Tipy jak pěstovat krásné orchideje v interiéru po celý rok

Pěstování těchto kvetoucích rostlin se může zdát náročné, protože často vyžadují jinou péči než mnohé jiné pokojové rostliny. Ale jakmile se seznámíte se základy, můžete tyto nádherné rostliny bez obav udržovat v dobrém stavu.

Orchideje mají pověst náročných pokojových rostlin. Jistě, mohou vyžadovat specializovanou směs do květináčů a určité množství vody, aby se jim dařilo, ale tato velká, rozmanitá skupina rostlin zahrnuje mnoho druhů, které lze snadno pěstovat v interiéru. A na oplátku za vaši snahu poskytnout jim to, co potřebují, se vám po dlouhá léta odmění svými exoticky vyhlížejícími květy. Abychom vám pomohli získat jistotu v péči o tyto krásné kvetoucí rostliny, shromáždili jsme několik našich nejlepších tipů, jak je udržet šťastné a zdravé, včetně toho, jak orchideje zalévat, jak je hnojit a jakou směs do květináčů použít.

Květináče a doplňky do domácnosti můžete koupit zde: Asko Nabytek.cz  *  XXXLutz.cz

Jak zalévat orchideje

Nejčastější příčinou úhynu orchidejí (a většiny pokojových rostlin) je obvykle přemokření. Místo toho, abyste rostliny zalévali podle přísného rozvrhu (například každý druhý den nebo jednou týdně), věnujte pozornost potřebám orchideje a množství vody, které spotřebuje. To se může lišit v závislosti na vlhkosti, světle, pohybu vzduchu a směsi v květináči, ve kterém rostou její kořeny.

Snadná odpověď na otázku, kdy zalévat většinu orchidejí (včetně Phalaenopsis a Cattleya), je těsně před vyschnutím. Může to být každých několik dní nebo dokonce každých pár týdnů v závislosti na druhu orchideje a prostředí ve vaší domácnosti. Důležitou roli v tom, kolik vody orchidej potřebuje, hraje použitý substrát – kůra rychle vysychá, zatímco mech vodu nasákne a dlouho ji udrží.

Zda je čas na zálivku poznáte tak, že do směsi v květináči strčíte prst, vytáhnete ho a prsty o sebe třete. Měli byste snadno ucítit, zda je v něm vlhkost. Pokud žádnou necítíte, je čas orchidej zalít, a pokud mezi prsty cítíte vlhkost, zkontrolujte to znovu další den. Časem si začnete vytvářet představu o tom, jak často vaše orchidej obvykle potřebuje vodu a jak mohou podmínky, jako jsou například sezónní změny, ovlivnit její četnost. Začnete si také osvojovat „cit“ pro to, jak je květináč vyschlý, když je kůra nebo mech suchý, což je další praktický způsob, jak zjistit, zda vaše orchidej potřebuje napít.

Zalévání je tak jednoduché, že do směsi pro květináče nalijete vodu a necháte přebytečnou vodu odtéct přes dno. Jen se ujistěte, že jste orchidej zasadili do nádoby s odtokovým otvorem. Zalévání rostlin v nádobách bez drenáže je mnohem obtížnější, protože voda se může shromažďovat na dně, takže pokud váš květináč nemá otvor, zvažte, zda si ho sami neprorazíte nebo nevyvrtáte.

Jak vybrat vhodnou směs pro pěstování orchidejí

Směs pro květináče hraje velkou roli v tom, jak často je třeba orchideje zalévat. Obvykle se orchideje sázejí buď do mechu sphagnum, nebo do štěpky z kůry, přičemž obě tyto směsi se dobře hodí, ale vyžadují trochu jinou péči. Mech se chová jako houba, nasákne vodu a dlouho vysychá. Protože si udrží vlhkost po delší dobu, můžete mezi zaléváním počkat déle, ale mech také méně odpouští, pokud orchidej přelijete. Kůra nezadržuje mnoho vody a rychle odtéká, což z ní činí dobrou volbu pro orchideje, jako jsou Phalaenopsis a Cattleya, které potřebují mezi zaléváním vyschnout.

Jiné orchideje, například střevíčník pantoflíček a orchidej jeptiška, mají rády větší vlhkost a bude se jim dařit lépe, pokud je nenecháte vyschnout. Pro tyto druhy je vhodnou volbou mech, protože jim bude dodávat vlhkost po delší dobu mezi zálivkami. Tyto vodomilné orchideje můžete pěstovat také v jemně strukturované kůře, ale ta si stejně neudrží vlhkost tak dlouho jako mech, takže je budete muset častěji zalévat.

Materiál pro pěstování v květináčích se časem začne rozkládat, zejména kůra. Orchideje byste měli každý rok nebo dva přesazovat do nové kůry, protože ta při rozkladu nevysychá tak rychle. Vyjměte orchidej ze staré kůry (kterou můžete vyhodit na hromadu kompostu) a odřízněte odumřelé kořeny. Odumřelé kořeny byste měli poznat hned – budou tmavé a scvrklé ve srovnání s pevnými, světlými zdravými kořeny. Vraťte orchidej zpět do květináče (nebo ji přesaďte) a doplňte ji novou kůrou.

Jak hnojit orchideje

Společnost pro orchideje doporučuje pravidelně přihnojovat rostliny hnojivem 20-20-20 s malým obsahem močoviny nebo bez ní. Dalším doporučením je hnojit čtvrtkou hnojiva rozpustného ve vodě při každém zalévání rostliny. To znamená, že použijete jen čtvrtinu množství hnojiva doporučeného na etiketě a smíchejte ho s vodou. Tuto směs můžete orchideji dávat každý týden (je však lepší hnojit málo než příliš). Před hnojením se také ujistěte, že je směs pro květináče trochu vlhká, protože pokud je zcela suchá, může hnojivo spálit kořeny.

Kolik světla potřebují orchideje

Z pohledu rostlin je v domech obvykle slabé světlo, takže většinou budete mít větší štěstí s odrůdami orchidejí, které snášejí nízkou hladinu světla. Parapety orientované na východ jsou pro orchideje skvělým místem. Nezastíněné okno orientované na jih může být příliš světlé a horké, ale průsvitný závěs může dodat správnou míru filtrace. Orchidej můžete také posunout o několik metrů dál od okna, aby nebyla neustále vystavena silnému nepřímému světlu.

Okna orientovaná na západ jsou pro orchideje obvykle příliš horká, ale s trochou filtrace (opět průsvitný závěs) je lze někdy použít. Nedoporučujeme zkoušet okna orientovaná na sever, protože ta jsou obvykle příliš tmavá na to, aby se v nich orchidejím dařilo.

Vaše orchidej však nemusí být přilepená na stejném místě! Pokud chcete kvetoucí orchidej použít jako ozdobu stolu nebo vystavit jinde než na okenním parapetu, není na škodu ji přemístit. Stačí ji po odkvětu vrátit na místo u okna.

Orchideje a vlhkost

Většina orchidejí jsou tropické rostliny, ale to neznamená, že potřebují vlhkost deštného pralesa, aby mohly růst ve vašem domě. Suchá atmosféra v klimatizovaném domě však může být náročná, a proto může každodenní mlžení nebo položení orchidejí na vlhký štěrk pomoci vytvořit vlhkost, po které touží. Pokud se rozhodnete použít štěrk, ujistěte se, že květináč leží na kamenech, nikoliv v nich. Jinak může vlhkost pronikat do květináče a časem utopit kořeny.

Orchideje mají sice jiné nároky než většina ostatních rostlin, ale pokud zvládnete základy péče o ně, mohou být také snadno udržovatelnými pokojovými rostlinami. Protože jsou jedinečné, můžete je také vystavovat zábavnými způsoby, například vytvořením závěsných květináčů, ve kterých se budou vyjímat jejich poutavé květy. Pokud jste ještě nezkoušeli pěstovat orchideje, zůstaňte u něčeho jednoduchého, jako je například motýlí orchidej, než se propracujete k náročnějším odrůdám.