Suché a popraskané rty a domácí prostředky co pomáhají rtům
Rty nelžou! A popraskané rty určitě prozrazují spoustu nešťastných pravd o tom, jak žijete, cestujete, stravujete se, a jak o sebe pečujete. A kromě estetického hlediska mohou být i bolestivé, takže je důležité napravit suché a popraskané rty dříve, než se zhorší. Proč k popraskaným rtům vůbec dochází? Mezi celou řadou možných důvodů je na prvním místě chladné a suché počasí. Dalšími důvody mohou být např:
Nedostatek vitaminu B
Některé léky, například perorální léky na akné
Zdravotní potíže, jako jsou plísňové infekce nebo anémie
Kořeněná, slaná nebo kyselá jídla, která mohou podráždit nebo vysušit rty
Kontaktní dermatitida způsobená rtěnkou nebo balzámem na rty – i zubní pasta, krémy proti stárnutí a produkty na zvětšení rtů mohou obsahovat chemické látky vyvolávající alergii.
Citlivost na nikl, který se běžně používá při zubařských pracích. Pokud jste si v nedávné době nechali nasadit rovnátka nebo jste navštívili zubaře kvůli jinému ošetření, může to být příčinou vašich popraskaných rtů.
Citlivost na latex, který je způsoben zubařovými vyšetřovacími rukavicemi
Vůně a barviva z mýdel, parfémů a čisticích prostředků, které dráždí rty
Kouření, které způsobuje odpařování kožního tuku v blízkosti rtů
Přílišné vystavování se slunečnímu záření, které vede k přednádorovému stavu zvanému akitinová chelitida (což je však vzácný jev).
Kvalitní a přírodní přípravky na suché a popraskané rty můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Krása
Kombinací rozumných kroků a přírodních prostředků, které najdete běžně v kuchyni, můžete suché a popraskané rty napravit. Ty se snadno sestavují a aplikují a jsou také ekonomické.
Použití medu k hojení a exfoliaci suchých rtů
Med byl od pradávna oblíbený jako lidový prostředek na rány a kožní problémy. Díky svým hydratačním vlastnostem je snadným domácím prostředkem na popraskané rty. Chcete-li je použít, naneste na noc na rozpraskaná místa tenkou vrstvu medu. Pokud jsou vaše rty popraskané nebo krvácejí, antiseptické schopnosti medu je pomohou zklidnit.
Někteří odborníci doporučují zejména čistý manuka med. Jakmile se rty začnou hojit, můžete také použít směs hnědého cukru a medu jako jemný peeling k odstranění odumřelé a suché kůže ze rtů.
Olivový olej pro zklidnění a hydrataci popraskaných rtů
Dalším lékem na popraskané rty z kuchyně je zázračný olivový olej. O jeho hydratačních vlastnostech kolují legendy. Když k tomu přidáte antioxidační účinky díky obsahu vitaminu E a jeho schopnost chránit buněčné membrány, získáte dokonalý balzám na rty.
Chcete-li změkčit a zklidnit popraskané rty, nakapejte a rozetřete na rty několik kapek tohoto středomořského oleje. Zařaďte lžíci olivového oleje do svého každodenního jídelníčku, aby vaše tělo zůstalo pružné, jemné a nevysušené.
Kombinace hojivé růžové vody s glycerinem na popraskané rty
Růžová voda obsahuje hojivé fenolové sloučeniny, které mohou zklidnit suché a bolestivé rty. Zkombinujte ji s glycerinem, který má hydratační vlastnosti, a získáte účinný prostředek na popraskané rty.
Pro použití přidejte několik kapek glycerinu do čajové lžičky růžové vody. Dobře promíchejte a naneste na popraskané rty. Ve vzácných případech může glycerin vyvolat alergii, proto pokud máte pochybnosti, proveďte před aplikací na rty náplasťový test na malé ploše pokožky.
Dalším účinným balzámem na popraskané rty je směs růžové vody a medu.
Vyživujte suchou pokožku rtů bambuckým máslem
Afričané nazývají bambucký strom „stromem života“, a to právem, protože olej z jeho semen je plný řady živin a vitamínů s hojivými a hydratačními vlastnostmi. Obsah tokoferolu (vitaminu E) mu dodává antioxidační hojivé vlastnosti. Díky obsaženým triterpenovým alkoholům má také protizánětlivé účinky.
Aby toho nebylo málo, bambucké máslo má nejen zmýdelnitelnou frakci – laicky řečeno tukovou frakci – která je zodpovědná za jeho hydratační vlastnosti, ale má také neobvykle vysoký podíl nezmýdelnitelné frakce (5-17 %), která mu dodává hojivé vlastnosti. Ostatní oleje ze semen mají mnohem nižší hojivou frakci (kolem 1 procenta).
Bambucké máslo může fungovat jako rychle působící prostředek, který pomáhá vyživovat a hojit suché, popraskané rty a udržovat jejich pružný vzhled. Tuto vynikající složku hledejte v bylinných balzámech na rty nebo si balzám vyrobte přímo doma.
Recept na balzám na rty s bambuckým máslem
Smíchejte 2 lžíce bambuckého másla a 6 lžic mandlového nebo sójového oleje.
Rozpusťte a smíchejte ve dvojitém kotli na mírném ohni.
Po vychladnutí směsi přimíchejte 20 kapek rozmarýnového a 10 kapek šalvějového esenciálního oleje.
Balzám bude připraven k použití asi za 24 hodin, až zhoustne a zbělá.
Tuto směs lze použít i jako tělový kondicionér a hydratační krém!
Kokosový olej pro všestrannou úlevu
Kokosový olej chrání, zklidňuje, zjemňuje a obnovuje pokožku a je hojně používán v přípravcích péče o pleť, protože jeho mastné kyseliny se velmi podobají našemu kožnímu tuku (mazu).
Jeho vynikající hydratační vlastnosti jsou přesně to, co pár suchých a popraskaných rtů potřebuje. Stačí několikrát denně nanést tenkou vrstvu panenského kokosového oleje, který vaše rty zahojí a zklidní. Můžete jej také smíchat s jinými esenciálními oleji a používat jako přírodní balzám na rty.
Chcete-li si vyrobit balzám na rty z kokosového oleje, smíchejte 3 díly kokosového oleje a 1 díl včelího vosku a zahřívejte na mírném plameni, dokud se nerozpustí. Vychlaďte a uchovávejte v kovové nebo skleněné nádobě a nanášejte na popraskané rty tak často, jak je třeba.
Ájurvédský lék ghí pro zklidnění a hojení
Podle ájurvédy má ghí neboli přepuštěné máslo působit detoxikačně (samšódhana) i paliativně (samšana). Protože se jedná o tuk, má ghí zvláčňující vlastnosti. Díky esenciálním mastným kyselinám také pomáhá při hojení. Masírujte si rty ghí a nechte si ho i přes noc, abyste se vypořádali se suchými, popraskanými a bolestivými rty.
Zvlhčujte své životní prostředí
Kromě zkoumání přírodních lokálních prostředků proveďte několik nápravných opatření, abyste předešli pravděpodobným příčinám vašich popraskaných rtů nebo je odstranili. Například v zimě může být jednou z hlavních příčin vysušování vašich rtů – a pokožky obecně – váš teplý a vytápěný domov. Zvlhčovač vzduchu v ložnici pomůže zabránit nebo snížit vysušování a udržet vaše rty spokojenější.
Neolizujte si rty
Když jsou vaše rty popraskané a nepříjemné, je přirozenou reakcí znovu je zvlhčit olíznutím jazykem. Co se však stane? Když sliny z jazyka na rtech zaschnou, jsou ještě sušší než předtím. Také trávicí enzymy ze slin, byť mírné, mohou stávající suchost ještě zhoršit. Přestaňte s pokušením olizovat si rty! Nikdy si také netrhejte ani nekousejte suchou, šupinatou kůži z popraskaných rtů.
Nadměrné olizování může vést k „dermatitidě olizování rtů“, která je běžná u dětí a při níž se po obvodu rtů vytvoří načervenalý prstenec podrážděné kůže.
Používejte vlastní pleťové oleje k hydrataci
Nemáte po ruce balzám na rty? Vaše rty nemají vlastní mazové žlázy, takže jim můžete trochu pomoci tímto způsobem, když jsou popraskané. Přiložte prst podél nosu a pak jím jemně přetřete popraskané rty. Trocha přírodního oleje z vašeho obličeje, který ulpí na prstu, se přenese na rty. Za normálních okolností se takto do rtů dostává trochu oleje, a to z pokožky, která s nimi sousedí. Jen si dejte pozor, abyste to nedělali, pokud je vaše pleť špinavá nebo zaprášená!
Jezte správně, abyste se zbavili suchosti
Pokud jsou příčinou vašich popraskaných rtů nedostatky ve výživě, je načase věnovat pozornost kromě zkoumání lokálních aplikací také svému jídelníčku.
Nedostatek dostatečného množství vitaminů skupiny B může způsobit, že pokožka na rtech bude suchá a šupinatá, zatímco nedostatek železa může způsobit popraskání koutků úst (angulární cheilitidu). Doplňte zásoby potravin bohatých na vitaminy skupiny B, jako jsou ryby (losos, treska), drůbež, vejce, celozrnné obiloviny, sója, čerstvé ovoce, brokolice, špenát, chřest, mléko a sýry. Zelená zelenina, ořechy, semínka, čočka, fazole a sušené ovoce jsou příklady potravin bohatých na železo, které můžete zařadit do svého jídelníčku.
Musíte také zkontrolovat, zda je viníkem jídlo. Pokud jste jedli potraviny, které jsou kořeněné nebo slané, zkuste na několik týdnů postupně jednu z nich vyřadit, abyste zjistili, zda jsou příčinou vašich popraskaných rtů.
Zůstaňte hydratovaní
Pijte hodně tekutin, aby vaše pokožka zůstala dobře hydratovaná zevnitř. Za den potřebujete 6-8 sklenic vody, abyste svému tělu dodali vše, co potřebuje k udržení nejlepší kondice – a ještě více, pokud jste byli fyzicky aktivní nebo si počasí vybírá svou daň a hodně se potíte.
Chraňte rty před sluncem
Rty potřebují ochranu před vysušujícím slunečním žárem stejně jako ostatní části těla. Potřebujete bylinný balzám na rty s přírodními opalovacími vlastnostmi. Bambucké máslo, olej z mrkvových semínek a jojobový olej jsou přírodní prostředky, které poskytují určitou ochranu před sluncem. Stačí je přidat do svých domácích balzámů na rty a máte vystaráno!
Pokud vidíte bílé skvrny kolem rtů nebo pokud příznaky přetrvávají, navštivte lékaře
Bílé skvrny nebo popraskané koutky u úst mohou být příznakem afty, tedy kvasinkové infekce. Okamžitě se s ní obraťte na lékaře. Nositelé zubních náhrad jsou vůči těmto kvasinkovým infekcím obzvláště náchylní a měli by si zubní náhrady důkladně umývat.
Ani v opačném případě, pokud tyto změny životního stylu a přírodní lokální aplikace nenapraví vaše popraskané rty, a pokud suchost a olupování přetrvávají delší dobu, je na čase vyhledat dermatologa nebo specialistu na alergie, aby izoloval příčinu.