Silné zdravotní účinky heřmánkového čaje a důvody proč ho pít
Šálek uklidňujícího heřmánkového čaje je možná váš oblíbený způsob relaxace, ale věděli jste, že si tím zároveň připisujete mnoho zdravotních benefitů? Heřmánek byl vždy ceněn pro své léčivé účinky, staří Římané, Řekové a Egypťané ho používali k léčbě řady nemocí. A je důvod, proč byste se k nim měli přidat i vy!
Terpenoidy jako bisabolol, farnesen a chamazulen a flavonoidy jako apigenin, kvercetin a farnesen, které se nacházejí v sedmikráskových květech heřmánku, jsou zodpovědné za mnohé léčebné účinky čaje.
Existují především dvě odrůdy této byliny – heřmánek pravý (Matricaria recutita) a heřmánek římský (Chamaemelum nobile). Ačkoli existují určité rozdíly v bioaktivních složkách, jejich použití je podobné. Německý heřmánek je však považován za účinnější a byl podroben většímu vědeckému zkoumání než heřmánek římský. Je to také sladší odrůda než silnější heřmánek římský a je z ní ideální šálek bylinného čaje. Zde jsou výhody, které vám šálek heřmánku přináší.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíBojuje proti nespavosti
Šálek heřmánkového čaje je přesně to, co vám lékař naordinoval, pokud se v noci převalujete. Bylo zjištěno, že tento tradiční lék na nespavost pomáhá zlepšit latenci spánku a může vám pomoci rychleji usnout. Je toho víc! U starších osob, které užívaly výtažky z heřmánku, došlo v jedné studii také ke zlepšení kvality spánku. V jiné studii, která se zabývala ženami, které měly špatnou kvalitu spánku po porodu, se pitím heřmánkového čaje po dobu 2 týdnů výrazně snížily fyzické příznaky spojené s neúčinností spánku.
Potenciál heřmánku jako prostředku na podporu spánku může být způsoben přítomností flavonoidu známého jako apigenin, který se váže na benzodiazepinové receptory v mozku a působí sedativně. Pokud si tedy hodinu nebo více před spaním dopřejete šálek heřmánkového čaje, může vám to pomoci snadno usnout.
Zmírňuje úzkost
Heřmánek je dobře známý pro své uklidňující a zklidňující vlastnosti. Výzkum tomu sekunduje a zjistil, že je prospěšný pro lidi, kteří trpí generalizovanou úzkostnou poruchou (GAD). Lidé s tímto onemocněním pociťují úzkost téměř neustále, přestože nemají žádný zjevný důvod k obavám. To jim může nejen ztěžovat soustředění na každodenní úkoly, ale také vést k fyzickým příznakům, jako jsou bolesti hlavy, únava a bolesti svalů. Podle jedné studie vedla konzumace extraktu z německého heřmánku po dobu 8 týdnů k výraznému snížení úzkosti. Za tento příznivý účinek jsou považovány flavonoidy obsažené v heřmánku, zejména apigenin.
Pomáhá bojovat s depresí
Heřmánek může také pomoci zmírnit depresi. Deprese je stav, který se často vyskytuje společně s úzkostí, a jedna studie pozorovala účinek německého heřmánku u lidí, kteří trpěli oběma stavy. U osob, které užívaly heřmánek došlo v průběhu času k většímu snížení na stupnici měřící depresi ve srovnání s těmi, kteří užívali placebo. Ačkoli mechanismus, jakým heřmánek působí nebyl definitivně stanoven, odborníci se domnívají, že flavonoidy přítomné v heřmánku mohou mít antidepresivní účinek díky modulaci neurotransmise dopaminu, serotoninu, centrálního noradrenalinu a GABA.
Zmírňuje premenstruační syndrom
Doplňte svůj heřmánkový čaj o protizánětlivý zázvor, abyste zvýšili jeho sílu, a vypijte ho, abyste se vypořádali s menstruačními křečemi.
Mnoho žen pociťuje před menstruací fyzické příznaky, jako je nadýmání, bolest hlavy, citlivost prsou, a emocionální příznaky, jako je podrážděnost, deprese a hněv. Pokud vám to připadá povědomé, může vám pomoci právě šálek heřmánkového čaje. Podle jedné studie užívání heřmánkového extraktu nejenže zmírnilo fyzické příznaky, jako je citlivost prsou, bolesti břicha a bolesti hlavy, ale dokázalo si poradit i s psychickými příznaky spojenými s premenstruačním syndromem.
Předpokládá se, že heřmánek obsahuje fytoestrogeny, které mají podobné účinky jako ženský hormon estrogen. Tyto fytoestrogeny, stejně jako apigenin a další flavonoidy přítomné v heřmánku, mohou být zodpovědné za tento účinek.
Řeší zažívací potíže, jako je špatné trávení, gastritida a žaludeční vředy
Právě jste se přejedli dekadentního jídla? Následně si dejte šálek heřmánkového čaje. Výzkumy ukazují, že antioxidační heřmánek může bránit vstřebávání glukózy ve střevech a také chránit játra a ledviny před poškozením způsobeným oxidačním stresem v důsledku stravy s vysokým obsahem tuků.
Heřmánek působí karminativně, protikřečově, protizánětlivě a antibakteriálně – a to je vše, co potřebujete, pokud vás trápí zažívací potíže. Pomáhá podpořit trávení a zklidnit podrážděnou nebo zanícenou sliznici trávicího traktu. Může také zmírnit žaludeční křeče a pomoci vypudit plyny. Apigenin v něm obsažený navíc dokáže potlačit růst bakterie Helicobacter pylori, která je obvykle zodpovědná za žaludeční vředy a gastritidu. Zkuste tedy příště, až vás budou trápit zažívací potíže nebo bolesti žaludku, pít tento klasický lék 2 až 3 krát denně mezi jídly.
Ulevuje od koliky
Heřmánkový čaj může také pomoci zmírnit bolest a nepohodlí, když se vašemu dítěti prořezávají zoubky. Stačí dvakrát denně masírovat dásně trochou slabého čaje. Nezapomeňte si však předtím udělat alergický náplasťový test.
Koliky jsou noční můrou rodičů. Pokud vás neutišitelný pláč a nepříjemné pocity vašeho dítěte trápí, můžete vyzkoušet heřmánkový čaj. Jedna studie se zabývala účinkem podávání bylinné kombinace výtažků z heřmánku, fenyklu a meduňky kolikovým dětem dvakrát denně po dobu jednoho týdne. Bylo zjištěno, že tento prostředek zkrátil dobu pláče u 85,4 % dětí. V jiné studii dostávaly kolikové děti po dobu jednoho týdne bylinný čaj připravený převážně z heřmánku. Čaj pomohl odstranit koliku v 57 % případů. Vzhledem k tomu, že za koliky mohou být alespoň částečně zodpovědné střevní potíže, je možné, že heřmánek má vlastnosti, které zklidňují bříško.
Udělejte si slabý čaj z heřmánku a podávejte ho svému dítěti, když má koliky. Ve studii o kojeneckých kolikách se podávalo asi půl šálku čaje pokaždé, když děti zažívaly záchvat koliky – ne však více než třikrát denně.
Bojuje proti syndromu dráždivého tračníku
Heřmánek může také bojovat proti zánětu spojenému s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou a zmírnit příznaky.
Syndrom dráždivého tračníku může pro mnohé znamenat křeče v břiše, nadýmání a změnu střevních návyků. Někteří lidé s touto poruchou trpí zácpou. Někteří mají průjem. Jiní se pohybují tam a zpět mezi těmito dvěma stavy. Pokud vám IBS znepříjemňuje život, může vám pomoci heřmánkový čaj. Jedna studie zjistila, že pití heřmánkového extraktu s teplou vodou dvakrát denně, 15 minut po jídle, po dvou týdnech výrazně zmírnilo příznaky, jako jsou bolesti břicha, nadýmání, abnormální konzistence stolice a potíže s vyprazdňováním.
Zlepšuje kontrolu glykémie u diabetiků
Dbejte na to, abyste to s heřmánkovým čajem nepřeháněli, zejména pokud užíváte léky na cukrovku. Pro jistotu proberte možnosti se svým lékařem, abyste mohli tento prostředek co nejlépe využít.
Pokud jste diabetik a máte obavy, abyste měli hladinu cukru v krvi pod kontrolou, heřmánek vám může pomoci. V jedné studii bylo u diabetiků, kteří pili heřmánkový čaj bezprostředně po jídle třikrát denně po dobu 8 týdnů, zaznamenáno zlepšení kontroly glykémie. Zlepšil se také jejich antioxidační stav, a tím pomohl v boji proti oxidačnímu stresu spojenému s mnoha komplikacemi souvisejícími s cukrovkou. Studie na zvířatech také potvrzují, že heřmánek může pomoci snížit hladinu cukru v krvi tím, že brání vstřebávání glukózy ve střevě.
Řeší vysoký krevní tlak
Vysoký krevní tlak se může podepsat na vašem zdraví a vést ke komplikacím, jako je srdeční infarkt, chronické onemocnění ledvin, srdeční selhání a mrtvice. Heřmánkový čaj může být právě tím spojencem, kterého potřebujete ke zvládnutí krevního tlaku – studie na zvířatech prokázaly, že může výrazně snížit systolický krevní tlak. Bylo také zjištěno, že heřmánek má močopudný účinek, a to by možná mohl být důvod, proč má pozitivní vliv na vysoký krevní tlak.
Pomáhá chránit před rakovinou
Mnoho výhod, které heřmánek nabízí, se může skutečně projevit v delším životě. Jedna studie zjistila, že pití heřmánkového čaje bylo spojeno s o 28 % nižším rizikem úmrtí u osob starších 65 let. Zajímavé je, že tento účinek byl výraznější u žen než u mužů!
Ano, heřmánek vám dokonce může pomoci v boji proti rakovině. Výzkum zjistil, že výtažky z heřmánku mohou významně snížit životaschopnost rakovinných buněk. Bylo také zjištěno, že apigenin obsažený v heřmánku inhibuje růst rakovinných buněk. Díky svým protizánětlivým účinkům může heřmánek působit i proti chronickému zánětu, který hraje důležitou roli při vzniku rakoviny. Zařazení jednoho nebo dvou šálků heřmánkového čaje do každodenní rutiny může mít právě ochranný účinek.
Pomáhá hojit rány a bojovat proti kožním problémům
Heřmánkový čaj lze také používat lokálně při kožních onemocněních, jako jsou ekzémy nebo kožní infekce. Sloučeniny jako azulen, bisabolol a farnesen v něm obsažené jsou zodpovědné za jeho protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají léčit problémy spojené se záněty, jako je ekzém. Bylo také zjištěno, že heřmánkový olej působí proti kandidě, plísni, která může infikovat pokožku a je známá tím, že způsobuje kvasinkové infekce a dokonce i opruzeniny.
Pokud má vaše dítě přetrvávající opruzeniny i přesto, že je oblast suchá a čistá, může to být způsobeno kvasinkovou infekcí. Potírání postiženého místa chladivým obkladem z heřmánkového čaje může pomoci v boji proti plísni candidě.
Výzkumy také ukazují, že tato silná protizánětlivá bylina může pomoci rány rychleji vysušit a zahojit. Potírání místa heřmánkovým čajem napomáhá procesu hojení. Použití heřmánkové masti nebo obkladu nebo přidání heřmánku do vody ve vaně jsou dalšími způsoby lokálního použití této byliny.
Řeší zánět dásní a vředy v ústech
Onemocnění dásní neboli zánět dásní může vést k oteklým, červeným a krvácejícím dásním. Ale heřmánek opět pomáhá. Použijte svůj šálek heřmánkového čaje jako ústní vodu, která se vypořádá se zubním plakem způsobujícím onemocnění dásní. Podle výzkumu heřmánková ústní voda při používání dvakrát denně po dobu 2 minut výrazně snížila množství plaku i výsledky dásní. Za tento příznivý účinek může být zodpovědná kyselina salicylová z heřmánku. Zklidňující a hojivé vlastnosti heřmánku mohou pomoci také při aftech. Analgetický účinek se postará i o bolest, takže kloktání heřmánkového čaje může být právě to, co potřebujete k vyřešení palčivých vředů v ústech.
Udělejte si dokonalý šálek heřmánkového čaje
Heřmánkový čaj připravíte jednoduše tak, že 2 až 3 čajové lžičky sušeného heřmánku spaříte asi 10 až 15 minut v šálku vroucí vody. Pokud máte po ruce čerstvé květy, můžete použít stejné množství.
Heřmánkový čaj můžete pít klidně 3 až 4krát denně mezi jídly, ale ne více. Mějte však na paměti, že u některých lidí může vyvolat alergickou reakci, zejména u těch, kteří jsou citliví na sedmikrásky, měsíček a ambrózii. Pokud patříte do této kategorie, čaji se vyhněte. Může se také vzájemně ovlivňovat s některými léky, například s některými léky na ředění krve. Proto se před použitím heřmánku poraďte se svým lékařem, pokud užíváte nějaké léky.
O účincích heřmánku na těhotenství není k dispozici dostatek údajů, ačkoli mnoho bylinkářů jej doporučuje při nespavosti, neklidu a pálení žáhy v těhotenství. Proberte své možnosti se svým lékařem a pokud se rozhodnete čaj během těhotenství pít, dbejte na bezpečnost a omezte jeho konzumaci.