Trápí vás časté nachlazení? Pomůže sauna a zvlhčovač vzduchu

Podlehnete každé viróze? Máte každou zimu oslabenou imunitu a přepadne vás rýmička pokaždé, když někdo kolem vás kýchne? Může to být příliš suchým vzduchem.

Ideální vzdušná vlhkost v bytě se pohybuje v rozmezí 40 – 50 %. Když je vyšší, je to špatně, protože kondenzované páry mohou způsobit až vznik plísní a tím i životu nebezpečné prostředí. Když je vlhkost vzduchu příliš nízká, je to taky špatně: vysušuje pokožku i sliznice, objeví se praskání pokožky, škrábání v krku či pokašlávání. Suchý vzduch nás během mrazivých dnů čeká i venku, většina z nás to ihned odnese popraskanými rty.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zvlhčovače vzduchu pomůžou od suchého kašle

Vlhkost v bytě je opravdu důležité držet na správných hodnotách, abychom zbytečně neoslabovaly i tak dost namáhanou imunitu. K tomu nám dobře poslouží různé zvlhčovače vzduchu, fontánky nebo odpařovače vody k zavěšení na radiátory. Pokud do nich kápnete trochu aroma oleje, například eukalyptového, vaše průdušky vám budou velmi vděčné.

Sauna je lék na všechno

Existuje několik druhů saun, které zjednodušeně můžeme rozdělit na suché, vlhké a parní. Každá z nich pomáhá organismu jiným způsobem, ale všechny jsou velmi prospěšné.

Suchá sauna je dobrá na regeneraci, celkový fyzický i psychický odpočinek. Prudce zahřívá a následně ochlazuje organizmus, tím se rozšiřují a zužují cévy a jsou tak pružnější. Je určená ale lidem s dobrou kondicí, protože představuje velkou zátěž.

Vlhká sauna pomáhá při astmatu a respiračních potížích. Je vhodná i při alergiích dýchacích cest. Zmírňuje psychické napětí, nervozitu, úzkost a vyčerpanost, uvolňuje svaly. Není vhodná při problémech s tlakem, srdcem nebo štítnou žlázou.

Parní lázeň je vhodná pro všechny, tedy i pro lidi, kteří do jiných saun ze zdravotních důvodů nemůžou. Vdechovaná pára zvlhčuje dýchací cesty, uvolňuje svalstvo pohybového aparátu, posiluje imunitní systém. Pročistí vám pokožku a vyplaví toxické látky. Při výrobě páry můžete použít i bylinky, které regeneraci umocní.

Můžete mít saunu doma

Pro domácí využití si můžete pořídit infrasaunu. Infračervené záření proniká hluboko do tkání a pocení je tak intenzivnější. Není nutný cyklus prohřátí a zchlazení jako v sauně finské, proceduru je dobré zakončit alespoň 30-ti minutovým odpočinkem.

Jsou vhodné pro sportovce, můžete je ale využívat i při chřipce a nachlazení, celulitidě, revmatických potížích a jiných zdravotních problémech.