Těhotenská cholestáza a jaké jsou příčiny, příznaky a léčba
Těhotenství hází budoucím maminkám klacky pod nohy. A citlivá a svědivá pokožka je jen jedním z nich. Obvykle je to způsobeno nárůstem hormonů nebo natahováním kůže na břiše, jak dítě roste. Pokud je však svědění intenzivní, nekontrolovatelné a přetrvávající, jedná se o varovný signál, který může poukazovat na stav zvaný intrahepatální těhotenská cholestáza (ICP) nebo porodní cholestáza. Zde se dozvíte, co byste měli vědět o tomto problému, který postihuje těhotné ženy.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíTěhotenská cholestáza je jaterní porucha
Vaše játra produkují žluč, trávicí šťávu, která pomáhá trávit tuky. Po vyprodukování v játrech se žluč přesouvá do žlučníku a tam se ukládá. Pokud máte ICP, mohou těhotenské hormony tuto funkci jater narušit a způsobit pomalý tok žluči. Žlučové kyseliny mají následně tendenci se hromadit v játrech a přecházet do krevního oběhu. To nemusí způsobit žádné vážné poškození matky, ale žluč může projít placentou a dostat se k dítěti.
Těhotenská cholestáza obvykle začíná ve třetím trimestru, kdy je hladina hormonů na vrcholu, ale je známo, že se u některých žen objevuje již v 8. týdnu. Existuje také vyšší riziko opakování v následujících těhotenstvích, pokud se u vás již dříve vyskytla – odhady hovoří o 60 až 90 % pravděpodobnosti, že se objeví znovu.
Mezi příznaky patří svědění, tmavá moč, bledá stolice a bolest břicha
Pokud se u vás během těhotenství objeví úporné svědění, neprodleně navštivte lékaře. Jednoduchý krevní test vám může pomoci potvrdit nebo vyloučit těhotenskou cholestázu.
Existuje několik jasných příznaků, které ukazují na ICP a na které byste si měla dát pozor.
Intenzivní svědění nebo pruritus je často prvním a často jediným příznakem ICP. Může se objevit na kterékoli části těla, ale obvykle je nápadnější a silnější na chodidlech a dlaních. Může také začít těmito oblastmi a poté přejít na zbytek těla. Svědění se také obvykle zhoršuje v noci a může narušovat váš spánek.
Můžete mít tmavou moč a světlou nebo šedavou stolici.
Můžete pociťovat bolest nebo tupou bolest na pravé straně těsně pod hrudním košem.
Také můžete pociťovat příznaky, jako je únava a ztráta chuti k jídlu, a celkově se cítit špatně.
Na vzniku ICP se mohou podílet hormony, genetika a životní prostředí
Není jasné, co přesně těhotenskou cholestázu v některých těhotenstvích způsobuje, ale může za to kombinace genetických, hormonálních a environmentálních faktorů.
Hormony: Všechny hormony se odbourávají v játrech. Předpokládá se, že zvýšená hladina hormonů, jaká se vyskytuje v těhotenství, může přetížit játra a ovlivnit jejich schopnost odstraňovat žlučové soli. Tuto teorii podporuje skutečnost, že těhotenská cholestáza je častější, pokud matka čeká trojčata nebo dvojčata, kde bývají vyšší hladiny hormonů. Také byl tento stav pozorován u žen, které užívají perorální antikoncepci obsahující hormony, a také u žen léčených progesteronem.
Geny: Genetické faktory mohou hrát roli při vzniku ICP, protože se zdá, že se vyskytuje v rodinách. To může také vysvětlovat, proč se vyskytuje častěji u některých etnických skupin. V Severní Americe a střední a západní Evropě se ICP vyskytuje v 0,4-1 % těhotenství, zatímco v jihoamerických zemích, jako je Chile a Bolívie, se vyskytuje v 5-15 % případů. Ve Spojeném království postihuje celkově 0,7 % těhotenství, ale častěji se vyskytuje u žen pákistánského nebo indického původu ve Spojeném království (1,2-1,5 %). Vezměte však na vědomí, že ICP můžete dostat, i když nemáte v rodině ani v genetické anamnéze toto onemocnění.
Prostředí: Na vzniku těhotenské cholestázy se mohou podílet i některé faktory prostředí. Například může být častější v zimním období. Bylo také zjištěno, že v některých zemích se výskyt ICP snižuje s lepší výživou.
Těhotenská cholestáza může vést ke komplikacím během těhotenství
ICP může představovat několik rizik pro vaše těhotenství, pokud nepřijmete opatření k její kontrole.
Tíseň plodu: Fetální distress je termín, který označuje, že se vašemu nenarozenému dítěti nedaří dobře. Může se například stát, že nedostává dostatek kyslíku. Snížení pohybů a nízká nebo vysoká srdeční frekvence mohou být některými příznaky tísně plodu.
Předčasný porod: Těhotenská cholestáza může zvýšit riziko, že porodíte dítě předčasně.
Vylučování mekonia: Mekonium je stolice, která se obvykle ukládá ve střevech vašeho dítěte až do porodu. Někdy se však může uvolnit do plodové vody ještě před narozením dítěte. To může způsobit vážné dýchací problémy, pokud dítě vdechne zkaženou tekutinu.
Krvácení matky: Cholestáza může zhoršit schopnost vstřebávat vitamin K, který je rozpustný v tucích. Vitamin K hraje klíčovou roli při srážení krve a nedostatek tohoto vitaminu může způsobit, že budete nadměrně krvácet.
Porod mrtvého dítěte: Není zcela jasné, proč ICP zvyšuje riziko narození mrtvého dítěte, ale žlučové kyseliny mohou poškodit vaše nenarozené dítě mnoha způsoby, včetně způsobení abnormálního srdečního rytmu nebo abnormálního stahu žil, které zásobují vaše dítě živinami. Aktivní léčba tohoto stavu může snížit riziko narození mrtvého plodu na normální úroveň.
Problémy s dýcháním: Těhotenská cholestáza může způsobit, že vaše novorozené dítě bude mít problémy s dýcháním.
Ke zvládnutí ICP lze použít léky, suplementaci a předčasný porod
Intrahepatální těhotenská cholestáza nelze vyléčit. Váš lékař bude sledovat fungování vašich jater a může vám doporučit léky pro zvládnutí tohoto stavu.
Ke zmírnění svědění lze dočasně použít kalaminovou pleťovou vodu nebo vodové krémy obsahující mentol. Užívání chladivých nebo dokonce studených koupelí může pomoci zmírnit příznaky.
Lékař vám také může doporučit léky, které snižují hladinu žlučových kyselin a svědění.
V některých případech může lékař doporučit předčasné vyvolání porodu ve 37. nebo 38. týdnu.
Pokud máte problém se srážlivostí krve, může vám lékař doporučit užívání doplňku stravy s vitaminem K.
Těhotenská cholestáza se po porodu vyřeší sama od sebe
Těhotenská cholestáza obvykle po narození dítěte sama odezní. Přibližně 6-12 týdnů po porodu je však třeba, abyste si nechala udělat kontrolní vyšetření, které potvrdí, že vaše příznaky ustoupily. ICP obvykle nezpůsobuje problémy s vývojem dítěte ani poškození jater matky, i když u žen, které prodělaly ICP, může být mírně vyšší riziko vzniku žlučových kamenů nebo autoimunitních jaterních onemocnění. U některých žen s anamnézou ICP je také známo, že po užívání antikoncepčních pilulek nebo některých antibiotik dochází k cholestáze.