Tipy a způsoby jak chytře zařídit malý byt nebo garsoniéru
Když přijde na navrhování a vybavení malého prostoru, je tu poměrně dost obtíží, a pak je tu vyřešení nějakého způsobu, jak vybavit malý byt nebo garsoniéru. Jak byste do jedné místnosti vměstnali obývací pokoj, kuchyň a ložnici a ještě měli prostor k pohybu? Obohacení malého prostoru vyžaduje trochu větší vynalézavost, zařizování a přestavování, ale výsledek určitě stojí za dodatečné úsilí. Přečtěte si následující designové triky, které navrhl designér nábytkářské společnosti, abyste mohli svůj malý prostor v bytě chytře předělat.
Nábytek a doplňky do domácnosti můžete koupit zde: Asko Nabytek.cz * XXXLutz.cz
Naplánujte knihovnu jako rozdělovač místností
Pro základní plánování a navrhování nabízí malý byt či garsoniéra zpravidla jen omezený prostor. Jedním z dobrých způsobů využití prostoru může být chytré využití knihovny jako rozhraní mezi dvěma prostory.
Přeměňte postel na denní posezení: V případě, že máte malý byt a tím nedostatek místa, můžete postel na spaní jednoduše přeměnit na denní posezení. To by vám umožnilo využít postel během dne jako pohovku a vytvořit tak další alternativy k sezení ve vašem pokoji.
Přidejte stěnu s podpisem
V malém studiu je vytvoření podpisové stěny neuvěřitelnou metodou, jak vytvořit vizuální dojem. Využijte intenzivní, jedinečné pozadí, které charakterizuje prostor v místnosti. Podpisová stěna snadno obsáhne malý prostor s tím nejlepším nadhledem.
Zrcadlo přes celou stěnu
Zrcadla prosvětlují a opticky zvětšují prostor. Nehodí se však do každého pokoje. Zejména rušivě může působit, pokud se v zrcadle odráží postel, na které spíte. V obýváku ale může být výborným pomocníkem.
Kouzlete v místnosti se světlem
Světlo dokáže divy, a tak ho využijte v nejvyšší možné míře. Neschovávejte okna za těžké závěsy a neprůhledné záclony, ale pořiďte si je lehké „pavučinkové“.
Místnost prosvětlete důmyslným umístěním svítidel. Centrální zdroj osvětlení je dobré doplnit menšími, lokálními v podobě bodových světel a lamp s různou intenzitou a dosahem.
Také barevné sjednocení podlah v celém bytě či instalace zrcadel pomohou. Pokud vám tedy nevadí zrcadlo v ložnici, rozhodně ho umístěte i sem. Doslova vám vykouzlí aspoň naoko větší místnost.
Vyvarujte se výrazných barev
Když si ujasníte koncept a styl vašeho bydlení v malém prostoru, přichází na řadu výběr barev. Volba správných odstínů a jejich kombinace je klíčem k úspěchu. Na divoké a syté barvy stěn a tmavý nábytek raději hned zapomeňte.
Výrazné barvy jako zářivá žlutá, ohnivě červená či temná modrá dávají každému interiéru silnou atmosféru, ale brzy se okoukají. Je proto lepší vsadit na tlumené a světlé tóny. Ty prostor opticky zvětší a navíc jej můžete podle nálady obměňovat nápadnějšími doplňky.
Využijte každý kout v místnosti
Zkuste při přestavbě malého bytu zařadit nějaké designové doplňky a příslušenství. Do jednoho rohu přemístěte nějakou jedinečnou židli, zatímco druhý osvětlete lampami a dalšími svítidly. Rohy místnosti pomáhají definovat prostor s určitou strukturou.
V malém bytě je dobré vybrat některé víceúčelové kusy nábytku. Nevybírejte jednoduše jen postel – sledujte, aby byla taková, která má pod sebou implicitní úložný prostor. V případě, že nemáte místo pro jídelní stůl, můžete využít menší konferenční stolek. Ke stolku si pořiďte malou židličku, která je dostatečně velká, abyste si na ni mohli sednout, až budete večeřet. Do malých prostor jsou taky šikovné taburetky nebo puffy, které nezabírají moc prostoru, ale je možné na nich pohodlně posedět.
V malých prostorách je lepší mít nižší nábytek než ten vyšší. Nad nízkou stěnu se dá například přidat několik poliček a místo působí lépe, než kdybyste sem postavili velkou skříň. Zároveň nezapomeňte využít celé výšky místnosti a pořídit si třeba vysoké regály, které mohou sahat klidně až ke stropu a nacházet se i nad oknem.
Využijte každé vhodné místo k umístění skříněk. Můžete je udělat prakticky neviditelné, tím, že si je necháte vyrobit na míru a na dvířka použijete stejnou barvu, jako mají okolní stěny. Využijte takto i mělká místa třeba jen 10 či 20 centimetrů, budete překvapeni, co všechno se vám do nich vejde a jak jsou přehledné.
Zkuste při přestavbě malého bytu investovat do těchto jednoduchých, ale kvalitních a chytrých vychytávek, abyste získali elegantní vzhled. Zařídit účelně malý byt nebo garsoniéru nemusí být noční můrou, ale musíte trochu popřemýšlet, jak co nejlépe využít každý kousek tohoto prostoru. Přemýšlejte o každém místečku a smysluplně ho využijte.