Tipy na přírodní prostředky ke zmírnění příznaků zápalu plic

Zápal plic je závažná infekce dýchacích cest, se kterou se lze velmi obtížně vyrovnat. Domácími prostředky nelze zápal plic vyléčit, proto je důležité, abyste se okamžitě vydali k lékaři. Přírodní prostředky však mohou zmírnit některé příznaky zápalu plic, kterými můžete trpět. Zmírnění příznaků zápalu plic, jako je úporný kašel, rýma a bolest v krku, vám může usnadnit přežití dne. Zde je několik osvědčených domácích prostředků pro léčbu příznaků zápalu plic.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Na silný kašel

Kašel při zápalu plic nemusí být nutně jen špatný, protože pomáhá dostat hlen z krku. Dlouhé záchvaty dráždivého kašle však mohou být bolestivé a způsobit vám bolest v krku. Tyto jednoduché metody vám mohou pomoci snížit intenzitu kašle.

1. Mátový čaj

Mátový čaj je jedním z nejlepších nápojů, které můžete popíjet při zápalu plic. Odlehčuje vašim dýchacím cestám a pomáhá předcházet hromadění hlenu. Pití něčeho horkého může také pomoci zklidnit váš bolavý a zanícený krk. Mátové čajové sáčky si můžete koupit v obchodě nebo si můžete připravit vlastní, pokud máte čerstvé lístky máty peprné. K přípravě mátového čaje stačí nasekat několik lístků máty peprné a louhovat je ve vroucí vodě asi 5 minut. Listy sceďte, přidejte vymačkaný citron a vychutnejte si tento uklidňující čaj.

2. Kloktání slané vody

Kloktání slané vody je jedním z nejstarších léků na nepříjemný kašel, a to hlavně proto, že opravdu funguje. Slaná voda dokáže snížit infekci v krku a zabránit jeho podráždění. Pro přípravu kloktadla ze slané vody stačí přidat polovinu čajové lžičky soli do teplé vody a tento roztok kloktat asi 15 sekund. Tento postup opakujte alespoň třikrát denně. Pokud chcete dosáhnout rychlejších výsledků, cucejte mořskou sůl v průběhu celého dne.

Na zimnici

Jednou z nejhorších částí zápalu plic je zimnice. Zimnici způsobují vnitřní faktory, takže žádné množství svetrů, které si obléknete, na tom nic nezmění. Zimnice může trvat až týden a přestane, až vám klesne horečka. Zde je několik prostředků, které vám mohou pomoci zahřát se zevnitř.

1. Horká polévka

Slepičí polévka je opravdu nejlepším jídlem, když máte zápal plic. Pojídání horké polévky je nenáročné pro váš žaludek, který by nemusel zvládnout těžší jídla, když jste nemocní. Pomáhá také doplnit životně důležité tekutiny v těle, takže nedochází k dehydrataci. Konzumace něčeho horkého vás může vnitřně zahřát, takže vás na chvíli nepřemůže zimnice.

2. Horká voda

Stejně jako polévka, i horká voda vás pomáhá zahřát zevnitř. Popíjení horké vody během dne také zabraňuje dehydrataci, která je při zápalu plic reálným nebezpečím. Bonusové body získáte, pokud do ní přidáte lžičku medu, který vám pomůže zklidnit podrážděný krk.

Proti horečce

U většiny lidí se během prvních dnů po onemocnění zápalem plic objeví horečka. Tato horečka trvá asi týden, dokud nepoleví. Lékař vám předepíše léky na snížení horečky, nicméně existují i věci, které můžete udělat vy sami, abyste si pomohli.

1. Přiložte si obklad

Většina lidí používá k obkladu studený ručník, ale tím můžete způsobit svému tělu šok. Náhlá změna teploty může způsobit, že u vás propukne zimnice. Mnohem účinnější je vlažný obklad, který vašemu tělu zajistí pozvolnější změnu teploty. Obklad si připravíte tak, že namočíte ručník do vlažné vody, vyždímáte ho a přiložíte si ho na čelo. Můžete tento postup opakovat, kolikrát budete potřebovat.

2. Jezte kořeněná jídla

Ačkoli je nemoc obvykle spojována s konzumací mdlého nudného jídla, je to pravý opak toho, co byste měli udělat. Konzumace kořeněných jídel vám může pomoci snížit horečku a dokonce uvolnit dýchací cesty. Obzvláště účinný při snižování teploty je kajenský pepř. Jedna z jeho hlavních složek, kapsaicin, vás totiž přiměje potit se a zároveň podporuje krevní oběh.