Typy a druhy mulče a proč byste je měli používat k mulčování
Mulčování slouží k udržení vlhkosti v půdě, potlačení plevele, udržení chladné půdy, zabránění mrazu v zimě a k zatraktivnění zahradního záhonu. Organické mulče také pomáhají zlepšovat strukturu půdy, její odvodnění a schopnost zadržovat živiny, protože se v půdě rozkládají.
Kvalitní přípravky a potřeby na zahradu můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada
Druhy organického mulče
Kůra, drcená nebo štěpkovaná
Borové jehličí
Posekaná tráva
Noviny
Drcené listí
Sláma
Organický mulč se rozkládá a musí být opětovně nahrazován novým, ale zároveň zlepšuje strukturu půdy a její organický obsah. Čím je mulč sušší a dřevnatější, tím pomaleji se rozkládá a tím méně živin dodává půdě.
Vyplatí se znát původ mulče, protože může obsahovat životaschopná semena plevelů nebo chemické látky. Poslední, co chcete, je rozprostřít mulč, který začne klíčit a přidělávat vám práci – nebo kontaminovat rostliny chemikáliemi. Každý typ organického mulče má své vlastní využití.
Kůra je skvělá k mulčování
Kůrové mulče se nejlépe používají kolem stromů, keřů a na zahradních záhonech, kde nebudete moc kopat, jako jsou předzahrádky a základové výsadby. Tyto dřevnaté mulče se špatně mísí s půdou a může se stát, že je budete muset neustále odsouvat stranou, abyste uvolnili místo novým rostlinám. Vydrží však déle než jemnější organické mulče.
Čerstvě posekaná tráva
Posekaná tráva je smíšený materiál, který se nejlépe hodí do odlehlých částí zahrady, kde chcete potlačit plevel. Posekaná tráva, stejně jako většina zelených rostlinných zbytků s vysokým obsahem vody, se velmi rychle rozkládá a při tomto procesu může být poněkud slizká a nepříjemně zapáchat, proto ji používejte s rozvahou. Čerstvě posekaná tráva má také tendenci se zapařit a nepropouštět vodu.
V ideálním případě byste měli používat mulčovací sekačku a posekanou trávu ponechat na trávníku, abyste půdě dodali úrodnost. Pokud posekanou trávu sbíráte do pytlů, nevyhazujte ji, pokud jste na trávník nepoužili přípravek na hubení plevele nebo jiný herbicid či pesticid. Syntetické přípravky na ošetřování trávníku mohou některým květinám škodit a rozhodně je nechcete používat na zeleninové zahradě. Neošetřenou posekanou trávu můžete buď vyhodit do kompostu, nebo ji použít k mulčování volných nezasetých ploch.
Noviny jsou vhodné k mulčování
Noviny jako mulč jsou stále oblíbenější. Většina novin přešla na ekologická barviva, zejména pro černobílé rubriky. Skartované noviny se již léta používají k udržení vlhkosti kořenů rostlin při přepravě. Vrstvené listy novin mají také skvělou schopnost zadržovat vlhkost a fungují jako jiné organické mulče, pokud jde o potlačování plevelů a regulaci teploty půdy. Skvěle se hodí také k udusání stávající trávy pro nastartování nového zahradního záhonu.
Chcete-li je použít jako mulč na zahradě, rozprostřete kolem rostlin vrstvu čtyř až osmi novinových listů. Listy navlhčete, aby držely na místě. Ve větrných dnech je snazší listy navlhčit před jejich položením. Noviny překryjte tří až pěticentimetrovou vrstvou jiného organického mulče a ochrana proti plevelům by měla vydržet po celé vegetační období.
Drcené listí
Drcené listí je oblíbeným přírodním mulčem. Lze je použít jako mulč kdekoli a jejich bonusem je, že jsou zdarma. Do zahradní půdy také přilákáte více žížal. Některým zahrádkářům se vzhled listí na zahradě nelíbí a do formálního prostředí se pravděpodobně nehodí. Pokud na jaře rozprostřete vrstvu ještě předtím, než se rostliny rozrostou, má listový mulč tendenci během krátké doby splynout s okolním prostředím. Drcené listí je ideální pro lesní zahrady, a pokud na podzim rozprostřete vrstvu na zeleninovou zahradu, začne se přes zimu rozkládat.
Nedrcené listí se může na deštivých místech zapařit a odpuzovat vodu. Pokud se tak stane, můžete je vždy shrabat a trochu načechrat, pokud se zdá, že se zapařily.
Sláma a seno
Sláma a seno jsou oblíbené mulčovací materiály pro zeleninovou zahradu. Zabraňují rozstřiku půdy a chorobám přenášeným půdou na spodní listy rostlin a díky nim jsou cesty méně blátivé. Sláma se rozkládá velmi pomalu a vydrží po celé vegetační období. Je také příjemným domovem pro pavouky a další užitečný hmyz, který se do ní nastěhuje a pomůže udržet populaci škůdců pod kontrolou. V neposlední řadě ji lze snadno shrabat nebo zapracovat do půdy, když je čas vysadit novou plodinu nebo uložit zeleninovou zahrádku k spánku.
Typy syntetických a anorganických mulčovacích materiálů
Černý plast
Krajinářská tkanina
Kámen/štěrk
Syntetické a anorganické mulče dobře zadržují vlhkost a brání růstu plevelů. Nepřidávají do půdy žádné živiny, ale nerozkládají se rychle a nevyžadují tak častou výměnu jako organické mulče. Rozkladem plastů však poškozují půdu a životní prostředí. Stejně tak krajinná tkaná textilie propouští plevel, protože se po několika letech rozkládá.
Pokud se vám líbí funkčnost plastu nebo tkané textilie, ale ne jejich vzhled, vždy můžete na plast nebo tkaninu přidat tenkou vrstvu mulčovací kůry pro maskování. Jak se kůra rozkládá, semena plevele se budou moci uchytit na vrcholu plastu nebo tkaniny. Při rozpadu kůry ji budete muset také vyměnit. Pokud budujete vyvýšené záhony, zvažte jejich zhotovení na šířku plastu nebo tkaniny, abyste mohli záhon zakrýt beze švů. Pokud však patříte mezi ekologické zahrádkáře, můžete si použití plastu na zeleninových záhonech odpustit, protože při rozpadu může docházet ke kontaminaci půdy.
Plast a krajinná tkanina
Plast a krajinná textilie jsou dobrou volbou pro okolí základových výsadeb a dalších keřů a stromů. Tyto rostliny nevyžadují časté hnojení a většinou na těchto záhonech nebudete pravidelně pracovat, takže se nemusíte starat o jejich pletí během léta.
Plast se v létě velmi zahřívá a kromě toho, že dusí semena plevelů, může také zničit všechny dobré věci v půdě, včetně kořenů rostlin a mikrobů, pokud není dostatek vláhy.
Nezapomeňte do textilie vyříznout otvory, aby jimi mohlo procházet dostatečné množství vody. Pokud se vám na vrcholu plastu nebo tkaniny hromadí kaluže, nemáte dostatečný odtok vody. Krajinná textilie je porézní a neměla by představovat problém, pokud se neucpe.
Štěrk a kámen
Štěrk a kámen se dobře hodí jako mulčovací materiál v oblastech, které vyžadují dobrou drenáž, nebo na záhonech s rostlinami, které mají rády trochu tepla navíc, jako jsou středomořské bylinkové zahrady a dešťové zahrady. Kámen se špatně odstraňuje, takže než použijete kámen nebo štěrk jako mulč, dobře si to rozmyslete.
Jaký mulč k mulčování zvolíte, záleží na funkci a estetice, kterou hledáte. Každým rokem je na výběr stále více možností, proto si předtím, než začnete sypat mulč na zahradu, projděte své možnosti a vyberte si mulč, který vás potěší a bude vaší zahradě pomáhat po mnoho let.