Tipy pro omezení konzumace kyselých potravin

Pro efektivní fungování vašeho těla je třeba udržovat správnou rovnováhu mezi kyselostí a zásaditostí. Tato rovnováha pH je významná a potraviny, které konzumujeme, mají potenciál tuto rovnováhu pH měnit. Pokud budete jíst více kyselých potravin, může to sabotovat funkce vašeho těla a vést k četným chronickým onemocněním. Proto je důležité omezit příjem kyselých potravin. Než se dostaneme k podrobnostem, pro nezasvěcené zde vysvětlíme, jaká je hladina pH ve vašem těle.

Hladina pH udává kyselost nebo zásaditost tekutin a tkání našeho těla. Vždy se vypočítává na stupnici od 0 do 14. Čím zásaditější je roztok, tím vyšší je jeho pH. A pokud je roztok kyselý, bude mít nižší hodnotu pH. Hodnota pH 7 je považována za neutrální. Například čistá destilovaná voda má hodnotu pH 7, což znamená, že není ani kyselá, ani zásaditá. Pokud jde o vaše tělo, hodnoty pH vašich orgánů nejsou stejné. Zatímco pH vaší krve se pohybuje kolem 7,4, váš žaludek má obvykle pH 3,5, což z něj činí kyselou oblast. Tato kyselost napomáhá snadnému rozkladu potravy. Jak tedy příliš kyselé potraviny poškozují vaše tělo?

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Účinky kyselinotvorných potravin

Strava plná kyselinotvorných potravin může podporovat hromadění kyselin ve vašem těle. To způsobuje kyselost vaší moči. To může mít za následek i vznik typu ledvinových kamenů zvaných kameny kyseliny močové. Kyselinotvorné potraviny s vyšším obsahem kyselin mohou také oslabit pevnost vašich kostí. Vaše tělo používá vápník k obnovení rovnováhy pH krve, pokud je příliš kyselá. K tomuto účelu tedy může být odebírán vápník z vašich kostí, čímž se zhoršuje pevnost vašich kostí. Riziko osteoporózy je v takových případech vyšší. Přílišná kyselost bude mít i další negativní důsledky, jako je rakovina, artritida, srdeční choroby a problémy s játry. Proto je zásadní zařazovat do jídelníčku méně kyselé potraviny.

Vítejte v alkalických potravinách

Zařazení většího množství zásaditých potravin do jídelníčku je prvním krokem, který musíte udělat. Tady je máte.

Zelenina: Čerstvá zelenina se obecně nepovažuje za kyselou. Naplňte svůj talíř zelím, špenátem, rajčaty, červenou řepou, kukuřicí, zeleným salátem a houbami. Nevařené ovoce a zelenina jsou součástí ideální zásadité stravy.

Luštěniny: Sója, hrách, zelené a lima fazole.

Semínka: Lněná, quinoa, sezamová a ředkvičková.

Ořechy: Mandle, pinie, čerstvý kokos a kaštany.

Oleje: Většina nezpracovaných, za studena lisovaných olejů je neutrální nebo zásaditá.

Nápoje: Bylinné čaje, zeleninové šťávy a zásadité ovoce.

Mléčné výrobky: Neslazené jogurty, syrovátka, mléko.

Bylinky a koření: Většina z nich je zásaditá, kromě soli, muškátového oříšku a hořčice.

Kyselé potraviny, které je třeba omezit

Pokud trpíte překyselením, omezte konzumaci obilovin a výrobků z nich, včetně kukuřice a rýže. Ovoce, jako jsou brusinky, borůvky a švestky, je kyselé povahy. Nižší pH mají také vlašské ořechy, arašídy a sušený kokos.

Zpracovaným potravinám s vysokým obsahem sodíku byste se měli vyhýbat. Zpracované obiloviny, jako jsou kukuřičné lupínky, mohou také škodit. Nejlepší je omezit příjem sýrů. Ochucovadla jako majonéza, sójová omáčka a ocet jsou kyselé povahy.

Alkoholické nápoje a nápoje obsahující kofein by se měly omezit. Omezte také nápoje s fosfáty. Červené nebo bílé víno s nízkým obsahem fosforu je v pořádku. Alkohol a užívání drog může vaši kyselost zhoršit. Svůj podíl na poškození vašeho zdraví mají také umělá sladidla a konzervační látky v potravinách.

Seznam kyselinotvorných potravin by vás neměl přimět k tomu, abyste se jim ze svého jídelníčku zcela vyhnuli. Místo toho se snažte ve svém jídelníčku udržovat zdravou rovnováhu. Nyní už víte, jak tyto úpravy v jídelníčku provést, když vaše tělo reaguje jinak. Omezte tedy kyselinotvorné potraviny a udělejte ve svém jídelníčku místo zásaditým potravinám.