Skutečný důvod proč jsou někteří novorozenci velmi chlupatí

Při pohledu na novorozence, od počítání malinkých prstíčků na nohou a rukou, až po pouhý pohled do nevinných očí, zůstane každý nový rodič ohromen. Každá část tělíčka vašeho malého zázraku vypadá jako sladký objev, a to včetně těch jemných pramínků hedvábných vlásků na hlavě. Někteří novorozenci však nemusí mít jen pár jemných pramínků.

Novorozenci s chlupatou hlavou nebo hustým ochlupením na těle mohou od narození vzbuzovat velkou pozornost blízkých a známých. Než se začnete zabývat nahráváním rozkošných fotografií svého chlupatého novorozence na internet, možná budete chtít vědět, jak to, že je vůbec tak chlupatý, a proč byste se tím neměli znepokojovat.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Vzorec růstu chloupků u novorozenců

Lanugo je tenké a jemné ochlupení, které se nachází po celém obličeji, ramenou a zádech novorozence. Toto ochlupení se obvykle vyvíjí během růstu plodu v děloze a mizí do 36 až 40 týdne těhotenství. Pokud se vaše dítě narodí se značným množstvím chloupků po celém těle, odpadnou mu zhruba do 4 měsíců.

Lanugo se vyvíjí s primárním účelem chránit vaše dítě během jeho pobytu v plodové vodě. Na kůži vašeho děťátka se vytvoří látka podobná sýru, která se nazývá vernix, aby se zabránilo jeho odírání v děloze. Lanugo slouží jako přilnavý povrch, aby vernix zůstal na kůži miminka a nebyl smýván plodovou vodou.

Pálení žáhy v těhotenství a ochlupení novorozenců

Těhotenství není procházka růžovým sadem a přetrvávající pálení žáhy může být také důvodem, proč jím není. Podle staré babské pověry je intenzivní pálení žáhy způsobené refluxem kyselin známkou toho, že vaše rostoucí dítě má hlavu plnou hustých vlasů.

Než ji zmaříte jako nějaký hloupý folklór, je důležité vědět, že vědci během výzkumu skutečně zjistili, že tato pohádka je pravdivá. Dlouhodobé studie prováděné na těhotných ženách s mírnými až těžkými případy pálení žáhy odhalily, že děti narozené ženám, které trpěly častými záchvaty kyselého refluxu, měly na hlavě spoustu vlasů. Někdy bylo možné vlasy odhalit i na ultrazvuku.

Těhotné ženy pálí žáha v důsledku nadměrného uvolnění dolního jícnového svěrače, který pumpuje kyselinu do jícnu, což u nich vyvolává příznaky nadýmání a bolesti na hrudi. Estrogen je však považován také za přispívající faktor, který stimuluje růst bujných kadeří na hlavě vašeho miminka.

Domácí prostředky proti pálení žáhy během těhotenství

I když se zdá, že nemáte kontrolu nad tím, kolik vlasů bude mít vaše novorozeně na hlavě, můžete se přesto řídit některými radami, které pálení žáhy ve vašem zájmu zmírní.

Jezte malá jídla v průběhu celého dne.

Vyhněte se ohýbání, ležení nebo prudkým pohybům bezprostředně po jídle.

Omezte příjem kořeněných, hořkých, kyselých a slaných jídel.

Dopřejte si alkalizující potraviny, jako jsou mandle, avokádo, listová zelenina, bylinné čaje, česnek, tvaroh a koktejly.

Ačkoli existuje výzkum podložený důkazy, který potvrzuje souvislost mezi pálením žáhy a růstem vlasů, není to spolehlivé tvrzení. Mnoho těhotných žen, které si na pálení žáhy nestěžovaly, porodilo děti se skvostnou hřívou. Zatímco ženy, které měly po celou dobu těhotenství chronický reflux kyselin, porodily plešaté novorozence.

Během těhotenství se může stát cokoli, většina z toho je přímo ovlivněna prostředím, genetikou, hormony a mnoha dalšími faktory. Jediné, co musíte udělat, je být optimistická, pečovat o sebe a být připravená přijmout svého malého mrňouse v celé jeho kráse, ať už je chlupatý, nebo ne! Novorozenci jsou přece roztomilí a krásní úplně všichni.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: WebMD , Healthline