Stálezelené stromy do zahrady – máme 10 nejlepších možností

Zjistěte si informace o nejlepších stálezelených stromech do zahrady a přidejte jich několik na svůj pozemek, čímž zcela proměníte svůj venkovní prostor po celý rok, a zejména během pustých zimních měsíců.

Když z listnatých stromů opadá červené a oranžové listí a zanechává holé větve, právě v zimě skutečně oceníme krásu stálezelených stromů. Vnášejí život a barvu do nyní spící zahrady, jsou stálicí, která nás provází zimou, a poskytují základní oporu našim nápadům na zahradě.

Kvalitní výrobky a potřeby na zahradu můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada

Stálezelené stromy do zahrady

Díky hustým zeleným listům, které vydrží po celý rok, jsou stálezelené stromy jedny z nejlepších stromů pro soukromí na zahradě. Nejenže zakrývají nevzhledné výhledy a nabízejí na zahradě pocit ústraní, ale mohou také snížit zvukové znečištění, čímž pomáhají vytvořit útočiště, kde se můžete ponořit do přírody.

Co je třeba zvážit při výběru stálezelených stromů do zahrady

Při výběru vhodného stálezeleného stromu pro váš pozemek je nezbytné zohlednit podnebí, ve kterém žijete – některé stromy jsou v jednom podnebí stálezelené, ale v jiném opadavé.

Musíte také myslet na velikost stromu a množství stínu, které bude vrhat. V zimě je světlo omezené, takže je třeba dávat pozor, aby nevrhal velký stín na váš dům, protože pak bude chladněji a může dokonce zvýšit vaše účty za vytápění. V takovém případě byste možná měli prozkoumat nejlepší stromy pro malou zahradu, nebo nejlepší stromy pro předzahrádky, které budou přirozeně kompaktnější.

Než začnete s hledáním, vyberte místo pro nový strom, protože to napoví, jakou velikost a rychlost růstu budete požadovat. Přemýšlejte o tom, kam bude vrhat stín a jak bude vypadat, až bude plně vzrostlý.

Klíčové je také zvážit typ půdy a úroveň osvětlení vašeho místa – výběr stromu, který je vhodný pro obě tyto podmínky, mu pomůže prospívat. Možná se také budete chtít dozvědět, jak strom zasadit, abyste mohli svému stálezelenému stromu zajistit co nejlepší start.

Po vypracování těchto parametrů jste připraveni najít ten nejlepší stálezelený strom pro vaši zahradu.

1. Magnólie velkokvětá (Magnolia grandiflora)

Magnólie jsou jedny z nejkrásnějších stálezelených stromů do zahrady. Díky zeleným listům a jejich voňavým citrusovým květům kvetoucím na jaře jsou magnólie výrazné v každém ročním období.

Mnoho magnólií je však opadavých, takže pokud hledáte stálezelené stromy do zahrady, určitě si vyberte odrůdu Magnolia grandiflora. Pocházejí z jihoatlantických států, jsou velmi přizpůsobivé a rostou v nejrůznějších půdách, nejlépe se jim však daří ve vlhkých, ale dobře odvodněných, mírně kyselých půdách.

Magnolia grandiflora je velká rostlina s průměrnou výškou a šířkou 1-1,5 metru. Široké listy jsou leskle zelené a drží se v úhlu 45 stupňů od kmene. Na jaře nese bílé až růžové květy, které zvyšují její krajinářskou hodnotu.

2. Blýskalka Fraserova (Photinia x Fraseri)

Rychle rostoucí strom, blýskalka Fraserova, může vyrůst až o 90 cm za rok, což z ní dělá jeden z nejlepších stromů pro soukromí a stínění na zahradě. Nejlépe se jim daří na plném slunci, jsou mrazuvzdorné, v zónách 7 až 9 a po celý rok hýří barvami. Jejich nové listy jsou jasně červené a přidávají ohnivý odstín k sytě zelené barvě starších listů, na jaře pak rozkvétají bílými květy.

Do plné velikosti dorůstají přibližně 12 let, jsou tedy velmi všestranným doplňkem zahrady a lze je pěstovat jako keře, živé ploty nebo standardní stromy. Lze je dokonce vysazovat ke zdi, aby získaly architektonický vzhled. Pokud je zastřihnete do standardního tvaru, je to skvělá volba, pokud plánujete terénní úpravy kolem stromů na zahradě.

3. Cesmína (Holly)

Existují dva hlavní typy stálezelených cesmín, které jsou oblíbené. Prvním z nich jsou anglické cesmíny, což jsou typické sváteční cesmíny, které poznáte podle mírně stočených špičatých listů. Pestré anglické cesmíny mají tmavé listy s bílými okraji a vytvářejí zajímavý a neobvyklý doplněk zahrady. Díky husté koruně, ale menší velikosti, obvykle kolem 0,8 m, jsou ideálními stálezelenými stromy do zahrad.

Americké cesmíny jsou velmi podobné, i když existují některé zásadní rozdíly. Tyto stromy jsou větší, dorůstají výšky kolem 2,5 m, mají světlejší barvu listů a jemně odlišné plody.


Pokud chcete u obou těchto cesmín plodit bobule, které jsou v zimě skvělým krmením pro ptáky, ujistěte se, že máte „jednoho samce na jednu až pět samic, aby se tvořily plody“, radí zahradní odborníci.

Pro dosažení nejlepších výsledků zahradní odborníci radí, abyste rostliny vysadili do vlhké kyselé půdy a vybrali odrůdu, která je vhodná pro vaše pěstitelské podmínky. Pro snadnou péči a nejlepší výsledky ji chraňte před vysychajícími zimními větry.

4. Jalovec

Jalovce, které jsou známé především jako klíčová složka ginu, jsou ve skutečnosti samy o sobě hodnotným doplňkem zahrady. Jedná se o druh jehličnanu, který je chválen pro svou všestrannost a je mrazuvzdorný v zónách od 3 do 9.

Jalovce se dodávají v různých barvách a mohou růst v půdách, kde se jiné rostliny pěstují obtížně. Díky všem dostupným odrůdám si snadno najdete takovou, která se hodí do vaší zahrady. Většině jalovců se nejlépe daří na plném slunci, i když některé mají rády stín v pozdním odpoledni.

Jalovce se také hodí pro různé styly, strom lze zastřihnout do úhledného trojúhelníkového tvaru, nebo jej lze nechat růst přirozeněji, aby působil rustikálněji.

5. Jedlovec (Tsuga)

Jedlovec je druh stálezelené jedle chválený pro svou všestrannost. Existují odrůdy, které vyhovují téměř všem podmínkám, od jedlovce kanadského, kterému se daří v zónách 3 až 8, až po jedlovec západní, který roste v zónách 6 až 8 a zvládne růst i v nejhustším stínu. Kromě toho existují i jedlovce východní, které jsou rovněž skvělými stálezelenými stromy do zahrad.

Jsou oblíbené pro svůj pyramidální tvar, tmavé, stálezelené jehličí a dekorativní šišky, a proto jsou oblíbenými stálezelenými stromy pro zahrady.

Jsou odolnější vůči stínu než většina stálezelených dřevin, potřebují však ochranu před vysychajícími zimními větry a sluncem. Proto je důležité vysadit je na vhodné místo s dostatečnou vlhkostí, dobrou drenáží a chladnou kyselou půdou.

6. Hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea)

Hlohyně šarlatová, která se vyznačuje sytě červenými bobulemi, trnitými stonky a hustým olistěním, nabízí na zahradě řadu výhod. Jejich plody milují ptáci a díky zářivé červené barvě patří k nejlepším stromům pro podzimní zbarvení. Trnité listí nabízí bezpečný prostor pro hnízdění našich opeřených přátel i během jara a léta.

Pyracantha coccineas dorůstá výšky až 3 metrů a nabízí množství ostrých stonků a hustého olistění, lze ji pěstovat pro zvýšení bezpečnosti a soukromí vašeho domu a zahrady. Hlohyně šarlatová navíc patří mezi nejodolnější stálezelené stromy do zahrad, takže je ideální pro ty, kteří si v zahradničení tolik nevěří. Rostou dobře na plném i částečném slunci a daří se jim téměř ve všech typech půdy včetně křídy, jílu, hlíny a písku.

7. Borovice pokroucená (Pinus contorta)

Borovice patří mezi nejoblíbenější stálezelené stromy do zahrad, borovice pokroucená však nabízí něco trochu jiného. Na rozdíl od svých větších příbuzných jsou borovice pokroucené poměrně drobné a rostou pomalu. Díky tomu jsou to skvělé stálezelené stromy pro zahrady, které jsou menší – lze je dokonce pěstovat v květináči.

Co však dělá tyto stálezelené stromy opravdu výjimečnými, je jejich barva. V létě a na podzim nejsou tyto stromy nijak zvlášť pozoruhodné, ačkoli poskytují sytě zelenou kulisu ostatním výsadbám, ale v zimě a na jaře se jejich zbarvení promění v podmanivý zlatavý odstín, který rozzáří i ten nejtemnější pozemek. Zvažte kombinaci s čemeřicemi pro krásný zimní porost.

8. Jahodový strom (Arbutus unedo)

Jahodníky, které jsou spíše nenápadnou volbou, patří díky svému neobvyklému charakteru k nejlepším stálezeleným stromům pro zahrady. Díky odlupující se kůře, stálezeleným listům a drobným bílým květům kvetoucím od října do prosince rozzáří i ty nejtemnější podzimní a zimní dny. Jahodník je také díky pomalému růstu jedním z nejlepších stromů pro pěstování v malých zahradách.

Po odkvětu plodí jasně červené plody – stejné barvy jako jahody, i když se liší tvarem i chutí.

Sytě červené plody plně dozrávají až v následujícím roce, kdy se objeví nová sada květů. Plody se sice dají jíst ze stromu, ale nejlépe se uchovávají v džemech, likérech a sirupech.

9. Túje obrovská (Thuja plicata)

Túje obrovská (Thuja plicata) je jedním z nejjednodušších stálezelených stromů, které můžete na své zahradě vysadit. Zerav obrovský je poměrně mrazuvzdorný, roste v zónách 5-9 a výjimečně se mu daří v zónách 6-8.

Při hledání místa pro túje obrovské je třeba brát v úvahu potřeby rostlin. Dává přednost plnému slunci, snese však i lehký stín a úrodnou, vlhkou a dobře propustnou půdu. Jakmile se však uchytí, je do jisté míry tolerantní k suchu a horku.

Je to rychle rostoucí strom, a proto je třeba počítat s velkým prostorem pro pěstování, nebo jej můžete použít jako topiaristiku. Túje obrovská je jedním z nejlepších stálezelených stromů pro topiary a vytvoří ve vaší zahradě krásný ústřední bod. Na jaře je jednoduše zastřihněte, abyste získali tvar, a na podzim je pak zastřihněte znovu, abyste je udrželi v kondici.

10. Olivovník evropský

Vzhledem k jejich středomořskému původu byste předpokládali, že skromné olivovníky jsou opadavé. Jsou však jedním z nejlepších stálezelených stromů pro zahrady v zónách 8 až 10. Jsou sice mrazuvzdorné až do teploty kolem -12 °C, ale cokoli pod 7 °C brzdí jejich produkci plodů. Proto jsou jedním z nejlepších stromů pro pěstování v květináčích, protože je můžete přesunout do skleníku na nejchladnější zimní období.

Přestože se jedná o stálezelené stromy, neměli byste být překvapeni, pokud v dubnu opadá mnoho listů, jedná se o přirozenou obměnu starších listů, které uvolňují místo novým.

Jaký je nejkrásnější stálezelený strom?

Magnolie velkokvětá je nejkrásnější stálezelený strom. Tyto stromy, které na jaře rozkvétají a přidávají krásu a vůni, jsou na začátku jara nejkrásnější a předznamenávají nadcházející teplejší dny. Po zbytek roku jsou však elegantním doplňkem zahrad, protože jejich široké, lesklé listy nabízejí celoroční zajímavost a přinášejí nepřetržitý život i uprostřed zimy.

Jaký je nejkrásnější stálezelený strom pro malou zahradu?

Cesmína je nejlepším stálezeleným stromem pro malou zahradu, protože nabízí živé barvy listů, vizuální zajímavost a skvělý zdroj potravy pro volně žijící zvířata, a to vše při zachování malého vzrůstu.

I když existují některé větší odrůdy, existuje také spousta menších možností, jako je čínská zakrslá cesmína, která roste pomalu. Pokud je vaše zahrada obzvláště malá, zvažte pěstování stálezelených stromů v květináčích, protože vám to pomůže udržet kontrolu nad jejich velikostí.