Syndrom toxického šoku: Příznaky na které si dávejte pozor

Náš boj s bakteriemi neustále zuří, často s velmi vážnými následky. Syndrom toxického šoku (TSS) je jedním z takových vzácných, ale mimořádně závažných a nebezpečných stavů způsobených bakteriemi. Bakterie jako Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes a méně často Clostridium sordellii způsobují syndrom toxického šoku. Tyto bakterie se obvykle nacházejí na kůži v podpaží, nose, pochvě nebo tříslech a žijí zde, aniž by způsobovaly jakoukoli újmu. Někdy se však mohou dostat do těla skrze trhlinu v kůži, například přes řeznou ránu nebo jiné poranění, a uvolnit toxiny do krevního oběhu. Tyto toxiny se pak šíří vaším tělem a ovlivňují mnoho orgánů.

Příznaky syndromu toxického šoku začínají náhle a rychle se zhoršují, často s fatálními následky. Včasné rozpoznání těchto příznaků je životně důležité, proto vám přinášíme informace o tom, na co byste si měli dávat pozor:

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Vysoká horečka

Horečka s teplotou 38,9 °C nebo vyšší může být příznakem syndromu toxického šoku. Pokud je však tento stav způsoben Clostridium sordellii, nemusíte mít horečku.

Příznaky podobné chřipce

Syndrom toxického šoku může způsobovat mnoho příznaků, které jsou běžně pozorovány u chřipky. Můžete tedy mít např:

Zimnici
Bolesti svalů
Nevolnost a zvracení
Průjem
Bolest hlavy
Kašel a bolest v krku

Nízký krevní tlak

Váš krevní tlak může při syndromu toxického šoku klesnout na nebezpečně nízké hodnoty. Příznaky nízkého krevního tlaku mohou zahrnovat:

Závratě
Slabost a únava
Nevolnost
Zmatenost
Rozmazané vidění

Pokud se u vás tyto příznaky objeví, zkontrolujte si krevní tlak. Hladina krevního tlaku, která je nižší než 90/60 mmHg, je důvodem k obavám. Pokud krevní tlak nadále klesá, mohou přestat správně fungovat hlavní orgány, jako jsou ledviny, plíce, játra nebo srdce, protože se k nim nedostává dostatek krve.

Otoky

Syndrom toxického šoku může způsobit hromadění tekutiny ve vaší tkáni, což vede k otokům. Můžete zjistit, že vám otékají zejména kotníky, nohy a ruce.

Červená vyrážka a olupující se kůže

Červená vyrážka, která je plochá a pokrývá celé tělo, může být příznakem syndromu toxického šoku. Můžete také zjistit, že se vám loupe kůže v plátcích, zejména na chodidlech a dlaních. K tomu však dochází 1-2 týdny po infekci a je to častější u stafylokokového syndromu toxického šoku.

Zmatenost

Důsledkem syndromu toxického šoku může být zmatenost nebo delirium. Můžete být dezorientovaní a neschopní rychle a jasně myslet. Může být také obtížné zapamatovat si věci nebo dávat pozor. Někteří lidé se mohou zdát nejistí i v tak jednoduchých věcech, jako je jejich věk, jméno nebo dnešní datum. Na rozdíl od degenerativních onemocnění, jako je demence, však při syndromu toxického šoku přichází zmatenost náhle.

Určité rozdíly v příznacích lze pozorovat také v závislosti na tom, zda máte stafylokokovou, nebo streptokokovou infekci. Například syndrom toxického šoku způsobený streptokokovou infekcí je závažnější a může být smrtelný pro 20-60% postižených – i když se jim dostane léčby. Naproti tomu u méně než 3% případů spojených se stafylokokovou infekcí má syndrom toxického šoku fatální průběh.

Následující příznaky jsou častější u streptokokového syndromu toxického šoku, i když se mohou vyskytnout i u jiných infekcí:

Bolest, citlivost a zánět

Odhaduje se, že přibližně 80% osob se streptokokovým syndromem toxického šoku má bolest, teplo, zarudnutí a otok ve svalu nebo v oblasti těsně pod kůží. To jsou příznaky infekce v měkkých tkáních. U osob se stafylokokovou infekcí nemusí být místo infekce tak snadno patrné.

Gangréna

Gangréna je nebezpečný stav, kdy tkáně a kůže v blízkosti místa infekce začnou odumírat. Pokud gangréna vznikne v důsledku syndromu toxického šoku, zjistíte, že tkáň změní barvu z červené na hnědou, a poté na fialovou nebo černou, než uschne a odpadne. Postižené místo může být velmi bolestivé a můžete v něm pociťovat ztrátu citlivosti. Časté jsou také puchýře nebo rány, které krvácejí nebo vylučují nepříjemně páchnoucí hnis. Postižená kůže může být také bledá a studená.

Problémy s dýcháním

U lidí se syndromem streptokokového toxického šoku jsou běžné dýchací potíže. Vaše dýchání může být neobvykle mělké a zrychlené. Možností je také selhání dýchání.

Snížení rizika TSS

Rychle ošetřujte rány a opatrně používejte invazivní pomůcky, jako jsou tampony.

Jak jsme viděli, zárodky, které způsobují syndrom toxického šoku, se do těla dostávají přes rány. Zjevná rána, jako je popálenina, vřed, řezná rána nebo kousnutí hmyzem, však nemusí být ve všech případech viditelná. Někdy se tento stav vyvine po natažení svalů nebo pohmoždění, zatímco v jiných případech nemusíte být schopni příčinu vůbec identifikovat. Většina případů syndromu toxického šoku se vyskytuje u žen během menstruace a souvisí s používáním tamponů. Tampony sice nejsou přímou příčinou tohoto stavu, ale mohou být vhodným prostředím pro množení bakterií a je třeba je používat opatrně. Mezi další faktory, které mohou zvyšovat riziko vzniku syndromu toxického šoku, patří používání antikoncepčních diafragmů, antikoncepční houby, porod, používání nosní roušky při krvácení z nosu, nebo streptokoková či stafylokoková infekce, jako je celulitida, impetigo, zápal plic nebo infekce v krku.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: National Health Service , Nemours Kids Health