Snadné tipy, které vám pomohou uklidnit novorozence

Slyšet poprvé pláč svého dítěte je nezapomenutelný zážitek. Když se po dlouhých devíti měsících čekání miminko konečně narodí, jediné, po čem toužíte, je držet své plačící dítě v náručí a nekonečně ho zbožňovat. Postupem času si zvyknete na jeho pláč a broukání, které se pak stane každodenní rutinou. Někdy je však vaše novorozeně i přes vaši snahu o uklidnění rozmrzelé a neutěšitelné. To ve vás může vyvolat pochybnosti o vašich rodičovských schopnostech.

Určení příčiny vám pomůže rychleji uklidnit vaše děťátko. Miminko bývá vznětlivé, když má hlad, vyhledává změnu prostředí, potřebuje se hýbat, je unavené, chce vyměnit plenku, je osamělé a když má zažívací potíže – což je ve většině případů kolika. I když je nejrychlejším řešením uspokojení jeho potřeb, vyzkoušení níže uvedených věcí vám pomůže uklidnit váš neposedný uzlíček radosti rychleji.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zavinujte

Zabalte dítě do tenké velké deky s rukama zkříženýma na hrudi. To má okamžitý uklidňující účinek. Zavinutí mu dodá pocit bezpečí, který zajistí klidný a delší spánek.

V případě předčasně narozených dětí pomáhá vyzkoušet techniku klokánkování. Tato technika zahrnuje kontakt kůže na kůži mezi vámi a miminkem, zatímco jste oba přikryti pod tenkou dekou.

Houpání a kolébání

Rytmické pohyby mají na vaše miminko uklidňující účinek. Když je nervózní, držte ho v náručí a jemně houpejte miminko sem a tam. Můžete se také procházet nekolébavým způsobem, který mu poskytne ten správný pohyb potřebný ke zklidnění.

Pokud se unaví, uložte ho do houpačky nebo do postýlky. Jelikož se miminka v děloze houpou, uložení do postýlky jim pomůže být méně nervózní a během chvíle navodí spánek. Některá miminka však ráda klidně leží v nehybné postýlce. Důležité je rozpoznat tento vzorec a zároveň porozumět jejím potřebám.

Používejte relaxační zvuky

Vaše miminko bylo v děloze obeznámeno s různými zvuky. Ať už to byl tlukot vašeho srdce, krev proudící kolem dělohy nebo kručení v břiše. Vystavíte-li jej neustálým a relaxačním zvukům, zklidníte rozjívené miminko. Jednou z osvědčených technik je broukání, kdy zvuk vydávaný v blízkosti uší miminka dokáže miminko uklidnit a uspat během chvilky. Zajistí také zdravý spánek na delší dobu.

Některé maminky také zapínají ventilátor nebo vysavač, aby vydávaly rytmický zvuk. Uklidňující účinek mají i nahrávky vodopádu, moře nebo jakéhokoli zdroje tekoucí vody.

Změna polohy

Vaše děťátko neleželo v děloze ve vodorovné poloze. Když je nuceno dlouho odpočívat na zádech, může být vaše dítě nervózní nebo může mít strach z pádu. Jemně ho držte tak, aby leželo na boku nebo na břiše, což ho nakonec uklidní. Také dlouhé držení ve stejné poloze jej činí mrzutým. Polohy často měňte, ale vždy se ujistěte, že je poloha pro dítě pohodlná.

Zbavte se nadměrné plynatosti

Trávicí soustava dítěte není vybavena tak, aby vše snadno strávila, a plynatost je vedlejším účinkem. Pomozte dítěti zbavit se plynů tím, že ho položíte na kolena a jemně mu masírujete záda. Můžete mu také jemně pohupovat nožičkami, zatímco leží na zádech.

Dalším důvodem, proč vaše dítě neukojitelně pláče, jsou koliky. U některých dětí se to stává přibližně jednou za tři týdny, kdy nepřetržitě pláčou po dobu 3 až 4 hodin. V tomto případě, pokud kojíte, zkontrolujte znovu svůj jídelníček a zjistěte, zda nějaká potravina, kterou jíte, nemá na miminko negativní vliv. Vždy je dobré vyhnout se kořeněným a mastným jídlům a zelenině, jako je cibule a zelí.

Používejte dudlík

Pokud se vaše dítě neuklidní ani poté, co jste se ho pokusili nakrmit, použijte dudlík. Pomáhá mu v neustálém sání, které jej postupně zklidňuje. Zabraňuje také možnosti toho, že jej budete překrmovat, což vyvolává další řadu problémů.

Masírujte

Masáž působí jako zázrak, když je vaše dítě trvale rozmrzelé. Ztlumte světla v místnosti, pusťte uklidňující hudbu a masírujte své děťátko asi 10 až 15 minut. Uklidňující a jemné pohyby dokáží miminko uklidnit. Dbejte na to, aby okolí dítě nerušilo a znovu ho neprobudilo.

Vyzkoušení kombinace těchto technik pomůže, protože každé dítě je jiné. V případě potřeby požádejte o pomoc otce, protože to nejen pomáhá uklidnit dítě, ale také rozvíjí silné pouto mezi dítětem a otcem. Pokud je dítě mrzuté déle než 4 hodiny, vyhledejte pomoc lékaře.