Slimáci v zahradě a jak se zbavit slimáků ekologicky a rychle

Slimáci jsou jedním z nejčastějších škůdců na zahradě, ačkoli na rozdíl od většiny ostatních listových požíračů, které na zahradě najdete, nejsou hmyzem. Místo toho jsou slimáci měkkýši žijící na souši, kteří mají blíže ke škeblím než k broukům nebo housenkám. Napadení slimáky je vážná věc, plná slizkých stop, poškozených listů a chybějících sazenic. Přijít na to, jak se zbavit slimáků na zahradě, aniž byste museli sáhnout po drsných chemických návnadách na slimáky, je úkol plný babských povídaček a neužitečných domácích prostředků. Pravdou však je, že účinná ekologická ochrana proti slimákům je zvládnutelná a cenově dostupná, pokud jste vyzbrojeni následujícími radami a informacemi.

Kvalitní přípravky a potřeby na zahradu můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada

Proč je kontrola slimáků na zahradě tak náročná?

Začněme tím, co je zřejmé: slimáci jsou velmi nepříjemní. Jsou slizcí a zatraceně nechutní. Většina druhů jsou rozkladači, kteří se živí rozkládajícím se rostlinným a živočišným odpadem. Existuje však několik druhů slimáků, kteří se nejraději živí živým rostlinným materiálem, což z nich dělá postrach mnoha zahrádkářů. Pokud chcete zjistit, jak se zbavit slimáků na zahradě, určitě se jedná o tyto druhy.

Na rozdíl od šneků nemají slimáci na zádech ulitu. Místo toho mají malou, sedlovitou destičku zvanou plášť. Protože jim chybí ochrana v podobě ulity, živí se slimáci především v noci nebo za deštivých dnů, kdy jsou chráněni před sluncem. Přes den se schovávají pod kameny nebo na jiných tmavých a vlhkých místech.

Kontrola slimáků na zahradě může být obtížná, protože mnohdy je problém špatně diagnostikován a za škody může jiný zahradní škůdce. Protože se slimáci živí především v noci, zahrádkáři si obvykle všimnou poškozených rostlin, ale když prohledávají zahradu ve dne, nemohou viníka najít. Příčina poškození se tak stává záhadou a zahradník se může rozhodnout postříkat rostlinu obecným insekticidem ve snaze brouka zahubit, což je ovšem proti měkkýši, jako je slimák, naprosto zbytečné.

Kromě častých chybných diagnóz může být zbavování se slimáků na zahradě problematické, protože staré dobré ruční sbírání je nechutné a velmi náročné. Pokud nejste noční sova, která se ráda potuluje po zahradě s baterkou a sbírá slizké měkkýše a hází je do nádoby s mýdlovou vodou, není ruční sběr slimáků žádná zábava. Je snadné pochopit, proč se tolik zahrádkářů rozhodlo tuto činnost raději vynechat.

Pokud chcete vědět, jak se zbavit slimáků na zahradě, musíte se nejprve naučit správně rozpoznat škody, které způsobují. Poté musíte pochopit, jak se na tyto slimáky účinně a efektivně zaměřit podle toho, jak se živí a jak se množí.

Jak vypadají škody způsobené slimáky?

Slimáci jsou notoricky známí tím, že decimují mladé sazenice a mnoho různých křehkých listnatých rostlin. Zde je několik spolehlivých příznaků, že je třeba zahájit program na hubení slimáků na zahradě:

Pokud ráno přijdete na zahradu a ze sazenic nezůstane nic než středy listů a pahýly, pravděpodobným viníkem jsou slimáci.

Dokonalé kulaté otvory v rajčatech, jahodách a dalších měkkých plodech mohou také naznačovat, že je třeba se naučit, jak se slimáků na zahradě zbavit.

Dalším příznakem slimáků jsou otrhané díry na okrajích a ve středech listů.

Slizové stopy na rostlinách, stěnách, kamenech nebo mulči jsou dalším poznávacím znamením problémů se slimáky.

Jak se slimáci živí a rozmnožují?

Ústa slimáků jsou vystlána drobnými zuby připomínajícími struhadla, které rozmělňují listovou tkáň a pak ji stráví. Při tomto způsobu krmení vznikají otvory se zubatými okraji, nikoli hladké otvory, které často zanechávají brouci nebo housenky požírající listy. Slimáci se pohybují po vylučovaném hlenu, který slouží jednak k ochraně jejich těla před vysycháním, jednak jako zpráva pro ostatní slimáky o jejich přítomnosti.

Většina druhů slimáků je hermafroditická, což znamená, že mají samčí i samičí rozmnožovací orgány. Naštěstí se slimáci nedokážou sami oplodnit, takže si k rozmnožování musí najít partnera (představte si, kolik by bylo malých slimáčků, kdyby se mohli oplodnit sami… no nazdar). Páření slimáků je skutečně fascinující, zejména leopardích. Zahrnuje dvojici modře zářících pohlavních orgánů a noční snahu viset ve vzduchu na vlákně slizu. A ne, neděláme si legraci.

Každý slimák je schopen během svého života naklást stovky vajíček, ačkoli vajíčka jsou kladena ve snůškách po zhruba 30 kusech. Vajíčka jsou kladena do vlhké půdy, pod mulč nebo kameny, nebo pod listový odpad. Pokud je příliš horké, suché nebo chladné počasí, vajíčka jsou v klidu a čekají na vhodný okamžik k vylíhnutí. Pokud žijete v deštivé oblasti, tak je vám jasné, proč je tak důležité naučit se zbavovat slimáků na zahradě.

Nyní, když už o těchto zahradních škůdcích víte trochu více, je čas podívat se na několik způsobů, jak slimáky ze zahrady přirozeně vyhnat.

Jak se zbavit slimáků na zahradě – 7 ekologických metod

Předcházejte škodám způsobeným slimáky pomocí pěstebních postupů

Tato první strategie nezahrnuje žádné přípravky, pasti ani bariéry. Místo toho zahrnuje činnosti, které na zahradě provádíte.

Techniky prevence před slimáky zahrnují např:

Vyhněte se používání sypkých mulčovacích materiálů v místech, kde se slimáci vyskytují. Vynechejte slámu, seno a drcené dřevo a místo nich použijte kompost nebo substrát z listí.

Vyhněte se zalévání zahrady v pozdních hodinách. Protože se slimákům (a jejich vajíčkům) daří ve vlhkém prostředí, zalévejte vždy ráno, aby zahrada do večera vyschla.

Přejděte ze zavlažování ze vzduchu na zavlažování kapkovou závlahou, která směřuje vodu do kořenové zóny a udržuje listy rostlin suché.

Vysazujte odolné rostliny. Slimáci nemají rádi rostliny se silně vonícími listy, jako je mnoho běžných bylin. Nemají rádi ani rostliny s ochmýřenými nebo chlupatými listy.

Slimáci jsou oblíbenou potravou mnoha různých predátorů. Podpořte ptáky, hady, ještěrky, ropuchy, žáby a zemní brouky, aby se na vaší zahradě zabydleli. Vybudování „broukoviště“ je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak slimáky přirozeně potlačit.

Přestaňte používat pesticidy na trávníku

Larvy světlušek jsou jedním z nejrozšířenějších predátorů nově vylíhnutých slimáků a používání syntetických pesticidů na trávník nezabíjí jen „zlé“ brouky, ale také užitečný hmyz, jako jsou světlušky, které žijí v trávníku a pomáhají vám kontrolovat škůdce, jako jsou slimáci. Místo toho přejděte na organické techniky péče o trávník a nechte tyto dobré brouky, aby vám pomohli slimáky přirozeně potlačit.

Chytejte slimáky do pastí pomocí desek

Toto je jeden z oblíbených triků, jak se zbavit slimáků na zahradě, zejména zeleninové. Za soumraku položte mezi řádky plodin desky 5×10 cm a následující odpoledne, kdy se pod ně slimáci schovají, aby se vyhnuli slunci, desky převraťte a slimáky posbírejte nebo je ostrými nůžkami rozstřihněte napůl.

K regulaci slimáků používejte vlnu

Pokud chcete vědět, jak se zbavit slimáků na zahradě, neměli byste ignorovat sílu vlny. Bylo zjištěno, že slimákům vadí svědivá a drsná vlna stejně jako lidem. Neradi lezou po hrubé struktuře. Pelety proti slimákům jsou vyrobeny z přírodní vlny, která byla stlačena a zformována do pelet. Tyto pelety se rozprostřou kolem náchylných rostlin a poté se zalijí. Pelety se rychle rozpínají a vytvářejí hustou rohož z vlny, kterou slimáci odmítají přelézt. Vydrží velmi dlouho a může dokonce pomoci potlačit plevel.

Bojujte proti slimákům pomocí mědi

Kovová měď reaguje se slizem slimáků, způsobí mírný elektrický šok a pošle slimáky do háje. Měděnou pásku můžete zakoupit a náchylné rostliny obklopit měděným kruhem. Tato technika je snadná, pokud chcete ochránit jen několik rostlin, ale pro větší zahradní plochy je náročnější. Jedním ze snadných způsobů, jak zabránit slimákům v přístupu do vyvýšených záhonů, je vytvoření měděného límce kolem vnějšího okraje celého záhonu, sešitím nebo přibitím pruhu měděné pásky kolem horní části rámu záhonu. Tento postup funguje také u nádob, kde lze měděnou pásku umístit těsně u horního okraje květináče.

Připravte pivní past proti slimákům

Víte, že musíme zmínit všemi oblíbenou ochranu proti slimákům – pasti s pivní návnadou. Ano, žádný seznam tipů, jak se zbavit slimáků na zahradě, není úplný bez zmínky o pivních pastech. Plastové pasti jsou naplněny pivem (nejlépe nealkoholickým). Kvasnice v pivu přilákají slimáky, kteří do nich spadnou a utopí se. Funguje to, ale je to také neuvěřitelně nechutné a smradlavé. Abyste zabránili hnijící hromadě mrtvol slimáků napuštěných pivem, nezapomeňte pasti denně vyprázdnit a znovu nastražit.

Používejte organickou návnadu na slimáky

Když vymýšlíte, jak se zbavit slimáků na zahradě, organické návnady na slimáky jsou nutností. U této metody však buďte chytří, protože ne všechny návnady na slimáky jsou stejné. Mnohé tradiční návnady na slimáky používané k jejich hubení na zahradě jsou kromě slimáků jedovaté i pro domácí zvířata a další volně žijící živočichy. Rozhodně nepoužívejte návnady proti slimákům, které obsahují jako účinnou látku methiocarb nebo metaldehyd. Metaldehyd je pro savce extrémně toxický (pouhá čajová lžička nebo dvě mohou zabít malého psa) a methiocarb není o mnoho bezpečnější.

Místo toho použijte organické návnady na hubení slimáků na zahradě. Hledejte účinnou látku fosforečnan železitý. Tyto přípravky proti slimákům jsou bezpečné pro použití i na certifikovaných ekologických farmách. Posypte návnadou povrch půdy kolem zasažených rostlin. Slimáci návnadu sežerou a okamžitě přestanou žrát. Během několika dní uhynou. Tyto návnady lze na rozdíl od tradičních nástrah proti slimákům použít i v zeleninové zahradě kolem potravinářských plodin.