Zdraví

Tipy, jak se zdravě stravovat v rychlém občerstvení

V dokonalém světě bychom každé ráno vstávali brzy a připravovali si zdravá a plnohodnotná jídla na nadcházející den. Ačkoli se většina z nás snaží toto dodržovat, jak jen to jde, několika přešlapům se nevyhneme. Někdy jsme prostě příliš zaneprázdnění na to, abychom si připravili salát a ugrilovali kuře. Fastfoody neboli rychlé občerstvení jsou často naším řešením, když nemáme čas si sami uvařit. Většina položek na jídelním lístku je však zároveň minovým polem nezdravých tuků a prázdných kalorií. Po návštěvě rychlého občerstvení se však nemusíte vždy trápit pocity viny. I v tom nejtučnějším doupěti se dá vždycky najít způsob, jak zůstat zdravý.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Projděte si celý jídelní lístek

Podniky rychlého občerstvení rychle vydělávají na nejnovějších trendech, takže toho využijte. S naší stále rostoucí posedlostí zdravým stravováním zavedla většina řetězců rychlého občerstvení do svých jídelních lístků zdravé položky. Jen málo podniků dnes nemá v nabídce alespoň symbolický salát. Místo toho, abyste si objednali běžný hamburger a hranolky, věnujte čas prozkoumání celého jídelního lístku. Téměř jistě v něm najdete poměrně zdravou položku.

Vždy volte grilované místo smaženého

Smažená jídla jsou téměř synonymem pro fast foody, ale nemusíte jim podléhat. Smažená jídla mají vysoký obsah transmastných kyselin, které vaše tělo nedokáže využít. Navíc zvyšují hladinu cukru v krvi a hladinu cholesterolu. Stručně řečeno, nechcete je mít ve své blízkosti. Alternativou ke smaženým jídlům je zdravější grilovaná verze. Většina podniků, které mají v nabídce smažené kuře, nabízí také kuře grilované. Místo smaženého můžete zvolit také grilovaný sendvič. Při grilování se používá mnohem méně oleje a je pro vás mnohem zdravější.

Pozor na salátové dresinky

I zdánlivě zdravý salát může být tučný, pokud je zalitý krémovým dresinkem. Pokud si objednáváte salát v rychlém občerstvení, vždy se zeptejte, jaký dresink používají. Pokud je to mastný dresink, jako je majonéza nebo ranch neboli ranč či farmářský, požádejte o zdravější variantu, například jednoduchou zálivku vinaigrette. Pokud nemají k dispozici zdravý dresink, vykašlete se na něj úplně nebo je požádejte, aby vám ho dali stranou. Pokud je zálivka či dresink oddělený od zbytku salátu, můžete si sami ovlivnit, kolik jich chcete přidat.

Kontrolujte své porce

Když se vás někdo zeptá, zda si chcete dát větší porci jídla, může to být lákavé, ale ovládejte se. Některá jídla ve fast foodech jsou proslulá svými obrovskými porcemi. Nevyhledávejte co největší porce bez ohledu na to, jaký máte hlad, k pocitu sytosti toho tolik nepotřebujete. Vždy si řekněte o menší porci, v horším případě o střední. Uspokojíte tak svůj hlad a zároveň se ujistíte, že nesníte více kalorií, než skutečně potřebujete.

Přehodnoťte volbu jídla

Podniky rychlého občerstvení dávají dohromady hamburgery, hranolky a limonádu, aby zvýšily své tržby. Tak jsme si zvykli žádat tyto tři věci dohromady, že tomu často nevěnujeme pozornost. Až však příště půjdete do fastfoodu, požádejte jen o jednu položku namísto celé kombinace. Nepotřebujete limonádu, stačí vám voda. Nepotřebujete hranolky, protože se budete cítit plní i po hamburgeru nebo sendviči.

Vybírejte si kuřecí maso místo hovězího

Když si dáváte hamburger nebo sendvič, vždy si vyberte kuřecí variantu místo hovězího masa. Hovězí maso je velmi tučné a červené maso zvyšuje riziko rakoviny a srdečních onemocnění. Kuřecí maso je rozhodně zdravější variantou, protože je to libová bílkovina a obsahuje velmi málo tuku. Sníst krabici kuřecích nugetek však nemá stejné výhody, takže se nenechte zlákat.

Kompenzace při dalších jídlech

Pokud jste podlehli a k obědu snědli nezdravé jídlo, snažte se to kompenzovat zdravým jídlem po zbytek dne. Hamburger k obědu vám nebude tolik škodit, když si k večeři dáte salát. Rychlé občerstvení jednou za čas vám neuškodí, pokud jinak dodržujete zdravý životní styl. Dbejte tedy na to, aby vaše návštěvy fastfoodů byly výjimečným požitkem, nikoli pravidelným zvykem.