Tenisový loket: Příčiny, příznaky a možnosti léčby

Nenechte se zmást tímto názvem! Tenisový loket není jen něco, co vás může postihnout, pokud pravidelně hrajete tenis nebo jiné raketové sporty. K tomuto přetěžování, známému také jako laterální epikondylitida, může dojít i při jiných aktivitách nebo sportech. K tenisovému lokti může vést jakýkoli druh opakovaného pohybu, při kterém je zapojen loket. Může se jednat například o dlouhé hodiny řízení, instalatérské práce, malování a dokonce i vaření nebo práci se dřevem. Tenisový loket je zánět šlach, které spojují svaly předloktí na vnější straně lokte. Jakmile se tyto svaly a šlachy předloktí poškodí v důsledku nadměrného používání při opakovaných pohybech, dostaví se bolest a citlivost.

Podle studie provedené ve Velké Británii se roční výskyt tenisového lokte pohybuje kolem 4 až 7 případů na 1000 pacientů, přičemž nejčastěji je pozorován u pacientů ve věku 35 až 55 let. Onemocnění postihuje 1 až 3 % populace a obvykle je samovolné se středně silnou až silnou bolestí. Tenisový loket může trvat 6 až 24 měsíců, přičemž 20 procent případů trvá déle než rok.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Jaké jsou příčiny tenisového lokte?

Podle časopisu North American Journal of Sports Physical Therapy je tenisový loket poměrně časté onemocnění, které může postihnout osoby vykonávající opakované činnosti spojené s horní částí těla, jako jsou truhláři, hudebníci, kuchaři a řezníci.

  • Rizikovými faktory tenisového lokte jsou opakované manuální činnosti, manipulace s břemeny o hmotnosti vyšší než 20 kg nebo obsluha těžkých nástrojů a strojů, které váží více než 1 kg.
  • Riziko zvyšuje pracovní poloha s rukama zvednutýma před tělem spojená s opakovaným kroucením nebo otáčením předloktí.
  • Pravděpodobnost vzniku tenisového lokte zvyšuje také velká síla úchopu.
  • Překvapivě je toto onemocnění spojeno také s používáním počítače více než 20 hodin týdně, což znamená, že jím trpí velká část pracující populace.
  • Riziko se zvyšuje v závislosti na počtu let používání. Ano, dokonce i kancelářská práce, jako je programování na počítači s nadměrným psaním a používáním myši, může být příčinou tenisového lokte.

Tenisový loket se nejčastěji vyskytuje u lidí mezi 30. a 50. rokem života, ačkoli ho může dostat kdokoli, pokud má rizikové faktory. V raketových sportech může být rizikovým faktorem nesprávná technika úderu a nevhodné vybavení, které vedou ke vzniku tenisového lokte. Onemocnění se však může objevit i bez rozpoznaného opakovaného nebo nadměrného zranění – tomu se říká záludný tenisový loket.

Studie prokázaly, že tenisový loket je často způsoben poškozením specifického svalu předloktí, obvykle v dominantní paži. Krátký vřetenní natahovač zápěstí (musculus extensor carpi radialis brevis) pomáhá stabilizovat zápěstí, když je loket narovnaný. Když je tento sval oslaben z nadměrného používání, v místě, kde se šlacha upíná k laterálnímu epikondylu, se vytvoří mikroskopické trhliny.

Jaké jsou příznaky tenisového lokte?

  • Jedním z nejvýznamnějších příznaků tenisového lokte je bolest a citlivost na vnější straně lokte.
  • Můžete mít také bolesti předloktí a zápěstí, které se obvykle stupňují s aktivitou.
  • Dalším z příznaků tenisového lokte je slabá síla úchopu – tu lze otestovat tak, že se postavíte za židli a pokusíte se ji zvednout tak, že ruce položíte na horní část opěradla židle dlaněmi dolů. Pokud máte tenisový loket, budete při tom pociťovat bolest na vnější straně lokte.

Říkají vám tyto příznaky tenisového lokte něco? Pouhé pociťování příznaků tenisového lokte by vás nemělo nutit k sebediagnostice a léčbě. Některé jiné stavy mohou tenisový loket napodobovat, jako např:

  • Podvrtnutí nebo nedostatečnost vazů.
  • Uvíznutí radiálního nervu.
  • Onemocnění loketního kloubu.
  • Zachycení interosseálního nervu.
  • Částečné nebo úplné přetržení šlachy.
  • Dysfunkce krční páteře.
  • Komprese nervového kořene.

Proto potřebujete lékaře, který vás pravděpodobně požádá, abyste podstoupili rentgenové vyšetření. V některých případech si lékař může vzít na pomoc i magnetickou rezonanci nebo ultrazvuk.

Některé způsoby léčby tenisového lokte

Pokud tedy pociťujete některý nebo všechny příznaky tenisového lokte, co máte dělat? Jaké jsou možnosti léčby tenisového lokte? Navzdory velkému počtu studií zkoumajících řadu možností neexistuje žádná zvlášť oblíbená léčba tohoto zranění založená na důkazech, která by poskytovala něco víc než jen krátkodobou úlevu od bolesti. Stále však existuje mnoho způsobů, od invazivních až po neinvazivní s cílem zmírnit bolest a pokračovat v účasti na každodenních aktivitách.

Podle ortopedů má 80 až 95 procent pacientů úspěch s jednou metodou nebo kombinovanou nechirurgickou léčbou tenisového lokte.

  • První volbou je obvykle dopřát lokti několik týdnů klid. Pokud vaše zranění skutečně souvisí se sportem, lékař vám může doporučit, abyste zkontrolovali vybavení, které používáte při hře. Jako preventivní opatření můžete při hře nosit podpěry lokte, nátepníky nebo ortézu.
  • Doporučuje se zvedat předměty v blízkosti těla, s ohnutým loktem a dlaněmi směřujícími vzhůru.
  • Vyhýbejte se opakovaným úchopům a kroucení a dělejte si pravidelné přestávky ve všech činnostech, při kterých se zapojuje horní končetina.
  • Pokud příznaky tenisového lokte přetrvávají i po 12 týdnech, může být vhodné vyzkoušet fyzioterapii spolu s domácím cvičením, abyste dosáhli úlevy.
  • V úvahu přichází také laserová terapie. Studie ukázaly, že nízkoúrovňová laserová terapie může být krátkodobě prospěšná, zejména při zmírnění bolesti a zvýšení síly úchopu. Tyto možnosti léčby tenisového lokte se často kombinují s nesteroidními protizánětlivými léky ke zvládnutí bolesti a snížení otoku.
  • Mezi neinvazivními metodami se stalo populární také terapeutické excentrické cvičení, u kterého studie odhalily, že se jedná o levnou domácí léčbu. Jedná se o rozšíření fyzikální terapie a pacienti mohou tato cvičení provádět sami poté, co se naučí techniky z videa na webu.
  • Elektrostimulace, extrakorporální rázová vlna, třecí masáž a ultrazvuk jsou dalšími způsoby řešení příznaků tenisového lokte.
  • Pokud je bolest prostě příliš silná, krátkodobou úlevu nabízejí kortikosteroidní injekce. Nezvykejte si však na ně, protože studie je spojují s dlouhodobými recidivami a pravděpodobností nežádoucích účinků.
  • Injekce autologní krve jsou dalším způsobem, jak se zbavit bolesti tenisového lokte – téměř úplně. Studie odhalily, že jsou účinné v případech, kdy žádná jiná nechirurgická metoda nezabírá. Nezpůsobuje žádnou bolest ani při namáhavé činnosti. Při této léčbě vám lékař odebere krev z jakékoli jiné části těla a vstříkne ji do místa bolesti.
  • Když vše ostatní selže, je otevřená nebo artroskopická operace poslední možností pro ty, kteří tímto stavem trpí déle než rok.