Šťáva z červené řepy zvyšuje výkon a detoxikuje organismus

Od středověku se červená řepa používala jako lék na různé potíže, zejména na nemoci související s trávením a krví. V posledních letech přitahuje červená řepa a šťáva z červené řepy, jinak známé jako Beta vulgaris rubra, velkou pozornost jako funkční potravina podporující zdraví.

Přestože vědecký zájem o červenou řepu se zvýšil teprve v posledních několika desetiletích, jako prostředek přírodní medicíny se používá již tisíce let.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je červená řepa a šťáva z červené řepy?

Červená řepa patří do čeledi rostlin Amaranthaceae-Chenopodiaceae. Do této čeledi patří také výživově bohaté odrůdy švýcarského mangoldu a další kořenová zelenina, což vysvětluje, proč mají s řepou společnou zemitou, ale sladkou chuť.

Listy červené řepy se v minulosti konzumovaly dříve než kořeny, i když dnes mnoho lidí dává přednost konzumaci sladkých kořenů, ale velmi prospěšné zeleně se zbavuje.

Chuť červené řepy je popisována jako sladká, zemitá a křehká. Pěstuje se v zemi a je příbuzná tuřínu, brukvi a cukrové řepě.

V porovnání s prospěšností červené řepy přináší pití šťávy z červené řepy tělu nárazovější přísun kyseliny askorbové, vitaminu E, karotenů, fenolových kyselin a fytoestrogenů. To pomáhá zlepšovat srdeční činnost a imunitu.

Pitím šťávy z červené řepy se také do organismu dostává větší koncentrace draslíku než při konzumaci této zeleniny. Šťáva z červené řepy poskytuje větší výživovou hodnotu než konzumace vařené řepy, protože teplo snižuje obsah živin.

Pití šťávy z červené řepy je jedním z nejlepších způsobů detoxikace organismu – posiluje funkci všech tělesných systémů.

Předpokládá se, že řepa byla poprvé konzumována v Africe před tisíci lety. Obliba kořenové zeleniny se pak rozšířila do asijských a evropských oblastí, přičemž mezi prvními lidmi, kteří řepu sklízeli a jedli její zářivě barevné kořeny, byli obyvatelé starověkého Říma.

Od 16. do 19. století se řepa rozšířila a používala se na různé způsoby. Její světlé šťávy se například používaly jako potravinářská barviva a její cukry si rychle získaly pozornost jako zdroj koncentrované sladkosti.

V 19. století se řepa začala používat jako prostředek k získávání a rafinaci cukru.

Tato metoda výroby třtinového cukru byla i nadále oblíbená v celé Evropě a nakonec se rozšířila i do Spojených států, kde se řepa tímto způsobem používá dodnes. Naštěstí se výživné přednosti řepy a šťávy z řepy dostávají do povědomí a provádí se stále více studií, které dokazují jejich úžasné schopnosti.

Výhody šťávy z červené řepy

Zvyšuje sportovní výkon

Šťáva z červené řepy může zvýšit schopnost krve přenášet kyslík a bylo také zjištěno, že redukuje množství kyslíku, které svaly potřebují k optimálnímu fungování. To znamená, že konzumace červené řepy zajišťuje zvýšení energie, výkonnosti a vytrvalosti.

Studie z roku 2012 publikovaná v časopise Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics naznačuje, že konzumace celé červené řepy bohaté na dusičnany zlepšuje běžecký výkon u zdravých dospělých osob. Ve studii bylo zkoumáno 11 zdravých a sportovně založených mužů a žen v rámci dvojitě zaslepeného, placebem kontrolovaného hodnocení křížové studie.

Účastníci podstoupili v náhodném pořadí dvě zkoušky na pět kilometrů na běžeckém pásu, jednu 75 minut po konzumaci pečené červené řepy a druhou 75 minut po konzumaci brusinkového nápoje jako eukalorického placeba. Na základě párových testů měla průměrná rychlost při běhu tendenci být vyšší po konzumaci červené řepy.

Během posledních 1,1 km běhu byla rychlost běhu o 5 % vyšší při pokusu s červenou řepou. Mezi pokusy nebyly pozorovány žádné rozdíly v tepové frekvenci při cvičení, ale hodnocení vnímané námahy bylo nižší při běhu s červenou řepou.

Další studie publikovaná v roce 2014 v Medicine and Science in Sports and Exercise zjistila, že šťáva z červené řepy bohatá na dusičnany zlepšila výkonnost trénovaných cyklistů v časovce na zařízeních simulujících nadmořskou výšku.

Požití červené řepy posloužilo jako praktický a účinný posilující prostředek pro vytrvalostní cvičení ve vyšší nadmořské výšce.

Silný antioxidant

Šťáva z červené řepy je považována za slibný terapeutický prostředek u řady klinických onemocnění spojených s oxidačním stresem a zánětem. Její složky, především pigmenty betalain, vykazují silnou antioxidační, chemopreventivní a protizánětlivou aktivitu.

Podle výzkumu by šťáva z červené řepy mohla sloužit jako užitečná strategie k posílení vnitřní antioxidační obrany, která pomáhá chránit buněčné složky před oxidačním poškozením. Když se určité typy molekul kyslíku volně pohybují v těle, způsobují tzv. poškození volnými radikály.

Oxidační poškození je spojováno se zdravotními potížemi, jako jsou srdeční choroby, rakovina a demence. Proto je tak důležité pravidelně konzumovat potraviny s vysokým obsahem antioxidantů.

Z vědeckého přehledu provedeného v roce 2015 vyplývá, že nejhojněji zastoupený betalain obsažený v červené řepě, betanin, byl nejúčinnějším inhibitorem oxidačního stresu.

Působivá antioxidační aktivita betaninu zřejmě pramení z jeho výjimečné schopnosti přispívat elektrony a schopnosti zneškodňovat vysoce reaktivní radikály zaměřené na buněčné membrány. To naznačuje, že šťáva z červené řepy a její doplňky chrání před oxidačním poškozením DNA, lipidových a bílkovinných struktur.

Snižuje krevní tlak

Protože je červená řepa bohatá na přírodní chemické látky zvané dusičnany, řetězovou reakcí vaše tělo mění dusičnany na oxid dusnatý, který pomáhá s průtokem krve a krevním tlakem. Studie z roku 2012 publikovaná v časopise British Journal of Nutrition zjistila, že nízká dávka červené řepy vykazuje významné hypotenzivní účinky.

Výsledky této studie naznačují, že konzumace červené řepy pozoruhodně snížila systolický krevní tlak (kdy se srdeční svaly stahují) a diastolický krevní tlak (kdy se srdeční svaly uvolňují) po dobu 24 hodin ve srovnání s kontrolní skupinou, které byla podávána voda.

Další studie z roku 2012 se zúčastnilo 15 mužů a 15 žen, kteří dostávali 500 g červené řepy a jablečné šťávy nebo placebo džus. Během hodnocení bylo zřejmé, že šťáva z červené řepy a jablek snižuje systolický krevní tlak, jak ukázalo měření šest hodin po konzumaci šťávy.

To platilo zejména pro muže, u nichž se projevilo výraznější snížení hladiny krevního tlaku.

Studie z roku 2020 o funkčních vlastnostech Beta vulgaris při léčbě kardio-metabolických onemocnění rovněž naznačuje, že šťáva z červené řepy má významné účinky na snižování krevního tlaku a je spojena se snížením úmrtnosti.

Celkově vědci dospěli k závěru, že šťáva z červené řepy je jednou z nejlepších potravin, které přirozeně snižují hladinu krevního tlaku, pokud je konzumována jako součást běžné stravy u zdravých dospělých osob.

Pomáhá při detoxikaci

Šťáva z červené řepy slouží jako přírodní čistič krve. Díky sloučenině zvané glutathion pomáhá tělu detoxikovat a čistit krev od těžkých kovů, toxinů a odpadů. Glutathion je nezbytný pro detoxikaci v játrech a dalších trávicích orgánech.

Obsah vlákniny ve šťávě z červené řepy navíc pomáhá vyčistit trávicí trakt od odpadů a toxinů a zároveň obnovit zdravou a pravidelnou stolici.

Právě betalainy v červené řepě pomáhají tvořit glutathion – umožňují tělu neutralizovat toxiny a učinit je rozpustnými ve vodě, což znamená, že mohou být vyloučeny močí a vyplaveny z těla.

Šťáva z červené řepy je také účinným nástrojem pro čištění a podporu funkce jater, což bylo prokázáno ve studiích na zvířatech, které hodnotily ochranné účinky extraktu na poškození jater. Je důležité udržovat játra v optimální funkci, protože filtrují naši krev a jsou zodpovědná za největší procento detoxikace v těle.

Neúnavně pracují na detoxikaci naší krve, produkují žluč potřebnou k trávení tuků, odbourávají hormony a ukládají důležité vitaminy, minerály a železo.

Při zhoršené funkci jater má odšťavňování zeleniny navíc tu výhodu, že zelenina je snadněji stravitelná a lépe se vstřebává. Pití šťávy z červené řepy při očistě jater také pomáhá snižovat hladinu kyselin v těle, čímž pomáhá vytvořit příznivější rovnováhu pH.

Podpora kognitivního zdraví

Pití šťávy z červené řepy zvyšuje průtok krve do mozku u starších lidí, což může sloužit jako přirozený způsob, jak odvrátit Alzheimerovu chorobu a bojovat proti progresi demence a dalších kognitivních stavů.

Dusičnany obsažené ve šťávě z červené řepy jsou bakteriemi v ústech přeměňovány na dusitany. Tyto dusitany pomáhají otevírat cévy v těle, čímž zvyšují průtok krve a kyslíku do míst s nedostatkem kyslíku.

S přibývajícím věkem se v mozku objevují oblasti, které jsou špatně prokrvené, což znamená, že těmito oblastmi neproudí dostatek krve. To může vést ke kognitivním stavům, jako je demence.

Studie, kterou provedli vědci hodnotila, jak dusičnany ve stravě ovlivňují 14 dospělých osob ve věku 70 let a starších po dobu čtyř dnů. Magnetická rezonance provedená na konci čtyřdenního testovacího období ukázala, že po konzumaci stravy s vysokým obsahem nitrátů se u starších dospělých zvýšil průtok krve bílou hmotou čelních laloků. Právě tato oblast mozku bývá spojována s degenerací, která vede k demenci a dalším kognitivním problémům.

Podobně studie provedená v roce 2016 vědci z Wake Forest University zkoumala účinky pití šťávy z červené řepy před tréninkem. Studie sledovala 26 mužů a žen ve věku 55 let a starších, kteří necvičili, měli vysoký krevní tlak a užívali dva nebo méně léků na hypertenzi.

Třikrát týdně po dobu šesti týdnů pili jednu hodinu před středně intenzivní 50 minutovou chůzí na běžeckém pásu doplněk stravy v podobě šťávy z červené řepy. Polovina účastníků dostávala doplněk obsahující 560 miligramů dusičnanů, zatímco ostatní dostávali placebo s velmi malým obsahem dusičnanů.

Výzkumníci zjistili, že skupina s červenou řepou „měla mozkové sítě, které se více podobaly mozkovým sítím mladších dospělých, což ukazuje na potenciální zvýšenou neuroplasticitu, kterou přináší kombinace cvičení a konzumace šťávy z červené řepy“.

Bojuje proti cukrovce

Červená řepa obsahuje antioxidant známý jako kyselina alfa-lipoová, který prokazatelně snižuje hladinu glukózy, zvyšuje citlivost na inzulín a zabraňuje změnám vyvolaným oxidačním stresem u pacientů s cukrovkou. Výzkum publikovaný v roce 2020 zjistil, že suplementace šťávou z červené řepy je slibná při kontrole diabetu a homeostázy inzulínu.

Podle vědců kyselina alfa-lipoová „ukončuje působení volných radikálů, chelatuje ionty přechodných kovů, zvyšuje hladinu živin, jako je cytosolický glutathion a vitamin C, a zabraňuje toxicitě spojené s jejich ztrátou“. To znamená, že šťáva z červené řepy dokáže snížit oxidační stres, který má sílu ničit zdravé buňky v těle.

Šťáva z červené řepy je také bohatá na vlákninu, takže udržuje správný pohyb toxinů a odpadních látek v trávicím systému. Pokud slinivka břišní neprodukuje správné množství inzulinu nebo pokud buňky nedokážou inzulin správně zpracovat, má to za následek cukrovku.

Potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako je červená řepa, pomáhají zpomalit vstřebávání glukózy – dávají tělu čas na zpracování inzulínu.

Vysoký zdroj folátů

Z mnoha zdrojů vyplývá, že konzumace folátů je důležitá, protože pomáhají tělu vytvářet nové buňky, konkrétně tím, že hrají roli při kopírování a syntéze DNA. Nedostatek folátů může způsobit anémii (špatně tvořené červené krvinky), oslabení imunitních funkcí a špatné trávení.

Nedostatkem folátů jsou nejvíce ohroženy těhotné ženy, kojící ženy, lidé s onemocněním jater, lidé užívající léky na cukrovku, alkoholici a lidé na dialýze ledvin. Potraviny s vysokým obsahem kyseliny listové, jako je červená řepa, čočka, špenát a cizrna, pomáhají zajistit zdravé těhotenství, bojují proti rakovině a podporují zdraví kardiovaskulárního systému.

Výživové údaje

Jednou z důležitých látek obsažených ve šťávě z červené řepy jsou dusičnany. Možná jste v minulosti slyšeli o dusičnanech a o tom, jak jsou škodlivé, pokud jsou konzumovány prostřednictvím výrobků, jako je lahůdkové maso, slanina nebo jiné nekvalitní balené maso, ale typ dusičnanů obsažený v celých potravinách, jako je červená řepa, je ve skutečnosti velmi prospěšný.

V lidském těle se anorganické dusičnany mění na oxid dusnatý, který uvolňuje a rozšiřuje cévy. Červená řepa přijímá dusičnany z půdy, stejně jako mnoho dalších listových zelenin, například zelí a salát.

Jak připravit šťávu z červené řepy

Šťáva z červené řepy je jednou z nejlepších potravin pro sportovce, protože její přidání do běžného jídelníčku je vynikajícím způsobem, jak zvýšit energii a výkonnost. Navíc zlepšuje kardiovaskulární, trávicí a kognitivní zdraví.

Pokud se účastníte sportovního závodu, je dobré sníst nebo odšťavnit červenou řepu asi dvě a půl hodiny předem. Do receptu můžete přidat také zázvor, který podpoří zdravé trávení a dodá chuť.

Pokud zařadíte šťávu z červené řepy do svého běžného jídelníčku, pijte ji mezi jídly nebo spolu s jakýmkoli jídlem, abyste získali výživový punc.

Syrová červená řepa je pevná, křupavá a má mírně nasládlou chuť. Červená řepa je vynikajícím doplňkem šťáv, protože při konzumaci za syrova neztrácíte žádné z jejích důležitých látek.

Červená řepa může být chuťově náročná, proto do šťávy z červené řepy přidávejte i jinou zeleninu. Vhodnou volbou je celer, okurka a jablko a pro oslazení chuti syrové šťávy z červené řepy můžete přidat také citron nebo zázvor.

Při přípravě červené řepy vybírejte menší řepu z místního obchodu s potravinami. Menší řepa je obvykle sladší.

Dbejte na to, abyste ji důkladně omyli, a pokud má drsnou slupku, před vložením do mixéru nebo odšťavňovače z ní oloupejte první vrstvu. Pokud používáte domácí mixér, jednoduše ho nechte běžet, dokud nebude dužina hladká.

Do receptu na šťávu z červené řepy můžete pro další výhody a chuť přidat zázvor, který je dobrou podporou trávení a protizánětlivou potravinou.

Rizika a vedlejší účinky

Možná jste si v minulosti všimli, že vaše moč po konzumaci červené řepy skutečně poněkud zrůžoví nebo zčervená. Není to nic, čeho byste se měli obávat, protože je to zcela normální, jelikož takto reaguje na sloučeniny v řepě asi 15 % populace.

Červená řepa obsahuje oxaláty, které zabraňují vstřebávání vápníku v těle, a tím umožňují jeho hromadění v podobě kamenů v ledvinách. Pokud se u vás ledvinové kameny vyskytují kvůli příliš velkému množství vápníku, lze vám doporučit, abyste oxaláty ve stravě omezili.

Některé výzkumy ukázaly, že tento účinek by mohl potenciálně naznačovat problém se vstřebáváním železa. Takže pokud máte obavy, že jste buď příliš bohatí, nebo příliš chudí na železo, a po konzumaci červené řepy se u vás tento účinek projeví, můžete si promluvit se svým lékařem o provedení testu na železo, pokud se cítíte malátní, unavení a vykazujete známky nedostatku železa.

Závěrem
Listy červené řepy se v minulosti konzumovaly, i když jsou hořčeji chutnající částí rostliny. Pití šťávy z červené řepy přináší větší koncentraci živin, včetně draslíku, a je známé svou schopností podporovat detoxikaci.
Standardní recept na šťávu z červené řepy je snadný a lze jej připravit doma pomocí mixéru nebo odšťavňovače. Pokud je to pro vás novinka, nezoufejte – buď řepu přidejte do odšťavňovače, nebo ji rozmixujte s další zdravou zeleninou, jako je celer a zázvor, do hladka.
Šťáva z červené řepy je pro tělo prospěšná, protože podporuje detoxikaci, podporuje zdraví srdce, podporuje zdraví mozku, bojuje proti cukrovce a je dobrým zdrojem mikroživin.