký krevní tlak se vyskytuje ve více než jedné formě. Někteří lidé například pociťují nízký krevní tlak při změně polohy – například když se postaví (ortostatická hypotenze). Příznaky se mohou objevit také po jídle (postprandiální hypotenze) nebo když dlouho stojíte (nervově zprostředkovaná hypotenze).
Další zajímavé články z kategorie ZdravíCo může způsobovat nízký krevní tlak?
Mezi faktory, které mohou způsobit nízký krevní tlak, patří:
- Zdravotní stavy, jako jsou srdeční problémy, hormonální problémy, septický šok, neurologické poruchy, anémie atd.
- Dehydratace.
- Některé léky – například některá antidepresiva nebo beta-blokátory předepisované na srdeční potíže.
- Krevní tlak má tendenci klesat během prvních dvaceti čtyř týdnů těhotenství.
Domácí prostředky k léčbě nízkého krevního tlaku přirozeně
Někteří lidé mají přirozeně nízký krevní tlak. Ten obvykle nezpůsobuje žádné příznaky a neměl by být důvodem k obavám. Pamatujte, že nízký krevní tlak vyžaduje léčbu pouze tehdy, pokud způsobuje příznaky, které ovlivňují váš běžný život. Pokud je váš nízký krevní tlak způsoben nějakým onemocněním, může lékař zahájit jeho léčbu. A v některých případech vám může předepsat léky na váš stav. Příznaky nízkého krevního tlaku však lze obvykle léčit domácími prostředky a změnou životního stylu. Zde jsou některá opatření, která můžete vyzkoušet.
Pijte dostatečné množství vody
Dostatek tekutin zvýší objem vaší krve, což způsobí zvýšení krevního tlaku. Také vypití přibližně 350 až 500 mililitrů vody asi 15 minut před jídlem může snížit pokles krevního tlaku, ke kterému dochází po jídle.
Přisolte si
Sůl způsobuje, že vaše tělo zadržuje vodu, což následně zvyšuje objem krve v těle. Zvýšení množství soli ve vaší stravě proto může zvýšit váš krevní tlak. Udělejte to však až po konzultaci s lékařem.
Povzbuďte se kofeinem
Jedna studie zjistila, že pokud byl kofein podáván po jídle, zabránil postprandiálnímu poklesu krevního tlaku u starších, zdravých účastníků. Ukončení jídla šálkem kávy by tedy mohlo být užitečné při řešení nízkého krevního tlaku.
Mějte však na paměti, že káva může mít příznivé i nepříznivé účinky – může pomoci snížit riziko cukrovky a ledvinových kamenů, ale může zvýšit riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Pokud tedy nejste pravidelnými konzumenty kávy, poraďte se před zvýšením příjmu kofeinu se svým lékařem.
Dávejte si menší porce jídla
U větších porcí jídla je větší pravděpodobnost, že způsobí postprandiální hypotenzi. K té dochází proto, že žaludek a střeva potřebují krev na trávení a vaše tepová frekvence se nezvýší natolik, aby odpovídala těmto zvýšeným nárokům. Zkuste proto jíst častěji menší porce jídla. Přejděte ze tří jídel denně na šest menších jídel denně.
Omezte rychle trávené sacharidy
Potraviny, jako je bílá rýže, bílé pečivo, sladké nápoje a brambory, se rychle tráví a procházejí z vašeho žaludku do tenkého střeva. To vede k postprandiální hypotenzi. Omezení těchto potravin a přidání více potravin, které se tráví pomalu – například bílkovin, fazolí a celozrnných výrobků – může zabránit tomu, aby váš krevní tlak po jídle příliš klesl.
Dopřejte si trochu odpočinku
Krevní tlak má obecně největší tendenci klesat přibližně půl hodiny až hodinu po jídle. Lehnout si nebo sedět po dobu asi 60 minut po jídle vám může pomoci vypořádat se s postprandiální hypotenzí. A pokud se přece jen potřebujete pohybovat, dávejte si pozor na příznaky, že váš krevní tlak klesá.
Pohybujte se
Fyzický pohyb může zvýšit vaši srdeční frekvenci a rozproudit krev. Pokud tedy zaznamenáte příznaky nízkého krevního tlaku v důsledku ortostatické zátěže (například dlouhého stání), mohou váš stav zlepšit techniky, jako je zvednutí palce u nohy, ohnutí v pase, zvednutí nohy, pomalý pochod na místě nebo stahování stehenních svalů. Protože ortostatický nízký krevní tlak je běžný také při vstávání z postele, mohou být užitečné aktivity, jako je protahování v posteli nebo pohyb nohou nahoru a dolů, zatímco stále sedíte na posteli.
Používejte kompresní punčochy
Kompresní punčochy těsně přiléhají a vyvíjejí tlak na vaše chodidla a nohy. To může zlepšit krevní oběh a zvýšit váš krevní tlak. Nápomocný může být také oděv, který stlačuje břicho (něco jako opasek). Před použitím kompresivních punčoch se však nezapomeňte poradit se svým lékařem, protože pro vás nemusí být vhodné.
Ájurvédské léky na nízký krevní tlak
Podle ájurvédy je nízký krevní tlak (který se nazývá nyuna raktachap) způsoben vitalizací vayu (prvku vzduchu) v těle. Lidem s tímto onemocněním podle ní pomáhá výživná, vyvážená strava s bílkovinami a sacharidy. Doporučuje se zejména suché ovoce, kuřecí, králičí a skopové maso, polévky z černého gramu a masa, luštěniny a ovoce jako mango, jablka, banány a hroznové víno. Lidem s nízkým krevním tlakem se také doporučuje vyhýbat se namáhavému cvičení.
Je vhodné používat bylinné přípravky k léčbě nízkého krevního tlaku?
Je známo, že některé byliny, jako je lékořice, arnika, guarana a asijský ženšen, zvyšují krevní tlak. Mějte však na paměti, že tyto byliny mohou mít významné vedlejší účinky a mohou také zvýšit krevní tlak na nežádoucí úroveň. Vysoký krevní tlak je zase spojen se závažnými stavy, jako je srdeční selhání, selhání ledvin a mrtvice. Celkově tedy nemusí být vhodné používat bylinné přípravky na zvýšení krevního tlaku. V případě, že o tom uvažujete, nechte si je schválit od lékaře a nechte si je podávat pod vedením odborného lékaře.