Trápí vás neuropatie? Esenciální oleje vám mohou pomoci

Neuropatie je bolestivé onemocnění, ke kterému dochází při poškození periferní nervové soustavy. Periferní nervová soustava spojuje nervy z mozku a míchy se zbytkem těla. Pomáhá posílat zprávy o fyzických vjemech do mozku. A když je z nějakého důvodu poškozena nebo narušena, nervy nejsou schopny tyto zprávy vysílat a výsledná porucha se nazývá neuropatie. V důsledku neuropatie nemusíte cítit fyzické vjemy nebo bolest, když se zraníte, a na druhou stranu můžete cítit akutní bolest, aniž byste utrpěli zranění.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Příznaky neuropatie

Žít s neuropatií znamená žít s velkou bolestí. Příznaky neuropatie omezují aktivity člověka a brání mu v normálním životě. Mezi příznaky neuropatie patří brnění a necitlivost rukou a nohou, bodavá bolest nebo pocit pálení, padání předmětů z rukou v důsledku snížené motorické funkce, pády v důsledku nedostatečné koordinace, extrémní citlivost na dotek a svalová slabost. Extrémní neuropatie může mít dopad i na vnitřní orgány a způsobit příznaky, jako jsou problémy se zažíváním a močovým měchýřem, nesnášenlivost tepla a změna krevního tlaku způsobující závratě.

Jak esenciální oleje pomáhají?

Lidé trpící neuropatií se ocitají v situaci, kdy nejsou schopni žít plnohodnotný život. Nemohou se účastnit mnoha aktivit, protože se bojí, že spadnou nebo se zraní, kvůli nedostatečné koordinaci.

Existuje mnoho přírodních léčebných postupů, jako je používání esenciálních olejů, které mohou pomoci zvládat a kontrolovat příznaky této nemoci, a tím výrazně zvýšit kvalitu života lidí, kteří jí trpí. Esenciální oleje mohou pomoci zvládnout mnoho příznaků neuropatie, jako jsou bolest, poruchy spánku, stres, úzkost a deprese. Dokonce i různé průzkumy potvrdily, že existuje mnoho esenciálních olejů, které jsou účinné při tlumení bolestí spojených s neuropatií a poškozením nervů.

5 nejúčinnějších esenciálních olejů při neuropatii

1. Máta peprná

Máta peprná má úžasné antibakteriální, antiseptické a protikřečové vlastnosti a bývá jedním z nejpoužívanějších a nejdoporučovanějších esenciálních olejů při léčbě neuropatie. Je to velmi účinný prostředek proti bolesti a je známo, že dokáže kontrolovat a uvolňovat svalové křeče, které se vyskytují v souvislosti s neuropatií. Její protikřečové vlastnosti pomáhají při zklidnění podrážděných střev. Mentol obsažený v mátě peprné má také chladivé a aromaterapeutické účinky.

2. Levandule

Levandule má mnoho cenných vlastností. Má účinné protiúzkostné a sedativní účinky, díky nimž je dobrou volbou pro zmírnění bolesti a zajištění dobrého nočního odpočinku. Kromě toho má také antioxidační, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti a vlastnosti posilující imunitní systém, díky nimž se nejlépe hodí jako pomoc při neuropatii způsobené infekcemi a autoimunitními poruchami. Působí také proti křečím a pomáhá zmírňovat křeče a bolesti vznikající v důsledku poškození nervů.

3. Tea Tree

Olej z čajovníku má skvělé protiplísňové, antiseptické a antimikrobiální vlastnosti a dokáže zázraky při léčbě různých forem neuropatie. Nejenže pomáhá zmírnit svědění, pálení a necitlivost, ale také napomáhá rychlejšímu hojení zranění.

4. Heřmánek

Heřmánek je hojně používaný esenciální olej, který pomáhá zmírňovat příznaky neuropatie. Má skvělé protizánětlivé, antimikrobiální, analgetické, antiseptické a sedativní vlastnosti a pomáhá poskytovat úlevu od všech druhů potíží vznikajících při neuropatii.

5. Geránium (Pelargonie vonná)

Ačkoli se mu nedostává takového uznání, jaké by si zasloužilo pro své četné léčivé vlastnosti, geránium hraje zásadní roli při léčbě příznaků při neuropatii. Pomáhá při tvorbě a růstu nové tkáně, což je nezbytné pro léčbu neuropatie způsobené zraněním nebo nehodou. Pelargonie vonná také zvyšuje krevní oběh, což je nezbytné pro obnovení funkce poškozených nervů.

Jak používat esenciální oleje při neuropatii

Existují různé způsoby, jak lze esenciální oleje použít ke zmírnění příznaků spojených s neuropatií.

Masáž

Při ní se smíchá 10-12 kapek esenciálního oleje s 30 ml nosného oleje, například kokosového. Důvodem proč zrovna kokosový olej je to, že tento olej je nejvhodnější jako nosný olej, protože je lehký, čirý a neoxiduje. Směs olejů vmasírujte jemnými tahy na postižené místo.

Koupel

Tato metoda zahrnuje smíchání 4-8 kapek esenciálního oleje s čajovou lžičkou nosného oleje. Napusťte si teplou koupel a do vody přidejte epsomskou sůl, která pomůže ulevit bolavým svalům. Ponořte se na 15 minut a poté směs olejů vmasírujte na postižená místa.

Obklad

Naplňte misku teplou vodou a přidejte do ní 3-5 kapek esenciálního oleje. Namočte žínku, vyždímejte ji a přiložte žínku na postižené místo.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: WebMD , Mayo Clinic , Medical News Today