Smartphone pohlídá váš krevní tlak pomocí senzoru

Pro naše zdraví není dobrý ani vysoký krevní tlak, ale ani nízký krevní tlak. Proto je důležité měření krevního tlaku u lékaře.

Vědci z Michiganské státní univerzity ve spolupráci s Marylandskou univerzitou vytvořili senzor, který pacientům umožní sledovat krevní tlak, a to v pohodlí jejich domova. Senzor bude umístěn ve smartphonu, tak bude metoda měření snadno ovladatelná a dostupná. Mohla by technologie nahradit lékařský sfygmomanometr?

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Sfygmomanometr je ramenní manžeta, která pomocí číselného zobrazení lékaři umožní, aby zaznamenal krevní tlak pacienta. Je však dostupný pouze pro lékaře, pro které je velmi důležité určit krevní tlak léčených osob.

Výkyvy krevního tlaku mohou zapříčinit vážné zdravotní potíže. V případě vysokého tlaku jde o srdeční záchvaty a nebo mrtvici. Mnoho pacientů  problémy s krevním tlakem podceňuje. Mnozí lidé si ani neuvědomují, že žijí s příliš vysokým nebo nízkým tlakem.

Smartphone pohlídá váš krevní tlak pomocí senzoru měření tlaku

Řešení pro všechny snadno a levně

Název sfygmomanometr možná působí tak, že určit krevní tlak je složitou vědou, ale opak je pravdou. Výzkumníkům stačilo najít metodu, kterou by mohli měřit změny objemu krve v organismu, k čemuž stačil ne příliš drahý optický přístroj a snímač, který by detekoval tyto změny tlaku, a převedl je na elektrický signál. Po té byl vytisknut 3D senzor schopný spolupráce se smartphonem.

Inspirace u fitness

Uživateli svého mobilního telefonu bude stačit přiložit prst ke snímači, jenž začne zjišťovat úroveň krevního tlaku pacienta. Ten pak bude interpretován pomocí algoritmů, které jedinec uvidí na displeji. Je vám to povědomé? Trenéři fitness využívají velice podobně fungující přístroj. Říká se mu fotopletysmograf.

Smartphone pohlídá váš krevní tlak pomocí senzoru aplikace

Tradiční měření tlaku nevymizí

Senzor v chytrém telefonu by mohl umožnit pacientům, aby si hlídali svůj krevní tlak mezi návštěvami svého lékaře. Vědci varují, že vyhodnocení aplikace a odborný posudek vystudovaného lékaře není totéž. Využívání senzoru má být spíše orientační pomůckou. Proto sfygmomanometr z lékařských objektů nevymizí.