Syndrom vyhoření a jak ho poznat, prevence a příčiny vyhoření

Určitě jste to někdy v životě pocítili. Možná to byl ten nesplnitelný termín nebo skutečnost, že jste si tak dlouho neodpočinuli, ale být dospělý v dnešním světě znamená, že vyhoření je nevyhnutelné. Platí to zejména pro osobnosti typu „zvládnu všechno“.

Odhaduje se, že 57 % zaměstnanců technických oborů trpí pracovním vyhořením. A několik žen v miléniu zažívá pracovní vyhoření ještě před dovršením 30 let!

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je to syndrom vyhoření?

Když máte pocit, že nemůžete normálně fungovat, a to jak fyzicky, tak psychicky, pravděpodobně procházíte syndromem vyhoření. Nedostaví se z ničeho nic, vždy se plíživě dostavuje pomalu. Postupně narůstá, když se lidé s vysokými pracovními výkony snaží zvládnout všechny své povinnosti bez přestávky a přebírají na sebe stále více stresu. Je to neustálý stav chronického stresu. Cítíte se cyničtí ohledně budoucnosti, vystresovaní a neustále přetížení.

Existují typy vyhoření?

Vyhoření z přetížení

Přesně jak název napovídá, vyhoření z přetížení nastává, když máte příliš mnoho povinností navršených na sebe a snažíte se je překonat silou, což ohrožuje vaše zdraví. Pracujete usilovněji a zuřivěji, aniž byste si správně rozvrhli čas. Nejčastěji se to projevuje ve stresujících pracovních podmínkách. Ve snaze o neustálý dobrý výkon lidé také ohrožují svůj osobní život.

Zanedbávání vyhoření

Tento druh vyhoření je způsoben nedostatkem odhodlání, který pramení z předchozích zkušeností nebo jen z pocitu bezmoci v práci. Tento druh behaviorálního odloučení je přijímán jako strategie vyrovnávání se s pracovním stresem

Vyhoření z nedostatečné náročnosti

Tento typ vyhoření přichází, když mají lidé pocit, že uvízli v monotónní práci, která nevede k žádnému uspokojení. Cítí se lhostejní a mají velmi nízkou míru odhodlání, protože již nejsou intelektuálně stimulováni.

Studijní vyhoření

Ačkoli se vyhoření vyskytuje především u profesionálů, zažívají ho i studenti. Dochází k němu, když máte hodně práce se studiem a spojujete ji s nedostatkem spánku i špatnými stravovacími návyky. Postupně máte pocit, že už nedokážete vstřebávat další informace, a v důsledku toho dochází k poklesu studijních výsledků.

Příznaky na které si musíte dát pozor

Jste neustále unavení

Jedním z hlavních příznaků vyhoření je neustálá únava. Ta se neomezuje pouze na fyzické vyčerpání, ale jste unaveni i emocionálně a psychicky. Máte pocit, že veškerá vaše energie byla zcela vyčerpána.

Cítíte se zmatení

Snažíte se něco přečíst, ale nedaří se vám soustředit nebo to pochopit? Tato kognitivní rozmazanost je dalším častým příznakem vyhoření. Rozhodování, přemýšlení, reagování – všechny vaše kognitivní funkce dostávají zabrat. Snadno také zapomínáte a těžko si vzpomínáte.

Nedbáte o sebe

Každý potřebuje trochu času pro sebe. Pokud jste však neustále ve stresu, nemáte čas se o sebe starat. Nedostatečně spíte, vaše stravovací návyky se stávají špatnými a dostatečně neodpočíváte.

Zanedbáváte své přátele a rodinu

Protože myslíte jen na dokončení práce, nemáte téměř žádný čas na své přátele a rodinu. A když ano, skončí to hádkami nebo nemáte chuť na normální konverzaci. Hranice mezi pracovním a osobním životem je velmi nejasná.

Máte spoustu negativních pocitů

Většinou se cítíte frustrovaní, cyničtí, smutní a naštvaní. A tyto pocity přeléváte do své práce, rozhovorů a ovzduší kolem sebe. Kvůli tomu se cítíte extrémně nespokojeni se svým pracovním i osobním životem.

Co s tím můžete dělat a prevence

I když je důležité, abyste do své kariéry vkládali vášeň, stejně důležité je, abyste stejnou lásku vkládali i do péče o sebe. Vaše emocionální a fyzické zdraví by na cestě za úspěchem nikdy nemělo ustoupit do pozadí. Tohle je to, co můžete udělat.

Místo práce pracujte na svém životě

Musíte si vybudovat mimopracovní život a naučit se odpojit od pracovních povinností. Dodržujte striktně pracovní dobu v kanceláři. Najděte si koníčka a udělejte si na něj čas. Nebo často choďte ven s přáteli. Aktivní společenský život je nesmírně zdravý pro váš emocionální stav a může udělat zázraky pro vaše štěstí.

Dopřejte si dostatek spánku

Odborníci doporučují spát každou noc 7-8 hodin. Spíte-li v průměru méně než 6 hodin, jen hůře se zotavujete z vyhoření. Pomáhá spát a probouzet se každý den v určitou dobu.

Všechno si zorganizujte

Nikdy nepodceňujte sílu dobrého úklidu! Udělejte si pořádek ve svých povinnostech, stanovte si priority, vytvořte si seznam úkolů a neustále se ho držte.

Rozmazlujte se

Objednejte se do lázní, zajděte si na masáž, vyrazte na cesty, podnikněte něco dobrodružného – udělejte něco, co nakrmí vaše hormony štěstí. Vzpomeňte si, co vám dělalo radost v dětství a byli jste šťastní – a udělejte to!

Pokud vám vaše prostředí stále ztěžuje relaxaci, je pravděpodobně čas jít dál.