Skvělé tipy jak rok co rok pěstovat ty nejkrásnější trvalky
Krásná kvetoucí trvalková zahrada může být ozdobou vaší zahrady a poskytovat krásné řezané květiny pro kytice. Na rozdíl od jednoletých květin (které lze do zahrady přimíchat, ale je třeba je vysazovat každý rok) lze trvalky vysadit jen jednou a těšit se z nich každé jaro, protože vyrůstají ze stejných kořenů. Některé trvalky dobře rostou a kvetou jen několik let, jiné mohou žít i desítky let. Většina z nich kvete jen několik týdnů během jara a léta, ale některé kvetou dvakrát za sezónu. Péče o mnoho trvalek je snadná, ale všechny vyžadují určitou míru pozornosti, aby vypadaly co nejlépe.
Je užitečné poradit se se zkušenými zahradníky ve vašem okolí o tom, které rostliny se dobře osvědčují a kterým se vyhnout. Možná vám dokonce nabídnou několik rostlin zdarma spolu s příslušnými radami. Pro začátečníky se může zdát výsadba nové trvalkové květinové zahrady nebo péče o již existující zahradu skličující, ale základy pěstování květin se lze snadno naučit. Pěstováním trvalek budete mít šanci zdokonalovat své zahradnické dovednosti každý rok o něco více.
Kvalitní přípravky a potřeby na zahradu můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada
Zde se dozvíte, jak zajistit, aby vaše květiny vypadaly každou sezónu co nejlépe.
Vyberte si nejlepší místo pro zahradu
Většina kvetoucích trvalek vyžaduje plné slunce. To znamená 6-8 celkových hodin přímého slunce každý den vegetačního období. Nemáte místo, které by mělo tolik slunce? I tak si můžete vypěstovat pěknou zahradu, ale budete si muset vybrat trvalky, kterým se daří v polostínu nebo stínu.
Příprava půdy před výsadbou
Ať už zakládáte trvalky ze semen nebo přesazujete, šance na dobrý růst se výrazně zvýší, když zajistíte, aby byla zahradní půda výživná a dobře odváděla vodu. Na tomto kroku nešetřete – je mnohem obtížnější zlepšit půdu nebo odvodnění poté, co jsou rostliny již v zemi, než správně připravit plochu na začátku. V této fázi také zjistíte, jaký druh půdy máte (jílovitá, písčitá nebo hlinitá) a jak dobře odvádí vodu (rozmočená, zhutněná nebo suchá). Možná zjistíte, že vaše schopnost upravit půdu nebo změnit odvodnění ovlivní výběr rostlin. Test půdy a rady zkušených mohou být dobrým prvním krokem pro každého zahrádkáře.
Vysazujte trvalky v květináčích a prostokořenné trvalky ihned po zakořenění
Nezdržujte se s květináčem s třapatkami nebo kořeny denivek příliš dlouho. Pokud není půda zmrzlá nebo bahnitá, přesaďte nové rostliny na zahradu co nejdříve. Rostliny z květináčů sázejte do stejné hloubky, v jaké byly v květináčích. U rostlin s holými kořeny se informujte u prodejce nebo ve spolehlivé příručce o správném způsobu sázení kořenů. Některé rostliny, například oddenky kosatce vousatého, by měly být zasazeny vodorovně a sotva zakryté zeminou, zatímco jiné, jako například lilie, se sázejí 15-20 centimetrů hluboko. Příliš hluboká výsadba může některým květinám zabránit v rozkvětu a jiné, vysazené příliš mělce, mohou uhynout žízní dříve, než se uchytí.
Výběr rostlin pro vaše pásmo
Ačkoli to nepokrývá všechny jemné detaily zahradničení (včetně potřeb slunce a půdy), výběr trvalek podle zóny mrazuvzdornosti vám pomůže zaručit, že se každoročně vrátí. Zóny jsou založeny na průměrných nízkých teplotách ve všech oblastech země. U trvalek se obvykle uvádí zóny (od 1 do 13), ve kterých přežijí zimní teploty. Pokud tedy žijete v zóně 5, rostlina s rozsahem 3-7 by měla být ve vašem regionu mrazuvzdorná.
Rostliny hnojte střídmě
Několik trvalek patří mezi „těžké žrouty“ a ke svému kvetení a dobrému růstu potřebují více živin než jiné trvalky. Lilie, vysoké floxy a delfínie jsou příklady trvalek, které potřebují o něco více hnojiva než většina ostatních.
Většina trvalek však mnoho hnojiva nepotřebuje a při přehnojení mohou ve skutečnosti vykazovat špatné výsledky. Obecně platí, že pro silně živící rostliny stačí jednorázové jarní hnojení vyváženým hnojivem (5-5-5 nebo 10-10-10); stačí naškrábat hrst do půdy kolem základny rostliny. Centimetr nebo dva starého hnoje nebo hotového kompostu aplikovaného na podzim nebo na jaře před výměnou mulče udrží ostatní rostliny spokojené a bude pokračovat ve zlepšování půdy.
Předcházejte plevelům a dohlížejte na údržbu
Neexistuje zahrada bez údržby. Na každé zahradě se objeví plevel, a to každý rok. Pokud se necháte plevelem předběhnout, může zahradu ovládnout natolik, že náprava situace může být zdrcující. Neexistuje žádné trvalé řešení prevence proti plevelům, ani takzvaná bariérová tkanina proti plevelům. Nejlepšími metodami jsou používání silné vrstvy organického mulče (jako je dřevní štěpka nebo jehličí, nikoliv kámen) a jeho každoroční nebo dvouletá výměna a odstraňování plevele, jakmile se objeví, nikdy ho nenechat vykvést a vysemenit. V některých oblastech země a u některých rostlin lze trvalkové zahrady pěstovat spíše v hluboké vrstvě jemného štěrku než v organickém mulči.
Buďte s rostlinami trpěliví
Ať už pěstujete trvalky ze semen nebo přesazené, pravděpodobně je do druhého nebo třetího roku neuvidíte příliš růst ani kvést. Během prvního roku nebo dvou většina trvalek pracuje na vytvoření dobrého kořenového systému. Když je tohoto cíle dosaženo, zaměří svou energii na kvetení. V prvním roce pěstování nové trvalky pravidelně zalévejte, pokud neprší, ale neutopte je.
Podepřete vysoké rostliny kůly
Některé vysoké rostliny, jako jsou delfínie, a jiné s těžkými květy, například pivoňky, mohou vypadat ještě krásněji, pokud jejich růst podpoříte. Ne každý zahrádkář bude muset vysoké rostliny kolíkovat, ale je to pravděpodobnější ve větrných oblastech nebo v případě, že nadměrný déšť způsobuje, že rostliny jsou bujné a náchylné k vyvrácení. Kůly nebo kroužky instalujte na začátku sezóny – podle potřeby stonky přivazujte nebo přesměrovávejte.
Odstraňování odkvetlých květů
Nejprve odstřihněte odkvetlé květy, aby vaše zahrada vypadala co nejlépe. Za druhé, všechny rostliny, které produkují semena, nakonec zaplní vaši zahradu nežádoucími rostlinami (známými také jako plevel.) Pravidelné odlamování květů je dalším způsobem, jak si zahradu užít zblízka, a pomůže vám dávat pozor na potenciální problémy.
Každých několik let trvalky rozdělte
Trvalky se časem obvykle šíří tak, že vypouštějí nové kořeny nebo výhonky, a za několik let se může stát, že vám zbude trs ve tvaru šišky, který je uprostřed mrtvý. Plánujte, že nakonec rozdělíte a přesadíte založené rostliny každých 3 až 6 let. Většinu vytrvalých rostlin je nejlepší rozdělit a přesadit na začátku podzimu nebo na jaře poté, co se objeví nový růst. Pokud máte pochybnosti o nejvhodnější době dělení, podívejte se do spolehlivých referencí.
Udržujte invazní rostliny pod kontrolou
Některé z nejhezčích rostlin mohou být až příliš úspěšné a stanou se z nich hromotluci, kteří hrozí, že zahradu ovládnou. Příkladem mohou být huseníček rolní, pavoukovec nebo meduňka lékařská. Tyto rostliny, které se šíří kořeny, semeny nebo obojím, vás mohou donutit k rozhodnutí, zda je trvale zlikvidovat, nebo se smířit s každoročním prořezáváním a pletím. Při výsadbě zahrady si však dejte pozor na rostliny, které jsou ve vašem regionu známé jako invazní. Existují rostliny, jejichž prodej je v některých oblastech zakázán, protože unikají do volné přírody a stávají se rozšířenou obtíží.
Nedělejte si starosti, když rostliny uhynou
Žádná trvalka nežije věčně a někdy se jí prostě nedaří. Pokud nová rostlina po dvou nebo třech letech opravdu dobře neroste nebo nekvete, zvažte její vykopání a přesunutí na slunnější (nebo stinnější) případně vlhčí (nebo sušší) místo. Pokud uhyne, nemusí to být způsobeno ničím, co byste mohli ovlivnit. Zkuste na dané místo vysadit jiný druh nebo rozdělte a přesaďte něco, čemu se daří dobře. V každém případě rostlina, která nepřežije, tak neznamená, že jste selhali – věnujte pozornost svým úspěchům a pokračujte dál.