Tipy pro včasné rozpoznání a zastavení nervového zhroucení

Většina z nás zažívá stres a úzkost každý den. Někteří z nás vědí, jak se s tímto stavem vyrovnat, a někteří ne. Někdy se úroveň stresu a úzkosti zvýší natolik, že začne ovlivňovat život člověka. To lze popsat jako nervové zhroucení.

Nervové zhroucení není lékařský termín, který by popisoval konkrétní stav. Nervové zhroucení, známé také jako duševní krize, je formou úzkostné poruchy.

Nervové zhroucení může jedinec zažít, pokud mu nějaká událost způsobí extrémní stres, například trauma nebo smrt blízkého člověka. Někteří ho však mohou zažít i kvůli postupnému narůstání každodenního stresu. Mezi faktory, které přispívají ke každodennímu stresu, patří tlak spojený s prací, finanční nestabilita, nezaměstnanost, nejisté vztahy a další.

Existuje mnoho různých příznaků, které napovídají, že člověk prožívá nervové zhroucení. Některé příznaky se týkají duševního stavu člověka a jeho emocí, zatímco jiné příznaky ovlivňují jeho fyzické zdraví. Podívejme se na emoční a fyzické příznaky nervového zhroucení.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Příznaky a symptomy nervového zhroucení

Emocionální příznaky nervového zhroucení

Pokud se nervově zhroutíte, následující příznaky se týkají vašeho duševního stavu a pocitů.

Izolace: Můžete se cítit bez zájmu o společnost rodiny a přátel. Můžete se také odpojit od každodenních aktivit.

Neschopnost soustředit se: Může být obtížné soustředit se na určitý úkol, například v práci. Můžete se také cítit snadno rozptýlení.

Náladovost: Můžete se cítit sklesle nebo depresivně. Časté jsou také emoční výbuchy hněvu, strachu a bezmoci.

Emocionální odtažitost: Můžete mít pocit, že nejste sami sebou, a můžete se odpoutat od situací.

Halucinace: Intenzivní vzpomínky na stresující nebo traumatizující událost mohou být spojeny s posttraumatickou stresovou poruchou. O nich byste měli informovat svého lékaře nebo poradce.

Sklony k sebepoškozování: V těžkých případech nervového zhroucení máte myšlenky, které zahrnují fyzické sebepoškozování. To vyžaduje okamžitou odbornou pomoc.

Zneužívání návykových látek: Užívání alkoholu nebo drog ke zvládnutí obtížné situace může být známkou nervového zhroucení.

Fyzické příznaky nervového zhroucení

Pokud se u vás jedná o nervové zhroucení, je třeba si dát pozor na následující fyzické příznaky.

Nespavost: Pokud jste příliš vystresovaní, může se vám špatně spát nebo se u vás objeví poruchy spánku.

Vyčerpání: Nespavost nebo narušený spánek mohou způsobit, že se budete cítit vyčerpaní. Může vám také chybět energie a můžete se cítit letargičtí, neschopní vykonávat běžné úkoly.

Častá onemocnění: Vyčerpání může způsobit, že budete náchylnější k infekcím a jiným onemocněním.

Bolesti hlavy: Můžete pociťovat časté bolesti hlavy. Občas se vám také může točit hlava.

Bolesti svalů: Pokud jste příliš vystresovaní, můžete mít ztuhlé a bolavé svaly, zejména v oblasti čelistí nebo zad, které jsou způsobeny svalovým napětím.

Střevní potíže: Křeče v žaludku a nepravidelná stolice jsou častými fyzickými příznaky nervového zhroucení.

Zrychlený tep: Můžete mít pocit, že je váš tep rychlejší než obvykle. Můžete mít také pocit, že máte v krku knedlík, který vám ztěžuje dýchání.

Pocení: Pokud se nervově zhroutíte, můžete pociťovat návaly horka nebo chladu s lepkavými rukami.

Pokud máte pocit, že se u vás projevily příznaky nervového zhroucení, zde je několik rad, které vám pomohou zvládnout vaši situaci.

Tipy, jak se vyhnout nervovému zhroucení

Promluvte si s někým, kdo vám může pomoci

Pokud máte pocit, že se u vás projevily některé z příznaků nervového zhroucení, je třeba si v první řadě o svých pocitech s někým promluvit. Promluvte si s někým, kdo vám může pomoci, například s lékařem, členem rodiny nebo dokonce s terapeutem. Nemusíte trpět sami. Sdílení vašich pocitů vám pomůže sejmout břemeno z vaší hrudi.

Když vás někdo vyslechne, budete se cítit lépe. Důvěryhodný člen rodiny, přítel nebo lékař zajistí, že se nemusíte ničeho obávat.

Pečujte o své tělo

Když jste ve stresu, vaše tělo uvolňuje hormon zvaný kortizol. Nadbytek kortizolu v krvi může způsobit řadu problémů. Může u vás dojít k neobvyklému nárůstu hmotnosti. Existuje souvislost mezi zvýšenou hladinou kortizolu a vysokým příjmem kalorií. Vaše reakce na stres může ovlivnit vaše stravovací chování.

Proto je důležité dodržovat vyváženou stravu zahrnující hodně ovoce, zeleniny a bílkovin. Bez správné výživy se vaše tělo nebude schopno vyrovnat se stresem. Snažte se zůstat fyzicky aktivní. Začněte procházkami po okolí a pomalu zvyšujte své fyzické aktivity, například návštěvou posilovny nebo hraním oblíbeného sportu. Vystavujte své tělo dostatku slunečního světla, protože je známo, že vitamin D stabilizuje vaši náladu a zlepšuje spánkový režim.

Dbejte na to, aby relaxace byla prioritou

Když máte za sebou stresující den, je vždy důležité věnovat čas relaxaci těla a mysli. Díky tomu se vaše tělo bude cítit znovu nabité energií a vaše mysl se bude moci soustředit na to, co je potřeba. Pravidelná relaxace vám pomůže změnit způsob, jakým o věcech přemýšlíte a jak se cítíte.

K uvolnění mysli můžete vyzkoušet hluboká dechová cvičení. Namočení do teplé koupele a poslech oblíbené hudby jsou způsoby, kterými můžete uvolnit svou mysl. Někteří lidé považují za relaxační vést si deník a dělat si do něj záznamy o svých pocitech a denních zvyklostech. Dobrým způsobem, jak uvolnit mysl, je také vědomá meditace.

Jóga a masáže těla mohou pomoci uvolnit vaše tělo. Můžete také vyzkoušet progresivní svalovou relaxaci. Tento proces zahrnuje napínání a uvolňování jednotlivých svalových skupin. Progresivní svalová relaxace může snížit úzkost a svalové napětí. Uvolnit tělo vám může pomoci i něco teplého k pití, co neobsahuje alkohol ani kofein, například bylinkový čaj nebo teplé mléko.

Řešte své problémy správně

Když o svých problémech přemýšlíte jako o jednom velkém průšvihu, je jejich řešení ještě obtížnější. Ignorování problémů vám nepomůže, protože pak budete mít nakonec hromadu nevyřešených problémů. Řešením je řešit své problémy jeden po druhém.

Vždy je dobré si dát na čas a nespěchat. Pokud procházíte těžkým obdobím, nepřijímejte důležitá rozhodnutí. Je velmi pravděpodobné, že to nebudou ta nejlepší rozhodnutí. Vždy si dejte čas na zvládnutí stresové situace a pak řešte jednotlivé problémy postupně.

Myslete pozitivně

Jakmile si dopřejete čas a uvolníte svou mysl a tělo, všimnete si, že se změní i vaše myšlenky. Pomalu začnete myslet pozitivně. Když budete myslet pozitivně, může se vám zdát, že úkoly, které se vám v minulosti zdály obtížné, zvládnete mnohem snadněji.

Pomalu si nastavíte hranice, abyste se nerozčilovali kvůli drobným problémům. Pomalu se začnete cítit dobře jako člověk, kterým jste, a to se odrazí ve vašem každodenním životě, když se setkáte s novými lidmi. Pokud budete myslet pozitivně, budete se moci zaměřit na lepší budoucnost.

Pokud si myslíte, že jste se nervově zhroutili, je to v pořádku, protože v tom nejste sami. Nemusíte se stydět za to, že jste prošli nervovým zhroucením. Pokud máte pocit, že vám tyto rady nepomohly ve vaší současné situaci, měli byste se obrátit na lékaře nebo terapeuta, aby vám poskytl odbornou pomoc.