rakovina

Boj proti rakovině děložního čípku s pomocí umělé inteligence

Rakovina děložního čípku představuje významný celosvětový zdravotní problém, zejména v zemích s nízkými a středními příjmy, kde je přístup ke screeningu a léčbě omezený. Navzdory pokroku v oblasti lékařských technologií zůstává rakovina děložního čípku hlavní příčinou úmrtí žen na rakovinu na celém světě.

Read More

Vedlejší účinky chemoterapie, o kterých by měl každý vědět

Chemoterapie funguje tak, že ničí rychle se dělící rakovinné buňky v těle, ale přitom zasahuje i ty zdravé. Zdravé buňky v krvi, ústech, střevním traktu, nose, nehtech, pochvě a vlasech se také rychle dělí, což může vést k nežádoucím účinkům. Na rozdíl od rakovinných buněk se však časem samy zregenerují.

Read More

Mohou podprsenky způsobit rakovinu prsu

Rakovina prsu je komplikované onemocnění. Zdá se, že každý den se objeví nová příčina, od deodorantů po kosmetiku. A pak je tu ještě mýtus, že nošení podprsenky způsobuje rakovinu prsu. Říká se, že podprsenky s kosticí blokují odtok lymfy zpod prsu.

Read More

Vědecky prokázané příčiny vzniku rakoviny pochvy

Rakovina pochvy je vzácný typ rakoviny, který začíná v pochvě nebo se do pochvy šíří z jiných částí těla, jako je děložní čípek, děloha nebo vaječníky. První typ se nazývá primární karcinom pochvy, zatímco druhý typ je znám jako sekundární karcinom pochvy.

Read More

Jak řasa spirulina pomáhá předcházet rakovině

Existuje mnoho věcí, které můžete dělat pro prevenci rakoviny, od ovoce až po cvičení. A protože jde o druhou nejčastější příčinu úmrtí, rozhodně stojí za to se nad tím zamyslet. Právě zde přichází ke slovu spirulina neboli arthrospira.

Read More