Tipy na přírodní prostředky které pomáhají řešit schizofrenií

Více než 21 milionů lidí na celém světě trpí schizofrenií, která může narušit vaše vnímání, myšlení, emoce, sebepojetí, chování a řeč. Přestože přesná příčina schizofrenie není známa, má se za to, že při jejím vzniku hraje roli interakce mezi geny a faktory prostředí, jako je podvýživa před narozením, vystavení virům a psychosociální faktory. Předpokládá se, že svou roli hraje také chemie vašeho mozku.

Pokud trpíte schizofrenií, je důležité vyhledat důslednou odbornou pomoc. Léčba může zahrnovat užívání antipsychotických léků a psychosociální léčbu, například kognitivně-behaviorální terapii, která pomáhá zvládat každodenní problémy. Bylo také zjištěno, že lidem se schizofrenií pomáhá několik alternativních léčebných postupů. Je však třeba poznamenat, že tyto léčby fungují jako doplněk konvenční léčby a neměly by ji nahrazovat.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Prozkoumejte psychoterapii: CBT, umění a rodinnou terapii

Psychologická léčba pomáhá pacientům se schizofrenií lépe zvládat příznaky, jako jsou bludy nebo halucinace, a také pomáhá tlumit příznaky, jako je apatie. Mezi běžné léčebné postupy používané u tohoto onemocnění patří např:

Kognitivně-behaviorální terapie pomáhá identifikovat neužitečné myšlenkové vzorce, které stojí za nežádoucími pocity a chováním, a snaží se je nahradit užitečnějšími myšlenkami. Na rozdíl od jiných mluvících léčebných metod, které se zabývají minulostí, se CBT zaměřuje na současné problémy a praktická řešení, jak je překonat.

Arteterapie podporuje kreativní vyjádření vašeho prožívání schizofrenie. Pro schizofreniky, kteří nejsou schopni verbalizovat své pocity, se arteterapie často osvědčuje jako katalyzátor jejich frustrací. Neverbální vyjádření může také pomoci přijít na nové způsoby vztahů s ostatními.

Rodinná terapie má za cíl pomoci vaší rodině a vám lépe se vyrovnat s tímto onemocněním. Obvykle zahrnuje neformální setkání s pacientem a jeho rodinou v průběhu několika měsíců. Lidé se schizofrenií mohou potřebovat spolehnout se na podporu a péči rodinných příslušníků, proto pomáhá, aby rodina chápala a vcítila se do potřeb pacienta.

Hrajte interaktivní sportovní videohry

Bylo zjištěno, že hraní interaktivní videohry zlepšuje úroveň každodenní aktivity a motivace, zlepšuje sociální fungování a zmírňuje bolest spojenou se schizofrenií. U lidí se schizofrenií se běžně vyskytuje stav známý jako hypofrontalita. Ta zahrnuje snížení průtoku krve prefrontální kůrou mozku a ovlivňuje výkonné funkce. Zapojení do interaktivní videohry však zlepšuje průtok krve mozkem a je spojeno se zvýšenou aktivací prefrontální kůry. Váš terapeut by vám měl být schopen doporučit vhodnou terapeutickou hru.

Cvičte jógu

Jóga je starobylá indická praxe zaměřená na mysl a tělo, která obvykle kombinuje fyzické pozice (ásany), dechové techniky (pránájámu) a meditaci. Bylo zjištěno, že cvičení jógy je prospěšné jako doplněk antipsychotické léčby u lidí se schizofrenií. Jedna studie srovnávala pacienty se schizofrenií, kteří po dobu 4 měsíců cvičili fyzickou terapii, s těmi, kteří cvičili jógu. Bylo zjištěno, že skupina cvičících jógu měla na konci tohoto období výrazně lepší pracovní a sociální fungování a kvalitu života, a také menší psychopatologii. Nejlepší je spolupracovat s cvičitelem jógy, který má v této oblasti zkušenosti. Mezi pozice, které by vám mohly být užitečné, patří např:

Adhomukhasvána ásana: Tato ásana může být užitečná při řešení úzkosti a deprese, které provázejí schizofrenii.

Urdhvadhanura ásana: Tato ásana může pomoci stimulovat mozek při řešení příznaků, jako je sociální stažení a ztráta soudnosti a motivace.

Šalabh ásana: Tato ásana pomáhá pracovat na dezorganizované řeči a myšlenkách.

Mějte však na paměti, že meditační praktiky nejsou obecně součástí jógových programů pro lidi se schizofrenií, protože by mohly zhoršit psychózu.

Dopřejte si vitamíny skupiny B: Kyselina listová, vitamín B12 a B6

Některým lidem se schizofrenií může pomoci doplňování kyseliny listové, vitamínu B 12 a vitamínu B 6. Tyto vitamíny mohou snížit hladinu homocysteinu, aminokyseliny, která je u mnoha lidí se schizofrenií zvýšená. Jedna studie zjistila, že když se 42 pacientů se schizofrenií s vysokou hladinou homocysteinu léčilo těmito vitamíny po dobu 3 měsíců, klinické příznaky schizofrenie se snížily a výsledky neuropsychologických testů se výrazně zlepšily. Předpokládá se, že přinejmenším u schizofrenních pacientů s vysokou hladinou homocysteinu může být léčba těmito vitamíny skupiny B užitečná. I když vám lékař může pomoci rozhodnout, zda vám suplementace pomůže, získávejte tyto životně důležité živiny také z přirozených potravin.

Kyselinu listovou můžete získat z čočky, fazolí, zelené zeleniny, semen a ořechů, zatímco B12 je dostupný ve vejcích, rybách, mase a mléčných výrobcích. Vitamín B6 vám dodají ryby, drůbež a brambory.

Dostatek polynenasycené mastné kyseliny EPA z ryb

Existují důkazy, že lidé se schizofrenií nemetabolizují polynenasycené mastné kyseliny správně. Jedna studie zjistila, že u lidí, kteří byli po dobu 3 měsíců léčeni polynenasycenou mastnou kyselinou zvanou kyselina eikosapentaenová (EPA), došlo k většímu zlepšení než u těch, kteří užívali placebo. Výzkum také ukázal, že u některých lidí může dokonce snížit potřebu antipsychotických léků. EPA je přirozeně obsažena v rybách, jako je losos, sleď, sardinky, a také v rybím tuku.

Bezlepková dieta

Lepek je bílkovina obsažená v potravinách, jako je ječmen, žito a pšenice. Všichni jsme slyšeli o tom, že lidem s celiakií způsobuje zažívací potíže, protože jejich imunitní systém reaguje proti složce gliadinu, která je v něm přítomna. Několik studií také zjistilo, že bezlepková dieta může zlepšit příznaky u lidí se schizofrenií. Ačkoli základní mechanismus, kterým lepek ovlivňuje schizofrenii, není stále jasný, výzkumy ukazují, že celiakie je u pacientů se schizofrenií téměř dvakrát častější než v běžné populaci. Navíc se zdá, že stejně jako lidé s celiakií mají i lidé se schizofrenií vyšší hladinu antigliadinových protilátek, což ukazuje na možnost společné imunologické abnormality.

Dejte si ginkgo bilobu

Ginkgo je oblíbená bylina, která je známá řadou léčivých účinků, včetně zlepšení paměti u lidí s Alzheimerovou chorobou a demencí. A jak se ukazuje, může být prospěšný i pro lidi se schizofrenií. Jedna studie zjistila, že když se 120 mg extraktu z ginkgo biloby podávalo denně spolu s antipsychotickým lékem po dobu 12 týdnů, posílilo to účinek léku. U pacientů, kterým byl podáván, došlo k většímu zlepšení několika příznaků, jako je snížená angažovanost a potěšení z každodenního života a zhoršené emoční vyjadřování.

Užívání Brahmi

U lidí se schizofrenií se běžně vyskytují poruchy kognitivních funkcí. V tomto ohledu může být nápomocná Brahmi neboli Bacopa monnieri, bylina, která se v ájurvédě tradičně používá ke zlepšení poznávacích funkcí. Jedna studie zjistila, že brahmi má neuroprotektivní vlastnosti a může zlepšit poznávání na zvířecím modelu schizofrenie. V tradiční praxi se používá 5-10 g této byliny v práškové formě denně. Poraďte se se svým lékařem nebo vyškoleným naturopatem, abyste určili pro vás vhodnou dávku.

Vyzkoušejte americký ženšen

Americký ženšen je další bylinou, která může zlepšit poznávací schopnosti. Když byl lidem se schizofrenií v jedné studii podáván extrakt z této byliny po dobu 4 týdnů, došlo u nich k výraznému zlepšení pracovní paměti. Kromě toho vedl také ke snížení vedlejších účinků souvisejících s léky používanými k léčbě schizofrenie. Americký ženšen (spíše než čínský ženšen) byl v této souvislosti studován, a proto může fungovat jako doplňková terapie pro osoby s tímto onemocněním.