Skvělé tipy, jak přirozeně léčit onemocnění dásní

Onemocnění dásní je infekce a zánět dásní. Zní to nepříjemně, ale je to častější, než si myslíte. Nějakým způsobem má toto onemocnění přibližně polovina dospělých ve věku 30 let a více. A vedle zubního kazu je onemocnění dásní největší hrozbou pro zdraví zubů. Není od věci znát nejlepší přírodní léčbu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Typy onemocnění dásní

Drobné onemocnění dásní se nazývá zánět dásní. Lze ho snadno léčit doma pomocí kartáčku, zubní nitě a antibakteriální ústní vody. Bez léčby se však zánět dásní změní v parodontitidu. Při této závažné formě se dásně odtahují od zubů a vytvářejí se infikované kapsy.

Časem se infekce může rozšířit až do kostí a způsobit ztrátu zubů.

Kdo onemocní onemocněním dásní?

Obvykle se příznaky objeví až v pokročilém stadiu onemocnění. Je možné, že onemocněním dásní trpíte a ani o tom nevíte. Nejčastějšími příznaky tohoto onemocnění jsou:

Zduřelé, červené nebo citlivé dásně
Bolest v ústech
Krvácení při čištění zubů kartáčkem nebo zubní nití
Zápach z úst, který nemizí
Vředy v ústech
Dásně, které se odtahují od zubů
Uvolněné nebo oddělující se zuby
Hnis mezi zuby
Změny ve způsobu skusu nebo v tom, jak vám sedí zubní náhrada

Přírodní léčba onemocnění dásní

Zubní lékaři často předepisují antimikrobiální ústní vodu s chlorhexidinem. Tato léčba sice splní svůj účel, ale je velmi agresivní a způsobuje podráždění a změnu barvy zubů.

Chcete-li se těmto vedlejším účinkům vyhnout, vyzkoušejte tyto tři přírodní léčebné postupy.

1. Kokosový olej

Už jste vyzkoušeli olejový výplach za pomoci kokosového oleje? Možná je to nyní moderní, ale tato tradice je známá již odedávna. Kokosový olej je přírodní antibakteriální prostředek, takže dokáže snížit tvorbu plaku i zánět dásní.

Olejový pulling je snadný. Po probuzení a před čištěním zubů si dejte do úst 1 až 2 polévkové lžíce kokosového oleje. Promíchávejte v ústech po dobu 10 až 20 minut a nepolykejte. Vyplivněte a ústa si vypláchněte vodou.

2. Esenciální olej Tea Tree

Tea tree olej je známý svými protizánětlivými a antimikrobiálními vlastnostmi. Tyto účinky z něj společně činí špičkový prostředek na léčbu onemocnění dásní.

Vypadá to, že tato ústní voda s olejem z čajovníku funguje stejně skvěle jako chlorhexidin. A co víc, nevyskytují se u ní žádné nežádoucí vedlejší účinky.

3. Esenciální olej z citronové trávy

Citronová tráva neboli voňatka citronová působí také proti bakteriím a zánětům. Má dokonce analgetické účinky, což znamená, že dokáže zmírnit bolest při onemocnění dásní.

Opět to vypadá, že ústní voda s citronovým olejem je stejně účinná jako chlorhexidin. Olej potlačuje růst bakterií při koncentraci menší, nebo rovné 2 procentům. Aktivní složka citral navíc bojuje proti oxidačnímu stresu.

Jak si vyrobit ústní vodu s esenciálním olejem

Smíchejte čtvrt šálku destilované vody se 6 kapkami oleje z čajovníku nebo citronové trávy. Přidejte 6 kapek mátového oleje pro zvýraznění chuti. Uchovávejte ve sterilizované lahvičce, mimo dosah denního světla a tepla. Promíchávejte v ústech jako u běžné ústní vody, ale nepolykejte.

Prevence onemocnění dásní je snadná. Každý den si čistěte zuby kartáčkem a zubní nití, abyste udrželi bakterie pod kontrolou. Tyto přípravky můžete používat klidně i denně. Kromě toho navštivte alespoň jednou ročně zubního lékaře.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Guardian Direct