Terénní úpravy terasy – jak vylepšit váš venkovní prostor

Terénní úpravy terasy mají dvojí poslání. Váš venkovní obytný prostor by měl vypadat skvěle, ale měl by být také funkční. Soukromí, bezpečnost, pohodlí a nenáročná údržba jsou v tomto případě čtyři aspekty funkčnosti. Zde se dotkneme všech čtyř, přičemž se zaměříme na nápady pro zlepšení vzhledu vaší terasy nebo patia.

Kvalitní přípravky a potřeby na zahradu můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada

Rostliny na terase: Dobré věci přicházejí v malých baleních

Patia a terasy jsou poněkud neútulné, pokud nejsou vybaveny rostlinami a doplňky. Rostliny zjemňují nekompromisní linie tvrdých terénních prvků, vdechují jim život a lákají k posezení a odpočinku.

Ačkoli existují i jiné způsoby (například kapsy na květináče na terase), nejjednodušší způsob, jak rostliny do prostředí patia nebo terasy zakomponovat, je použít kontejnerové zahrádky. Protože nádoby jsou přenosné, mohou v nich obyvatelé severských zemí v létě snadno pěstovat tropické květiny a pak je jednoduše přesunout do interiéru, když se objeví mrazíky. V nádobách však můžete pěstovat téměř cokoli. Nápad použít rostliny na terase vám dokonce může pomoci vyhnout se nákladnému projektu odstranění staré terasy a vybudování nové, protože rostliny dokáží skrýt nejednu překážku.

Co se týče bezpečnosti, pokud jste alergičtí na včelí bodnutí, vyhněte se terénním úpravám terasy zaměřeným na květiny, protože ty jsou magnetem pro včely. Držte se raději listnatých rostlin, například těch s pestrými listy.

Výběr správného stromu pro terénní úpravy terasy

Velké rostliny mohou způsobit velké problémy. Stromy jsou největší třídou krajinných rostlin, takže jednou z věcí, kterou při úpravě terasy rozhodně musíte správně zvolit, je výběr stromu:

Pokud chcete na terasu stínový strom, vyberte strom, který bude v době zralosti středně vysoký.
Vyhněte se instalaci stromů s agresivním kořenovým systémem.
Vybírejte stromy, které jsou relativně čisté, abyste snížili nároky na údržbu.
Japonské javory vám poskytují dobré možnosti pro stromy střední výšky.

Některé rostliny jsou pro pěstování v okolí septiků vhodnější/horší než jiné, a to na základě charakteru jejich kořenového systému. Stejné rostliny jsou dobrou/špatnou volbou pro úpravu terasy.

Pak je tu otázka, zda je strom nepořádný, nebo ne. Východní bílé borovice patří k nejnepořádnějším stromům. Všude se po nich rozlézá borovicová smůla. Naproti tomu medovník Sunburst je relativně bez nepořádku.

Poskytněte si více soukromí

Naprostá většina lidí má ráda alespoň trochu soukromí podél hranice svého pozemku. Existují tři možnosti, jak na to jít:

Ploty
Neformální živé ploty
Formální živé ploty

Nezahrádkáři mohou pro získání soukromí raději postavit ploty, zatímco zahrádkáři ho často dosahují spíše pomocí rostlinného materiálu. Dobrým příkladem neformálního živého plotu je řada keřů arborvitae, která slouží k odstínění nežádoucí pozornosti od sousedního domu.

Formální živé ploty pro soukromí

Někteří lidé dávají při stínění přednost upravenějšímu vzhledu, kterého dosáhnou zastřižením keřů do obdélníkového tvaru. Proto je oblíbený formální živý plot, který také poskytuje větší míru soukromí. Oblíbenou volbou je pýchavka. Existuje však řada možností formálních živých plotů, např:

Zimostráz
Cesmína
Dřišťál

Nezapomeňte na vertikální prvek

Když přemýšlíme nad výběrem terénních úprav terasy, je někdy snadné upnout se na dvourozměrný prvek. Pokud však do svých návrhů zahrneme vertikalitu, otevřeme tím zcela jiný rozměr, díky němuž bude venkovní obytný prostor mnohem zajímavější. Jedním ze způsobů, jak do terasy vnést vertikální prvek, je vybudování altánu přiléhajícího k terase.

Altánky usnadňují projekty typu „udělej si sám“. Zahrádkáři si na altánech rádi vypěstují kvetoucí liány.

Vyrobeno ve stínu s krytými pergolami

Vertikální prvek lze do interiéru vnést několika způsoby. Variantou s největším efektem je pergola. Je to také možnost s nejvyšší funkčností, protože pergoly lze zastřešit a zvýšit tak úroveň pohodlí venku poskytnutím stínu. Zakryjete-li pergolu, proměníte ji v místnost, která není tak docela „uvnitř“, ale ani už není tak docela „venku“.

Pomocí trvalek zjemníte tvrdé linie terasy

Tvrdé terénní konstrukce, jako jsou terasy, mají ostré hrany a úprava krajiny pomocí rostlin je jedním z nejlepších způsobů, jak je zjemnit. Z menších rostlin jsou pro tento úkol nejoblíbenější trvalky. Nasazením směsi převážně dlouho kvetoucích trvalek a malých keřů můžete mít po většinu vegetačního období něco v květu.

Nezapomeňte však na to, co nabízejí letničky

Neváhejte ozvláštnit úpravu terasy letničkami. Tyto rostliny jsou sice krátkověké, ale poskytují silnou injekci okamžitých barev.

Jistě, zahradničtí snobové se mohou na letničky, jako je impatiens, dívat svrchu jako na rostliny určené výhradně pro amatéry. Ale jsou to ti samí lidé, kteří mudrují o tom, jak jsou některé rostliny „nadužívané“, jak mají některé rostliny příliš křiklavé barvy atd. Vždy mějte na paměti – je to váš venkovní prostor, který si můžete užívat. Měli byste dělat vlastní estetická rozhodnutí, protože znáte svůj vkus lépe než všeználci.

Relaxujte s malými dekorativními vodními prvky

Pro masy lidí, kteří touží po vodě, jsou lépe zvládnutelné malé dekorativní vodní prvky neboli fontány. Nemůžete si v nich zaplavat, ale zurčivý zvuk, který jejich voda vydává, je vždy tak relaxační.

Mezi fontány patří například:

Keramické fontány
Žulové fontány
Fontány s hliněnými nádobami

Vaše terénní úpravy mohou zvýraznit barvu vaší terasy

Pokud si chcete opravdu vymýšlet, můžete terasu a rostliny barevně sladit. Například jalovec Blue Star by zvýraznil modrou barvu některých modrokamenných dlažeb nebo dokonce dlažebních kostek. U menších rostlin zkuste modrou kostřavu.

Naopak mezi vybrané rostliny, které by se mohly dobře hodit k cihlové terase (v závislosti na barvě daných cihel), patří např:

ricinovník (jedná se o jedovatou rostlinu, proto mějte na paměti bezpečnost).
rozchodník Chocolate Drop
devětsil tmavolistý

Jedná se o vaše terénní úpravy terasy, takže záleží jen na vás, jak si tento venkovní prostor upravíte. Důležité je, aby jste tyto úpravy zvládli a nově upravený prostor si užívali.