Škodlivé vedlejší účinky používání dětských dudlíků
Dudlík je zdánlivě neškodný předmět. Dokáže uklidnit rozrušené dítě, takže je používání dudlíku užitečné. Rodiče dávají dětem dudlíky také proto, aby stimulovaly sací reflexy. Ve skutečnosti jsou dudlíky tak běžné, že patří k prvním věcem, které nastávající rodiče kupují. Je však používání dudlíků vůbec bezpečné?
Pokud se nepoužívají správně, představují dudlíky nebezpečná rizika. Podívejte se na těchto sedm možných vedlejších účinků dudlíku.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíÚstní infekce
Dudlíky jsou hodně podobné zubním kartáčkům. Díky neustálému kontaktu s ústní dutinou se v nich snadno množí bakterie. Pokud není správně čištěn, hrozí infekce v ústech.
Hlavními patogeny na dudlíku jsou bakterie Staphylococcus a plíseň Candida. Kontaminace je však častější u latexových dudlíků. Abyste předešli riziku infekce ústní dutiny, používejte silikonové dudlíky.
Pravidelné čištění dudlíku rovněž sníží riziko tohoto nežádoucího účinku.
Problémy s kojením
Pokud chcete své dítě kojit, vyhněte se v prvních šesti měsících používání dudlíků. Jeho příliš brzké používání může kojení výrazně narušit. Je dokonce spojeno s kratší dobou kojení, proto mějte tento vedlejší účinek na paměti.
Vzdálení vztahu
Kojení slouží dvojnásob jako sbližování matky s dítětem. Nezapomeňte však, že dudlíky zkrátí jeho trvání. To znamená menší bonding, a tedy i větší vzdálení mezi vámi dvěma.
Riziko udušení
Mezi možné vedlejší účinky používání dětských dudlíků patří udušení. Proto byste nikdy neměli dudlík přivazovat dítěti kolem krku nebo ruky. Pro jistotu používejte dudlík s klipem nebo raději vůbec žádný.
Problémy s řečí
Děti by měly přestat používat dudlík přibližně ve věku 3 až 4 let. Jinak to může narušit normální vývoj jejich úst a zubů. Snadno tak může dojít k problémům s řečí.
Mohou se také objevit problémy s polykáním, strukturou úst a polohou jazyka.
Riziko zubního kazu
Díky kontaminaci je větší pravděpodobnost vzniku zubního kazu. Tento vliv dudlíku na zuby dítěte je překvapivě vyšší než u cucání prstů.
Problém je častější u dětí ve věku 3 až 5 let. Může to souviset s častější konzumací pevné stravy. Bez ohledu na to je zubní kaz dalším důvodem, proč přestat používat dudlík včas!
Alergie
Latexový dudlík představuje riziko vzniku alergií. Mezi příznaky patří zánět nosu, úst a očí. Může dojít i k otoku hrdla, což vede k problémům s dýcháním.
Abyste se tomuto nežádoucímu účinku vyhnuli, používejte vždy silikonové dudlíky.
Časopis Pediatrics navrhuje, aby rodiče „vyčistili“ dudlík jeho cucáním. Vaše sliny totiž obsahují mikroby, které mohou stimulovat imunitní systém dítěte. Předpokládá se, že se tak minimalizuje riziko vzniku alergie.
Poznámka: Než to vyzkoušíte, poraďte se nejprve s lékařem svého dítěte.
Nedovolte, aby vás tyto vedlejší účinky dudlíku od jeho používání odradily. Může vašemu děťátku opravdu pomoci utěšit se! Výzkumy navíc ukazují, že dudlíky mohou snižovat riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců neboli SIDS.
Klíčem k úspěchu je správné načasování. Počkejte, až bude vašemu dítěti šest měsíců, a vždy ho dobře očistěte. Jakmile se blíží ke třem letům, začněte dudlík vysazovat, abyste předešli problémům se zuby a řečí.