Tipy pro boj s bakteriémii neboli bakterie v krevním řečišti
Škodlivé bakterie, které se vyskytují všude kolem nás, mohou způsobit řadu infekcí v celém těle. Ani váš krevní oběh není ušetřen útoku těchto mikroskopických tvorů. Co tedy způsobuje bakteriémii neboli bakterie v krevním řečišti? Jako spouštěč mohou působit bakteriální infekce, například zápal plic, infekce močových cest nebo kožní absces. Bakteriémii mohou způsobit také lékařské nebo zubní zákroky. Dokonce i každodenní činnosti, jako je násilné čištění zubů, mohou způsobit, že se bakterie žijící v ústech dostanou do krevního oběhu. Váš imunitní systém si obvykle s bakteriemi způsobenými běžnými činnostmi poradí a dokáže je z krevního oběhu odstranit. Někdy se však tento stav může vymknout kontrole, bakterie se rychle množí a způsobují další infekce. Skutečně nebezpečné je však to, že bakteriémie může vést k sepsi.
Pokud je váš imunitní systém oslabený nebo je v krvi delší dobu přítomno velké množství bakterií, může to vyvolat obzvláště silnou a zdrcující reakci imunitního systému. Ta uvolní chemické látky, které vyústí v zánět a způsobí netěsnost cév a tvorbu krevních sraženin. Tento stav se označuje jako sepse. Tento stav může zhoršit průtok krve a připravit vaše orgány o kyslík a živiny, což vede k poškození orgánů. Při zhoršování stavu může postižený upadnout do septického šoku. Sepse je nebezpečný stav, který může být až ve 40 % případů smrtelný. Septický šok je ještě horší – v 6 z 10 případů může způsobit smrt.
Bakteriémie se obvykle léčí antibiotiky a vzhledem k nebezpečným komplikacím je důležité, abyste v případě tohoto onemocnění užívali léky podle předpisu. Jako doplňkové opatření by však měly pomoci některé domácí prostředky, které posílí boj vašeho těla proti bakteriím v krvi.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíDopřejte si dostatek tekutin a odpočinku
Pokud máte horečku, dopřejte svému tělu čas na odpočinek a zotavení. Dbejte také na dostatečný přísun tekutin, abyste se vyhnuli dehydrataci. Vyhýbejte se však nápojům, jako je káva, čaj a alkohol, které mohou způsobit mírnou dehydrataci.
Opláchněte se vlažnou vodou
Při horečce může mít ochlazující účinek i polévání se vlažnou vodou. Vyhněte se však studeným sprchám nebo koupelím. Chlad může způsobit, že se budete třást, a tím se může vytvořit teplo. Vaše kůže také stahuje cévy, když je chladná, a to také může zadržovat tělesné teplo.
Dejte si med
Med se tradičně používá k léčbě ran a infekcí, protože vykazuje antibakteriální účinky proti řadě nebezpečných bakterií. Studie na zvířatech také zjistily, že dokáže modulovat imunitní systém, a proto může pomoci při řešení sepse. Užívejte tedy med, který pomůže vašemu tělu bojovat s bakteriemi.
Jezte fazole mungo
Fazole mungo přitahují velkou pozornost pro své výživové vlastnosti. Výzkumy také ukazují, že výtažky z fazolí mungo mají ochranný účinek proti smrtelné sepsi, přičemž jedna studie zjistila, že zlepšily míru přežití myší z 29,4-70 %. Předpokládá se, že se tak děje díky inhibici proteinu známého jako HMGB1, který hraje roli při systémovém zánětu. Studie také zjistily, že klíčky fazole mungo vykazují antibakteriální aktivitu a mohou být užitečné jako přírodní prostředek, který doplňuje antimikrobiální léčbu.
Chroupejte česnek
Česnek, základní kuchyňská surovina, je také známý pro své neuvěřitelné antibakteriální vlastnosti. Obsahuje sloučeninu zvanou alliin a při drcení česneku se tato sloučenina přemění na antimikrobiální sloučeninu známou jako allicin, která působí proti široké škále bakterií. Kromě toho obsahuje další sloučeninu známou jako sacharóza methyl 3-formyl-4-methylpentanoát (SMFM), u které bylo ve studiích na zvířatech prokázáno, že inhibicí produkce prozánětlivých cytokinů zlepšuje míru přežití sepse. Nakrájejte si tedy syrový česnek a přidejte ho do jídla, abyste získali antibakteriální účinek.
Užívejte kurkumu
Stejně jako česnek má i kurkuma rozsáhlé antibakteriální vlastnosti. Tyto příznivé účinky jsou připisovány antioxidační sloučenině známé jako kurkumin, která je v kurkumě přítomna. Jedna studie na zvířatech také zjistila, že podávání kurkuminu mělo ochranný účinek proti sepsi. Snížilo poškození tkání a úmrtnost a také expresi signálního proteinu známého jako TNF-alfa, který hraje roli při systémovém zánětu. Okořeňte si tedy večeři tímto zlatým kořením nebo si uvařte šálek kurkumového čaje, abyste posílili obranyschopnost svého těla proti bakteriálním infekcím.
Těžká sepse vyžaduje neodkladnou léčbu
Těžká sepse je naléhavým zdravotním stavem, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Příznaky jako horečka, zimnice, bušení srdce, dýchací potíže nebo dezorientace jsou varovnými signály. Cílem léčby je vypořádat se s infekcí, zastavit nebezpečně nízký krevní tlak a ochránit životně důležité orgány. Pacienti jsou obvykle léčeni antibiotiky a tekutinami. V závažných případech může být nutná dialýza ledvin, zavedení dýchací trubice nebo chirurgický zákrok.
Ačkoli se pojem „sepse“ často používá zaměnitelně s pojmy „bakteriémie“ a „otrava krve“, nejedná se o zcela stejné pojmy. Sepse se může vyskytnout i bez bakteriémie. A ačkoli jsou bakterie zdaleka nejčastější příčinou sepse, tento stav mohou způsobit také plísňové nebo virové infekce.