Štípance od štěnice a štípance od blechy: Rozdíly a příznaky
Děsí vás pouhá představa drobného hmyzu lezoucího po kůži? Nejste sami. Pokud vás doma kousl nějaký hmyz, s největší pravděpodobností se jednalo o blechu nebo štěnici. Blechy jsou drobný hmyz, který se obvykle vyskytuje na vašich domácích mazlíčcích a dalších zvířatech. Pokud váš domácí mazlíček tráví hodně času venku, je velmi vhodné, abyste ho preventivně ošetřili proti blechám. Na druhou stranu štěnice nacházejí bezpečné útočiště ve vašich postelích a matracích.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíOba tyto druhy hmyzu potřebují teplokrevného hostitele, na kterém se mohou živit. Zatímco blechy se nejraději živí na zvířatech s chlupy nebo srstí, jako jsou kočky a psi, štěnice se nejraději živí vašimi odumřelými kožními buňkami. Pokud jde o způsob, jakým se tito škůdci dostanou do vašeho domova, na vině jsou vaši domácí mazlíčci a jiná zvířátka, protože právě oni blechy do vašeho domova přinesou. Na druhou stranu štěnice do postele většinou zavlečou sami lidé. Pravdou je, že dospělé blechy mohou žít jen asi 2 týdny, zatímco štěnice mohou přežít mezi jednotlivými potravami až rok.
Protože štěnice nemohou létat ani skákat, musí se obvykle plazit po vaší posteli, aby se na vás mohly přiživit. Blecha dokáže vyskočit téměř 200 násobek délky svého těla! Nejdůležitější je, že štěnice nepřenášejí žádné patogeny, zatímco blechy jsou schopné šířit nemoci, jako je tyfus, mor a horečka z kočičího škrábnutí.
Rozdíl mezi štěnicemi a blechami
Bleší kousnutí se nejčastěji vyskytuje na nohou, chodidlech, v pase a v podpaží. Může se objevit i na jakémkoli jiném místě, kam má tento hmyz přístup. Pokud jde o vzhled, bleší kousnutí bývá červené, oteklé a poněkud skvrnité. Běžně jsou doprovázeny neustálým svěděním a vyrážkou. Bleší kousnutí se objevují v malých shlucích a mohou mít bezprostředně kolem místa vpichu bílou „svatozář“.
Štípance od štěnic vypadají jako malé, tvrdé, zduřelé hrudky, které jsou podobné komářímu štípnutí. Nejčastěji se objevují na rukou, krku a pažích a mohou také vyvolat pocit svědění, stejně jako bleší kousnutí. Tyto štěnice se při krmení na svém hostiteli rovněž řídí lineárním vzorcem.
Je dobré vzít v úvahu i rozdíl v četnosti kousnutí. Na jedné straně je známo, že štěnice žerou velmi málo, kvůli čemuž může intenzita kousnutí vzít za své. Na druhou stranu štěnice v posteli nakonec žerou jednou za 3-4 dny. Pro představu, blechy mají tendenci žrát téměř nepřetržitě, a proto se jejich kousnutí může objevovat opakovaně.
Příznaky kousnutí blechami a štěnicemi
Pokud jste právě chovali svého domácího mazlíčka, je velká pravděpodobnost, že se vám na rukou objeví bleší kousnutí. Důležitým důvodem, proč mají blechy tendenci napadat vaše nohy, je to, že se zdržují ve všem, co je blízko podlahy, nebo v kobercích, předložkách a vlněných materiálech, které jsou položeny v blízkosti podlahy. Zde je seznam nejčastějších příznaků blešího kousnutí:
• Na kůži se objeví zarudlá, oteklá oblast.
• Infikované místo zčervená a začne svědit. Svědění může být dráždivé a neustálé.
• Nejčastěji se rána může změnit v puchýř.
• Neustálé svědění může způsobit, že místo začne krvácet nebo se zanítí.
• V některých případech může dojít také k alergické reakci na bleší kousnutí, která se projeví dýchacími obtížemi, bolestí na hrudi a kopřivkou.
Příznaky kousnutí štěnicí mohou být mírné nebo dokonce vůbec žádné. Štěnice vás mohou kousnout do jakékoliv odkryté části těla, včetně obličeje, krku, paží a rukou. Zde je seznam nejčastějších příznaků kousnutí štěnicemi:
• Svědění, červené šrámy nebo otok se objeví druhý den po kousnutí.
• Tyto projevy se mohou objevit až po několika dnech nebo v některých případech dokonce vůbec.
• Většina kousnutí nezanechává žádné stopy a proto mohou zůstat zcela bez povšimnutí.
• Někdy se může objevit v těsných řadách několik malých červených skvrn v místech, kde se na exponovaném místě přiživilo více štěnic.
• Může způsobovat svědění.
Jaký je tedy hlavní závěr? Zajistěte si ochranu hlavně před bleším kousnutím, protože blechy mohou šířit nemoci.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: American Osteopathic College of Dermatology , American Academy of Pediatrics