Skvělý návod jak si vyrobit strašáka na zeleninový záhonek

Jak už název napovídá, strašáci se tradičně používají k odhánění vran a jiných ptáků od zeleninových plodin. Strašák je známý a oblíbený na zeleninových zahradách a pozemcích, stále častěji je k vidění na vesnicích i ve městech, protože dokáže výborně splnit svůj účel. Jejich účinnost jako plašiče ptáků závisí na designu a použitých materiálech. Ptáky spíše odradí cokoliv lesklého, pohyblivého nebo vydávajícího hluk, než statická postava. Ať už je účel strašáka jakýkoliv, jeho výroba je zábavným a kreativním projektem pro všechny věkové kategorie a zároveň skvělým způsobem, jak recyklovat staré oblečení a nepotřebné věci na něco dekorativního a užitečného.

Co budete potřebovat

Než začnete, podívejte se, jaké máte k dispozici materiály, a podle toho naplánujte design strašáka. Prohledejte staré oblečení, zeptejte se přátel a členů své rodiny, nebo zkuste obchody s charitativním zbožím. Berte ohled na životní prostředí a dbejte na to, abyste nepoužili nic, co by mohlo mít nepříznivý dopad, například plastové sáčky, které by se brzy rozpadly, rozfoukaly a vytvořily by odpadky, nebo něco potenciálně nebezpečného, jako je sklo nebo zrcadla. Pak vše shromážděte, spolu s nářadím a upevňovacími prvky, a můžete začít vyrábět strašáka na svou zahradu.

Jak vyrobit strašáka

Vyrobte rám, který bude základem pro „tělo“. Budete k tomu potřebovat dva pevné kusy dřeva, například staré násady od koštěte, které k sobě buď přibijte, nebo svažte tak, aby tvořily kříž. Udělejte to tak, aby spodní část stojanu byla nejdelší, protože jeho část bude v zemi.

Vyrobte hlavu. K tomu se hodí stará nákupní taška z hesiánu (Hesián je hrubá jutová tkanina) nebo bavlny, případně jutový pytel. Vyplňte ji nebo jej sypkým materiálem, například slámou, suchým listím nebo starým oblečením nastříhaným na kousky. Nepoužívejte papír, který by se brzy rozmočil deštěm. Pytel téměř úplně zavažte nebo zašijte, ale nechte dostatečnou mezeru, abyste jej mohli později nasunout na rám strašáka.

Vytvořte strašákovi rysy – oči, nos a ústa – buď vyšíváním silnou nití, nebo přišitím různě velkých knoflíků.

Spodní polovinu těla vytvořte ze starých kalhot. Ty připevněte k vodorovné části rámu pomocí dvou pevných provázků jako šlí, které přivážete k poutkům na kalhotách. Kotníky zauzlujte nebo svažte a poté kalhoty vycpěte další libovolnou látkou.

Horní polovinu těla vytvoříte tak, že na rám navléknete bundu, košili, mikinu či svetr. Uvažte nebo svažte konce rukávů a vycpěte je další výplní.

Nasaďte hlavu. Klobouk je skvělým doplňkem, stejně jako „vlasy“ z vlny nebo zahradní rafie.

Strašák je připraven stát na svém místě. Vytvořte hlubokou a úzkou díru pomocí vrtáku na kůly nebo železné tyče, pokud ji máte. Nesnažte se jen zatlačit základnu rámu do země, jelikož to málokdy poskytne dostatečnou oporu.

Přidejte několik dokončovacích prvků, které plaší ptáky. Ideální jsou věci, které se lesknou nebo vydávají nějaký hluk, například šňůry s víčky od lahví, cédéčka nebo hliníkové plechovky od nápojů.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: CountryLiving