Stres může být ve skutečnosti dobrý a prospěšný
Stres je dnes pro většinu z nás sprosté slovo. Uniká nám však širší pohled na věc? Jsou na stresu i dobré věci? Rychlá odpověď zní jednoznačně ano! Jakmile víte, jak využít stres ku prospěchu věci, může vás motivovat k vyšší produktivitě – aniž by to mělo nepříznivé účinky na vaše zdraví.
Zde je popis případů, kdy vám stres může být skutečně prospěšný.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíCo jsou pozitivní stresory?
Ne každý stres je však pro vás špatný. Existují dva druhy stresu, pokud jde o jejich pozitivní či negativní účinky – eustres a distres. Méně příjemná forma stresu se může projevit jako akutní stres. Ten způsobuje, že jste úzkostní nebo podráždění, a dokonce přináší deprese. Může mít mimo jiné za následek i bolesti svalů, zažívací potíže, zvýšený krevní tlak, migrénu, dušnost a bolest na hrudi. Ještě horší je, že když se tento stres stane rutinou nebo se rozmělní a je pravidelnou součástí vašeho života, vybere si svou daň. Tento stres, nazývaný chronický stres, byste se měli pokusit co nejdříve léčit. Pokud ho necháte bez kontroly, může podnítit sebevražedné sklony nebo násilí, případně způsobit mrtvici a infarkt.
I když byste se bez stresu obešli, eustres může být ve skutečnosti pozitivní zkušeností. Je to to, čemu se říká „dobrý stres“. Je to takový, který vás motivuje k tomu, abyste vynaložili úsilí na splnění daného úkolu. Je to stres, který vás pohání, je pro vás výzvou, motivuje vás, a dokonce vám pomáhá být produktivnější. Mnoha lidem takový stres dokonce prospívá.
Když máte jen krátkodobou zkušenost s akutním stresem, není to úplně špatné. Můžete pociťovat vzrušení nebo „nával“ ze stresu. Představte si, že provozujete nějaký adrenalinový sport – tento nával, který zažíváte, pochází z reakce na stres a může být pozitivním zážitkem, pokud stres trvá jen krátce. Právě díky němu se mnoho lidí cítí „více živí“.
Pozitivní reakce na stres
Vaše tělo prochází určitými fyziologickými změnami, když jste vystaveni stresovým situacím. A ačkoli se to může zdát zvláštní, některé z nich jsou pro vás ve skutečnosti dobré.
Zvýšení bdělosti
Když zažíváte stres, vaše tělo dostává adrenalin, který vám pomáhá zvýšit bdělost. Reakce „bojuj, nebo uteč“, která je vyvolána stresem, způsobuje uvolňování adrenalinu neboli epinefrinu. Díky dalšímu adrenalinu, který pulzuje vaším tělem, se zrychluje srdeční tep a zvyšuje se průtok krve do srdce, životně důležitých orgánů a svalů. Vaše plíce jsou schopny rozšířit kapacitu otevřením menších dýchacích cest, protože dýcháte rychleji. To umožňuje zvýšený přísun kyslíku do mozku, díky čemuž jste bdělejší a lépe se soustředíte. Zlepšuje se i váš sluch, zrak a vnímavost.
Naučte se mechanismy zvládání budoucích problémů
Stres je pro vaše tělo také výbornou učební zkušeností. Váš organismus se učí zpracovávat zážitky a „přepojovat“ se v hodinách následujících po stresovém zážitku. Díky tomu získáte z prožitku znalosti a lépe se připravíte na jeho zvládání v budoucnu. Což je důvod, proč byste měli výzvy vnímat jako pozitivní učební zkušenost, i když se nemusíte cítit příliš dobře, když prožíváte to nejhorší. Psychologové pro to mají dokonce název – „očkování proti stresu“ – protože podobně jako očkování, které pomáhá vašemu imunitnímu systému lépe se připravit na případné budoucí vystavení viru nebo bakterii způsobující onemocnění, i stres sám vás může ochránit před poškozením z budoucího stresu!
Zvýšení produktivity
Pokud je stres využíván pozitivně, nutí vás dělat víc, než byste dělali normálně, a zvyšuje tak vaši produktivitu. Právě proto někteří lidé říkají, že je stres na pracovišti pohání k větší výkonnosti a lepší práci. Ve skutečnosti, když jste ve stresu, váš mozek skutečně využívá více schopností, které má, než normálně. Během něj se zostřuje vaše inteligence, vědomí a paměť, a to vše pomáhá zvyšovat i produktivitu. To by mohlo vysvětlovat, proč je kolektiv schopen dosahovat výsledků i v těžkých termínech a často překonává svá vlastní očekávání i očekávání ostatních.
Snížení poškození buněk
Možná se vám podaří snížit i poškození vašeho těla na buněčné úrovni, když zažijete krátké návaly stresu. Klíčové je, že stres musí být krátkodobý, nikoliv chronický. Jak zjistil jeden výzkum, když měly testované osoby přednést projev před náročnou porotou, ženy, které byly obvykle uvolněné, ale během úkolu zažívaly mírný stres, měly ve skutečnosti menší buněčné poškození než ty, které stres nezažily vůbec! To vedlo vědce k domněnce, že krátké dávky „eustresu“ by v některých případech mohly dokonce chránit vaše zdraví a snižovat oxidační poškození na buněčné úrovni.
Zlepšení odhodlání a motivace
Stres může být také skvělým motivátorem. Je to skvělá síla, která vás pohání k tomu, abyste pracovali tvrději a snažili se ze sebe vydat to nejlepší navzdory všem předpokladům. A jsou i tací, kteří v této výzvě nacházejí velkou motivaci a stres vlastně vnímají jako velmi pozitivní aspekt svého života. Je to totiž to, co přináší úspěch v práci!
Život se díky tomu stane smysluplnějším
Někteří lidé mohou také zjistit, že jejich život je díky stresu, který zažívají, smysluplnější. Výzkumníci si všimli, že vyšší míra stresu a úzkosti zřejmě úzce souvisí s pocitem vyššího vnímání smysluplnosti života jednotlivců.
Jak učinit stres pozitivním
Zdá se, že odpověď na velkou část problému spočívá v tom, jak na stres reagujete. Stresory v životě se často nacházejí mimo naši sféru kontroly, takže je nemusíme být vždy schopni eliminovat. V takovém případě může vše změnit vytvoření správného přístupu a postoje. To se však někdy může snáze říci, než udělat. V takovém případě bude možná nejlepší, když se naučíte správné mechanismy zvládání, které vám pomohou časem zlepšit váš práh pro stres. Zde je několik věcí, které můžete vyzkoušet:
Vyzkoušejte relaxační techniky
Jedním ze způsobů, jak zvládat stres, je vyvolat ve svém těle libovolnou relaxační reakci. Osvojte si techniky jógy, meditace, vizualizační metody, tai-či, hluboké dýchání nebo dokonce opakované modlitby či zpěv. Relaxační techniky mohou pomoci zmírnit svalové napětí, bolesti hlavy a hyperventilaci – některé nepříznivé vedlejší účinky stresu.
Cvičení
I pouhá procházka v parku nebo cvičení či taneční lekce mohou pomoci zklidnit vaši mysl a dodat vašemu organismu endorfiny, které zvyšují hladinu hormonů dobrého pocitu! Výzkumy zjistily, že ti, kteří jsou fyzicky aktivní, mají více pozitivních příjemných aktivizujících emocí – dokonalý protipól stresu.
Budujte si podpůrné vztahy
Nepodceňujte hodnotu dobrého systému podpory. Ať už se jedná o spolupracovníky, přátele nebo členy rodiny, mít si s kým popovídat může často odbourat stres. Bylo zjištěno, že tato emocionální podpora pomáhá nejen v období akutního, ale i chronického stresu.
Buďte realističtí v tom, co můžete ovlivnit
Nemůžete mít pod kontrolou všechno. Jakmile se s touto skutečností smíříte, možná zjistíte, že se stres dá zvládnout, a naučíte se v rámci možností dělat, co je ve vašich silách. Pro některé je snaha o dokonalost tím, co dělá ze stresu tak negativní zážitek. Vězte, že nemůžete zvládnout vše dokonale a některé problémy jsou mimo vaši kontrolu. To vám také pomůže zaměřit se na věci, které máte pod kontrolou, a změní je v pozitivní stresor, který můžete zvládnout.