Tipy, jak si zlepšit paměť přirozenou cestou
Všichni někdy zapomínáme. Je to jen lidská přirozenost! Ale když neustále zapomínáte jména, místa nebo kam jste si dali klíče, může to být frustrující.
Ztráta paměti je očekávanou součástí stárnutí. Může k ní dojít také tehdy, když jste ve stresu, rozrušení nebo unavení. To však neznamená, že to nemůžete změnit. Podívejte se na tyto způsoby, jak zvýšit svou sílu paměti a soustředění.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czTipy pro zlepšení paměti
Dostatek spánku
Spánek je absolutně nejlepší způsob, jak zvýšit svou paměť. Čas strávený spánkem dává vašemu mozku možnost odpočinout si a zotavit se. Umožňuje také mozku zpracovávat nové informace, a proto buduje vaši paměť. Spánek totiž reorganizuje vzpomínky tak, aby se snáze udržely.
Proto je nedostatek spánku tak škodlivý. Bez dostatečného množství spánku váš mozek nedokáže správně reorganizovat stávající vzpomínky – natož nové. Hipokampus, který reguluje paměť, také nemůže komunikovat s ostatními částmi mozku.
Nedostatečný odpočinek škodí nejen vaší paměti. Každodenní úkoly vám budou připadat jako otrava. Budete také častěji usínat při řízení, což je nebezpečné.
Nedostatek spánku je bohužel častým problémem. Postihuje přibližně 37 % lidí ve věku 20-39 let a 40 % dospělých ve věku 40-59 let. Navíc zhruba 32 procent dospělých ve věku 60 let a více si dostatečně nezdřímne.
Spánek je však nejlepším způsobem, jak zlepšit paměť. Posílí a ochrání váš mozek a usnadní vytváření a zapamatování nových vzpomínek. Dostatek spánku také způsobí, že váš mozek bude méně stresovaný, a proto si bude lépe pamatovat.
Dospělí potřebují 7 až 8 hodin spánku denně, zatímco děti školního věku a dospívající potřebují asi 10 hodin. Doporučuje se chodit spát každý večer ve stejnou dobu a každé ráno vstávat ve stejnou dobu. Pomůže také zajistit tmavé a klidné prostředí během spánku. Tyto návyky vám pomohou dostatečně si odpočinout a podpoří vaše paměťové schopnosti.
Zvládejte stres
Není žádným tajemstvím, že zmírnění stresu předchází nemocem. Ale věděli jste, že může zvýšit výkon paměti? Chronický stres poškozuje všechny části mozku, ale hipokampus dostává největší zásah.
Když jste neustále ve stresu, vaše tělo produkuje tuny kortizolu, stresového hormonu. Kortizol může zmenšit hipokampus až o 14 procent. Také narušuje spojení mezi jednotlivými částmi mozku. Budete mít špatnou prostorovou paměť, například si pamatovat směr nebo kde jste nechali klíče.
Existuje mnoho věcí, které můžete dělat pro snížení stresu, například jóga, meditace a dechová cvičení. Pravidelné cvičení a trávení času s blízkými také udrží vaši hladinu stresu – a paměť – pod kontrolou.
Zůstaňte duševně aktivní
S přibývajícím věkem se funkce mozku přirozeně zhoršují. Pokud jej však udržujete duševně aktivní, můžete odvrátit ztrátu paměti a zapomínání. Dokonce bude regenerovat nové mozkové buňky a zachovávat stávající spojení.
Mentální stimulace je skvělým způsobem prevence neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. To vysvětluje, proč vzdělaní lidé obvykle pomaleji mentálně upadají. Pravidelné učení uvádí mozek do práce, což chrání a zvyšuje paměť.
Přesto je základní sebeobohacování stále prospěšné. Zůstaňte zvídaví čtením knih, časopisů nebo webových stránek. Pište si do deníku, skládejte puzzle a hrajte hry. Využívejte internet ve svůj prospěch, protože je plný vzdělávacích zdrojů.
Věnujte se kreativním koníčkům
Dalším způsobem, jak zůstat duševně aktivní, je najít si čas na kreativní činnosti. Zvýšíte tím soustředění a paměť! Může to být cokoli od vaření po kreslení. Jakýkoli koníček, který je výzvou pro váš mozek, je férová hra.
Kreativita je jako cvičení pro vaši hlavu. Díky těmto činnostem je váš mozek silnější a lépe si pamatuje vzpomínky. Podporuje také lepší komunikaci mezi různými částmi mozku, takže neurony dostávají zabrat.
Kreativní koníčky vám také pomohou zbavit se stresu. Byla dokonce zjištěna souvislost mezi pletením a štěstím, uvolněním a klidem. Tyto pocity chrání váš mozek a v konečném důsledku i vaši paměť.
Nezapomeňte, že v kreativním koníčku nemusíte být dobří. Prostě se bavte a nestresujte se. Vašemu mozku to prospěje, i když to nebude dokonalý obrázek.
Jezte omega-3 mastné kyseliny
Možná vás překvapí, že potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny zlepšují paměť. Váš mozek tyto tuky potřebuje ke správnému fungování. Nedostatek zahrnuje špatnou paměť, výkyvy nálad a deprese, spolu se suchou kůží a srdečními problémy.
Nejdůležitější omega-3 mastnou kyselinou je kyselina dokosahexaenová. Je to také nejčastější tuk v mozku. Čím více jí tedy budete mít, tím lépe bude váš mozek pracovat.
Abyste měli dostatek omega-3, jezte tučné ryby. Losos, tuňák a sardinky jsou výbornou volbou. Pokud vám ryby nechutnají, můžete užívat také doplňky stravy.
Vyvážená strava udrží váš mozek – a tělo – ve skvělé kondici. Pravidelné cvičení zajistí, že váš mozek bude mít dostatek kyslíku pro své fungování. Sílu paměti můžete zvýšit také umírněným pitím alkoholu a vyvarováním se kouření.
Cvičení pro zlepšení paměti
Stejně jako zbytek těla i mozek vyžaduje cvičení. Pokud je mozek pravidelně stimulován, zlepšuje se řada kognitivních schopností, včetně paměti, soustředění a schopnosti řešit problémy. Tento koncept je známý jako neurobika, jinak známá jako kognitivní trénink. Mezi tato cvičení patří hádanky a hlavolamy. Další součástí kognitivního tréninku je zapojování různých smyslů novými a nečekanými způsoby. Mozek miluje výzvy.
Zahrajte si hru na vzpomínání: Vytvořte si seznam čehokoli, co máte rádi. Může to být i seznam potravin. Zapamatujte si ho. Po několika hodinách si zkuste položky vybavit. Pokračujte v procvičování s různými seznamy. Na konci dne, těsně před spaním, si zkuste vybavit všechny činnosti, které jste během dne dělali. Zkuste to dělat každý večer.
Procvičujte si hluboké naslouchání: Máte tendenci se při rozhovorech rozptylovat? Pokud ano, přesuňte se na tišší místo a zkuste naslouchat každému slovu. Zkuste si slova v duchu parafrázovat a zopakovat. To by mělo zlepšit vaše soustředění a paměť.
Věnujte se matematice: Matematika je potravou pro mozek. Cokoli, co stimuluje váš mozek, je skvělé i pro vaši paměť. To platí i pro jakoukoli hru na potrápení mozku.
Sledujte mapu ve své mysli: Nechte se vést svou myslí. Zkuste si zapamatovat ulice, vybavit si orientační body a neznámé trasy, kterými se dostanete na své místo. Je to jako skládat v mozku puzzle.