Typické kožní infekce kterým můžete čelit a co je způsobuje
Kůže je největším orgánem našeho těla a je toho na ni kladeno mnoho. Jako ochranná bariéra před vnějším světem zadržuje tekutiny, aby nedošlo k dehydrataci. Udržuje tělesnou teplotu, vytváří vitamín D a jsou v ní umístěna všechna nervová zakončení, která vám pomáhají vnímat věci, jako je chlad, teplo a bolest. A brání vstupu škodlivých zárodků, abyste nedostali infekci. Zároveň se vaše kůže může stát obětí infekcí. Zloduchy, kteří infekce způsobují, jsou bakterie, viry, plísně a paraziti. Přečtěte si o některých běžných kožních infekcích, které postihují vaši pokožku.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíBakteriální napadení: Cellulitis, impetigo a stafylokokové infekce
Mezi bakteriální infekce, které mohou napadnout vaši kůži, patří např:
1. Cellulitis (zánět podkoží)
Cellulitis neboli zánět podkoží je stav, kdy se kůže a pod ní ležící tkáně nakazí bakteriemi. Tuto infekci nejčastěji způsobují streptokoky skupiny A nebo streptokokové bakterie, které se mohou dostat do kůže trhlinou v kůži způsobenou pořezáním, poraněním, popálením nebo pohmožděním. Lidé se zánětem podkoží mohou mít příznaky, jako je zimnice, horečka a zduření lymfatických uzlin nebo žláz. Poměrně častá je také bolestivá červená vyrážka a puchýře, na kterých se tvoří strupy.
Co můžete dělat? Lékař obvykle doporučí k léčbě tohoto onemocnění perorální nebo intravenózní antibiotika, v závislosti na závažnosti. Často se odebírá krevní test nebo vzorek kůže k identifikaci bakterie, která infekci způsobila. Bylo zjištěno, že přírodní prostředky, jako je kočičí dráp, kůra z vilínu a lékařský manukový med, jsou účinné proti bakteriím, které mohou způsobit zánět podkoží.
2. Impetigo
Impetigo je další kožní infekce, kterou obvykle způsobují stafylokokové bakterie (běžně známé jako stafylokoky). Mohou ji však způsobit i bakterie streptokoka. Impetigo se může přenášet kontaktem s nosním výtokem nebo vředy nakažené osoby. Tyto škodlivé bakterie se mohou dostat do organismu také trhlinou v kůži způsobenou pořezáním, poraněním, kousnutím hmyzem nebo poškrábáním. Impetigo se nejčastěji vyskytuje u dětí ve věku 2 až 6 let.
Pokud máte impetigo, můžete zpočátku vidět vřídky, které vypadají jako pupínky, a zarudlou kůži. Tyto vředy se obvykle objevují na rukou, obličeji a nohou, i když se mohou vyskytnout kdekoli. Vředy se pak obvykle naplní hnisem a po několika dnech prasknou a vytvoří se na nich krusta.
Co můžete dělat? K léčbě impetiga se doporučují antibiotika. Mějte také na paměti, že ačkoli vřídky, které se při tomto onemocnění vytvoří, mohou velmi svědit, škrábání může způsobit jejich rozšíření.
3. Stafylokokové infekce
Existuje více než 30 druhů stafylokokových bakterií, které běžně způsobují kožní infekce. Mimochodem, tyto bakterie mohou být také zodpovědné za zápal plic, syndrom toxického šoku, otravu jídlem a otravu krve. Stafylokoková infekce kůže může vypadat jako vřídek nebo pupínek, který může otéct, zčervenat, být bolestivý a naplnit se hnisem. A někdy se může změnit také v impetigo nebo celulitidu. Bakterie se do těla obvykle dostanou trhlinou v kůži, jako je škrábnutí nebo říznutí, nebo kontaktem s nakaženou osobou či kontaminovaným povrchem.
Co můžete dělat? Stafylokoková infekce kůže obvykle dobře reaguje na antibiotika. Některé bakterie, jako například zlatý stafylokok rezistentní vůči meticilinu (MRSA), jsou však rezistentní vůči několika běžně používaným antibiotikům, což boj s nimi ztěžuje. Bakterie MRSA však mohou být citlivé na manuka med, který těmto bakteriím brání v přilnutí ke tkáním, a tím zabraňuje infekci. Kromě toho bylo také zjištěno, že některá antibiotika působí lépe, pokud jsou kombinována s manukovým medem, a dokonce zvrátí rezistenci vůči lékům. Mějte však na paměti, že k ošetření ran by se měl používat pouze med lékařské kvality. Při prevenci stafylokokových infekcí může pomoci dodržování hygieny, udržování ran v čistotě a překrytých obvazem a nepřicházení do kontaktu s obvazy nebo ranami jiných lidí.
Virový nápor: Pásový opar, bradavice a opar/Herpes
Zde jsou uvedeny některé běžné virové infekce, které mohou postihnout vaši kůži:
4. Pásový opar
Pásový opar je onemocnění způsobené stejným virem, který způsobuje plané neštovice – virem varicella zoster. Tento virus může zůstat v těle bez jakýchkoli potíží i několik let po prodělání planých neštovic, ale ve vyšším věku se může probudit a způsobit pásový opar. Pásový opar se nejčastěji vyskytuje u lidí starších 50 let, i když ho může dostat každý, kdo prodělal plané neštovice. I když vyrážka po pásovém oparu není nakažlivá, někdo s pásovým oparem může virus přenést na člověka, který plané neštovice nikdy neměl. Obvykle to bývá dítě, které pak dostane spíše plané neštovice než pásový opar.
Mezi počáteční příznaky pásového oparu patří vystřelující nebo pálivá bolest, brnění a svědění. Obvykle postihuje jednu stranu obličeje nebo těla. Dermatom, což je pás, který se táhne po straně těla kolem pasu, je nejčastější oblastí výskytu pásového oparu. Po počátečních příznacích se objeví puchýře nebo vyrážka.
Co můžete dělat? Pásový opar nelze vyléčit, ale včasná léčba antivirovými léky může pomoci urychlit hojení a zabránit zbytkové bolesti.
5. Bradavice
Bradavice jsou kožní výrůstky způsobené infekcí vrchní vrstvy kůže lidským papilomavirem (HPV). Obvykle jsou bradavice neškodné a nejsou důvodem k obavám. Existuje mnoho druhů bradavic – běžné bradavice se objevují na prstech rukou, plantární bradavice se vyskytují na chodidlech, ploché bradavice se vyskytují v oblastech, které si často holíte, a genitální bradavice se přenášejí pohlavní cestou. Zatímco u dětí bradavice obvykle samy zmizí, u dospělých mohou přetrvávat. Viry bradavic jsou poměrně nakažlivé a mohou se šířit kontaktem s bradavicí nebo s něčím, co se bradavice dotklo.
Co můžete dělat? Pokud vám bradavice vadí nebo jsou bolestivé, lze je odstranit. Lékař vám může doporučit chemické, laserové, chirurgické nebo zmrazovací ošetření pro odstranění bradavic. Faktem však také je, že bradavice často zmizí samy, zejména u dětí. Můžete také vyzkoušet přírodní domácí prostředky, jako je cypřišový nebo citronový esenciální olej, ricinový olej nebo Epsomská sůl a ACV.
6. Opary a herpes
Možná se divíte, proč jsou opary házeny do jednoho pytle s herpesem. No, faktem je, že oba jsou způsobeny virem herpes simplex (HSV). Výsledkem orálního herpesu jsou opary na obličeji nebo v okolí úst, zatímco genitální herpes postihuje hýždě, genitálie nebo anální oblast. Existují 2 druhy viru herpes simplex – HSV typ 1 a HSV typ 2 – a oba mohou způsobovat genitální i orální herpes. HSV typ 1 však běžně způsobuje opary, zatímco HSV typ 2 obvykle způsobuje genitální herpes. HSV je extrémně nakažlivý a šíří se přímým kontaktem. Může způsobit vřídky, které se změní ve svědivé a bolestivé puchýře. Infekce může být nebezpečná, pokud postihne děti a osoby s oslabeným imunitním systémem.
Co můžete udělat? Jakmile se tímto virem jednou nakazíte, má tendenci zůstat ve vašem těle po celý život, takže na toto onemocnění jako takové neexistuje žádný lék a může se stát, že se příznaky čas od času objeví. Lékař vám však může předepsat antivirové léky, které pomáhají příznaky zmírnit. Bylo také zjištěno, že některé faktory, jako je ostré sluneční světlo, únava a stres, mohou u některých lidí vyvolat propuknutí ústního oparu, takže může být užitečné identifikovat spouštěče a vyhnout se jim. Užitečné mohou být také přírodní prostředky, jako je vitamín E, protizánětlivá lékořice a antivirový citronový olej nebo meduňka.
Útok plísní: Kožní červ, atletická noha, kvasinkové infekce
Zde jsou uvedeny některé běžné plísňové infekce, které mohou postihnout vaši pokožku:
7. Kožní červ (ringworm)
Navzdory názvu nemá kožní červ či „červík“ nic společného s červy. Kožní červ neboli tinea corporis je plísňová infekce kůže způsobená houbami zvanými dermatofyty. Projevuje se jako kruhová vyrážka s červeným okrajem a čistou kůží uprostřed. Kožní červ může být také šupinatý s vyvýšeným nebo hrudkovitým okrajem. Může postihnout kteroukoli část těla – pokožku hlavy, dlaně, chodidla, třísla a nehty.
Kožní červ je vysoce nakažlivá infekce, která se může šířit přímým kontaktem s někým, kdo ji má, nebo dotykem kontaminovaných předmětů, například oblečení. Kožního červa můžete získat také od nakažených domácích zvířat. Kočky totiž tuto houbu běžně přenášejí. Protože tato houba miluje vlhká teplá místa, zvyšuje se vaše šance na získání této infekce, pokud se nadměrně potíte.
Co můžete dělat? Pokud se infekce do několika týdnů nezlepší, navštivte lékaře. Může vám předepsat protiplísňové léky, které ji odstraní. Pomoci mohou také přírodní prostředky, jako je česnek a aloe vera.
8. Atletická noha
Stejná plíseň, která způsobuje kožní červ na těle, způsobuje atletickou nohu na nohou. Běžně postihuje oblast mezi prsty na nohou a po stranách chodidla. Pokud trpíte touto nákazou, můžete mít suchou, šupinatou a popraskanou kůži mezi prsty a pocit svědění nebo pálení. Této infekci můžete předcházet tím, že budete udržovat nohy čisté a suché, nehty na nohou krátké a čisté a nebudete chodit bosí na místech, jako jsou veřejné sprchy, která mohou být kontaminována plísní. Atletická noha se pravděpodobně bude opakovat i po úspěšném vyléčení případu.
Co můžete dělat? Volně prodejné antimykotické masti jsou obvykle účinné při léčbě atletické nohy. V některých případech vám lékař může předepsat silnější antimykotika. Užitečné mohou být také přírodní prostředky, jako je česnek a zředěný čajovníkový olej.
9. Kvasinkové infekce
Kandidová neboli kvasinková infekce na kůži se nazývá kožní kandidóza. Kandida je velmi běžná plíseň, která je přítomna téměř všude, včetně vašeho těla. Váš imunitní systém ji však většinou dokáže udržet pod kontrolou. Některé faktory, jako je nemoc nebo užívání antibiotik, však mohou vést k přemnožení této plísně, což má za následek infekci. Kvasinky mohou infikovat kůži kdekoli na těle, ale dávají přednost vlhkým a teplým místům, kde mohou způsobit svědění kůže a vyrážky. Zvláště ohrožené jsou části jako třísla nebo podpaží.
Je také častou příčinou opruzenin a může způsobit afty, což je stav, kdy se vám v ústech objeví bílé skvrny. Kandida také běžně infikuje vagínu žen, kde způsobuje příznaky, jako je abnormální vaginální výtok, pocit pálení nebo svědění, bolest při pohlavním styku nebo při močení a praskání kůže v oblasti genitálií.
Co můžete dělat? Antimykotika, která kvasinkové infekce odstraňují, jsou snadno dostupná. Pokud hledáte přírodní lék, bylo zjištěno, že česnek i jogurt, který obsahuje bakterie Lactobacillus, kandidu potlačují. Pomoci může také udržování čisté a suché pokožky.
Parazitární infekce: Vši a svrab
Zde se podíváme na některé běžné parazitární infekce:
10. Vši
Vši jsou parazité, kteří žijí na hlavě nebo na těle a živí se lidskou krví. Nakazit vás mohou tři druhy vší – vši hlavové, vši tělové a vši pubické (známé také jako filcky). Pokud máte vši, mohou se u vás objevit příznaky, jako je svědění a vyrážka. Můžete také vidět vajíčka vší (tzv. hnidy) nebo živé vši, které se po vás plazí. Vši nelétají ani neskáčou, ale pohybují se plazením. K zavšivení je proto obvykle nutný těsný kontakt s nakaženou osobou.
Co můžete dělat? Pesticidní mycí prostředky a šampony jsou účinné při odstraňování vší. K vyčesání vší lze použít i speciální hřebeny s plochými úzce umístěnými zuby. Použití vazelíny k udušení vší je prostředek, který můžete vyzkoušet. Nebo přidejte několik kapek neemového oleje do mycího prostředku na vlasy a získejte ještě silnější domácí prostředek. Ke zbavení se vší můžete také použít zředěný tea tree olej v různých kombinacích.
11. Svrab – zákožka svrabová
Svrab způsobuje drobný roztoč známý jako Sarcoptes scabei. Hlavním příznakem svrabu je silné svědění, které bývá horší v noci. Toto onemocnění může také způsobit vyrážku v místě, kde se roztoči zavrtávají do kůže. Přílišné škrábání vyrážky může vést ke kožním infekcím, jako je impetigo, a může se zhoršit ekzém nebo lupénka. Svrab se obvykle šíří dlouhodobým kontaktem kůže s někým, kdo je nakažený, nebo pohlavním stykem. Zákožkou svrabovou se však lze nakazit i sdílením lůžkovin, ručníků nebo oblečení s nakaženou osobou, i když tato forma přenosu není příliš častá.
Co můžete dělat? K dispozici jsou lokální léčebné prostředky, které obsahují insekticidy k hubení roztočů. Ložní prádlo a oblečení postižené osoby je vhodné dezinfikovat vypráním v horké vodě. Současně ošetřete rodinné příslušníky nebo sexuální partnery, aby se infekce zastavila. Proti svrabu může působit také neemový olej.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Medline Plus , WebMD