Serotonin: proč je potřeba a jak zvýšit jeho hladinu přirozeně
Víte, že serotonin hraje roli prakticky ve všech procesech lidského chování? Tato silná chemická látka ovlivňuje mnoho aspektů života a fungování těla, od emocí až po trávení a motoriku.
Serotoninové receptory se nacházejí v celém mozku, kde fungují jako neurotransmitery, které posílají zprávy z jedné oblasti do druhé. Většina serotoninu v lidském těle se však ve skutečnosti nachází ve střevech, kde ovlivňuje řadu biologických procesů, včetně trávení, chuti k jídlu, metabolismu, nálady a paměti.
Zvýšení hladiny serotoninu může fungovat jako přírodní lék proti depresi a zlepšit vaši celkovou náladu. Ale ani u tohoto a jakéhokoli jiného neurotransmiteru nechcete, aby se ho v těle hromadilo příliš mnoho. Proto je zvýšení hladiny přirozenou cestou lepší volbou než používání antidepresiv s nepříjemnými vedlejšími účinky.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíCo je serotonin
Serotonin je druh chemické látky, která působí jako neurotransmiter, což znamená, že pomáhá vysílat signály z jedné oblasti mozku do druhé. Chemický název serotoninu je 5-hydroxytryptamin a někdy se mu říká 5-HT. Jako neurotransmiter řídí nervovou aktivitu a hraje roli v celé řadě neuropsychologických procesů.
Pouze 2 % serotoninu v těle se nacházejí v mozku a 95 % je produkováno ve střevě, kde moduluje hormonální, endokrinní, autokrinní a parakrinní působení. V těle se vyskytuje přirozeně a funguje jako neurotransmiter, který vysílá chemické zprávy nebo signály do mozku za účelem regulace motorických funkcí, vnímání bolesti a chuti k jídlu. Moduluje také různé biologické procesy, včetně kardiovaskulárních funkcí, energetické rovnováhy, trávicích funkcí a regulace nálady.
Je vedlejším produktem tryptofanu, esenciální aminokyseliny, která je známá svou schopností přirozeně regulovat náladu a vyrovnávat hormony. Tryptofan se v mozku přeměňuje na serotonin a pomáhá zpřístupňovat další esenciální aminokyseliny, které pomáhají kontrolovat náladu a snižovat produkci stresových hormonů.
Serotonin vs. dopamin
Jaká je funkce serotoninu a dopaminu? Oba jsou neurotransmitery, které hrají roli při depresi. Serotonin funguje jako regulátor nálady a hraje také roli v mnoha dalších tělesných procesech, jako je trávení a spánek. Dopamin je spojen s tzv. centrem rozkoše v mozku. Vaše tělo dostává příval dopaminu, když jste odměněni, ale nízká hladina dopaminu může vést k nízké motivaci a pocitům bezmoci.
Hlavní rozdíl je v tom, jak tyto dva neurotransmitery ovlivňují vaši náladu. Dopamin se uvolňuje po příjemných zážitcích a mění vaši motivaci a zájem, zatímco serotonin ovlivňuje způsob, jakým zpracováváte emoce. Pro optimální zdraví potřebujeme udržovat obě hladiny v rovnováze.
Vztah k duševnímu zdraví a depresi
Serotonin přenáší signály mezi našimi nervovými buňkami, což mu dává schopnost měnit mozkové funkce, které ovlivňují naši náladu a spánek. Serotonin při depresi byl v průběhu let předmětem mnoha klinických i preklinických studií. Vědci vědí, že tato chemická látka signalizuje mnoho receptorů v různých oblastech mozku u člověka, ale přesné mechanismy působení serotoninu jako antidepresiva se stále zkoumají.
Výzkumy prováděné na Kolumbijské univerzitě ukazují, že ačkoli většina z 15 známých receptorů pro serotonin byla spojena s depresí a chováním podobným depresi, jsou to právě receptory 1A a 1B, které jsou nejvíce prozkoumány. Zobrazovací a genetické studie lidského mozku ukazují, že tyto dva receptory se podílejí na depresi a odpovědi na léčbu antidepresivy.
Podle přehledu publikovaného v časopise World Psychiatry „důkazy naznačují, že narušení funkce serotoninu může za určitých okolností způsobit klinickou depresi„. Důkazy navíc naznačují, že nízká funkce serotoninu může spíše ohrozit schopnost pacienta udržet se z deprese, než že by měla primární vliv na snížení nálady u zranitelných osob.
Zdá se, že je to pravda, protože studie ukazují, že delece tryptofanu je mnohem zřetelnější u lidí s předchozími epizodami deprese ve srovnání s těmi, kteří jsou prostě vystaveni vyššímu riziku deprese kvůli rodinné anamnéze.
Studie zahrnující SSRI naznačují, že to nemusí být přímý vliv serotoninu na naši náladu, ale spíše jeho schopnost podporovat pozitivní změny v automatických emočních reakcích, které pomáhají zmírnit příznaky deprese.
Přínosy a použití serotoninu
Zlepšuje náladu a paměť
Studie ukazují, že nízká hladina serotoninu v mozku je spojena se špatnou pamětí a depresivní náladou. Víme také, že serotonin a tryptofan vyvolávají ve střevech alterace, které mění osu střevo-mozek a ovlivňují vaši náladu a kognitivní zdraví. Vědci mohli zkoumat roli serotoninu pro depresi tím, že zkoumali účinky snížení hladiny tryptofanu ve stravě, což způsobilo snížení hladiny serotoninu v mozku.
Reguluje trávení
Devadesát pět procent serotoninu v těle se vytváří ve střevech. Výzkumy ukazují, že tato chemická látka hraje roli ve střevní motilitě a zánětech. Když se 5-HT přirozeně uvolňuje, váže se na specifické receptory, aby inicioval motilitu střev. Serotonin také reguluje chuť k jídlu a produkuje více této chemické látky, aby pomohl rychleji vyloučit potraviny, které dráždí trávicí systém.
Zmírňuje bolest
Studie publikovaná v časopise Pain Research and Treatment zjistila, že existuje inverzní korelace mezi úrovní pooperační bolesti u pacientů s chronickou bolestí zad a hladinou serotoninu v séru.
Jiná studie zjistila, že když zdraví dobrovolníci podstoupili akutní depleci tryptofanu za účelem manipulace s funkcí 5-HT, došlo u nich k významnému snížení prahu bolesti a tolerance v reakci na tepelnou pohodu.
Podporuje srážlivost krve
Pro podporu srážlivosti krve potřebujeme dostatek serotoninu. Tato chemická látka se uvolňuje v krevních destičkách a pomáhá při hojení ran. Navíc působí na zúžení drobných tepen, takže se v nich tvoří krevní sraženiny.
Ačkoli tento přínos serotoninu pomáhá v procesu hojení, existují také důkazy, že příliš mnoho serotoninu může vést ke vzniku krevních sraženin, které přispívají ke koronárním srdečním onemocněním, proto je důležité udržovat hladinu serotoninu v normě, aby se předešlo nežádoucím účinkům.
Pomáhá při hojení ran
Studie publikovaná v časopise International Journal of Molecular Sciences zjistila, že serotonin působí jako potenciální terapeutický kandidát pro zlepšení hojení kůže u popálených pacientů. Vědci zjistili, že serotonin významně urychluje migraci buněk a zlepšuje proces hojení ran na modelech popálenin in vitro a in vivo.
Normální rozsahy
Hladinu serotoninu si můžete nechat vyšetřit pomocí krevního testu. Krev se obvykle odebírá ze žíly a posílá se do laboratoře, kde se získají výsledky. Lidé, u kterých hrozí riziko nedostatku serotoninu nebo karcinoidního syndromu (vysoké hladiny serotoninu), mohou potřebovat krevní test. Normální rozmezí hladiny serotoninu je 101-283 nanogramů na mililitr (ng/ml). Po obdržení výsledků z laboratoře je nejlepší probrat je se svým poskytovatelem zdravotní péče, protože naměřené hodnoty v testu se mohou lišit a měnit to, co je považováno za normální výsledek.
Příznaky a příčiny nedostatku
Výzkumy ukazují, že narušená funkce serotoninu je spojena s psychiatrickými poruchami, včetně deprese, úzkosti, nutkavého chování, agrese, zneužívání návykových látek, sezónní afektivní poruchy, bulimie, dětské hyperaktivity, hypersexuality, mánie, schizofrenie a poruch chování.
Mezi příznaky nízké hladiny serotoninu patří následující:
Depresivní nálada
Úzkost
Záchvaty paniky
Agresivita
Podrážděnost
Potíže se spánkem
Změny chuti k jídlu
Chronická bolest
Špatná paměť
Problémy s trávením
Bolesti hlavy
Co způsobuje nízkou hladinu serotoninu? Serotonin je součástí složitého systému chemických látek a receptorů. Pokud máte nízkou hladinu serotoninu, můžete mít nedostatek dalších neurotransmiterů, což způsobuje tak výrazné příznaky. Vědci s jistotou nevědí, co způsobuje nedostatek serotoninu, ale může to být způsobeno genetikou, špatnou stravou a životním stylem.
Pokud se potýkáte s chronickým stresem nebo jste vystaveni působení toxických látek, jako jsou těžké kovy nebo pesticidy, může být riziko nízké hladiny serotoninu vyšší. Mezi další příčiny může patřit nedostatek slunečního světla a dlouhodobé užívání některých léků.
Jak léčit nedostatek
Existují přírodní potraviny a posilovače serotoninu, které zvýší jeho hladinu bez nutnosti užívání farmaceutických léků.
Protizánětlivé potraviny
Víte, že zdraví vašich střev změní schopnost vašeho těla produkovat serotonin? Je důležité, abyste jedli protizánětlivé potraviny, které zlepší zdraví vašich střev a podpoří rovnováhu dobrých a špatných bakterií. Mezi nejlepší potraviny patří losos ulovený ve volné přírodě, vejce, listová zelenina, ořechy a čerstvá zelenina.
Pro maximalizaci dobrých bakterií ve střevech jsou prospěšné také probiotické potraviny. Ke zlepšení zdraví střev přispěje konzumace nebo pití kefíru, kombuchy, probiotického jogurtu a jablečného octa. Zdravé tuky, jako je avokádo, kokosový olej, extra panenský olivový olej a ghí, také pomohou snížit zánět a podpoří přirozenou produkci serotoninu.
Cvičení
Výzkumy ukazují, že cvičení má příznivý vliv na funkci mozku, protože moduluje neurotransmitery dopamin, serotonin a noradrenalin. Tito chemičtí poslové se na cvičení podílejí, ovlivňují funkci mozku a dokonce zlepšují neurologické poruchy.
Dopřejte si dostatek slunečního světla
Neurotransmiter serotonin se nebude správně vytvářet, pokud nebudete mít dostatek slunečního světla. Výzkum naznačuje, že mezi slunečním světlem a tvorbou serotoninu skutečně existuje přímý vztah. Předpokládá se, že vystavení slunečnímu světlu spouští v mozku uvolňování této chemické látky. To může alespoň částečně vysvětlovat, proč je nízká hladina serotoninu spojována se sezónní afektivní poruchou 0r SAD.
Tryptofan
Výzkum publikovaný v časopise Nutrients ukazuje, že snížený příjem tryptofanu může vést k výraznému snížení některých mozkových aktivit, které podporují štěstí. Podle studie se pacientům často daří snižovat negativní příznaky související s poruchami nálady, závislostmi nebo hormonálními problémy, pokud užívají 6 g L-tryptofanu denně. Ukázalo se, že užívání tohoto množství tryptofanu každý den po dobu několika měsíců snižuje výkyvy nálad, podrážděnost, napětí a neklid.
5-HTP
5-HTP neboli 5-Hydroxytryptofan je aminokyselina, která je přirozeně produkována v těle. Slouží k produkci serotoninu, proto se doplňky stravy s 5-HTP často používají ke zlepšení nálady a snížení příznaků deprese. Doplňky stravy s 5-HTP najdete na internetu a v obchodech se zdravou výživou.
Vědci však doporučují užívat doplňky 5-HTP opatrně a pod dohledem lékaře, aby nedošlo k nerovnováze aminokyselin.
Použití a nežádoucí účinky SSRI
Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu neboli SSRI se používají ke zlepšení příznaků deprese zvýšením hladiny serotoninu v mozku. Mezi nejběžnější typy SSRI patří Prozac a Zoloft.
Neuropsychologické studie ukazují, že u zdravých i depresivních účastníků vedlo podávání SSRI k pozitivním změnám ve způsobu, jakým mozek reagoval na informace vyvolané emocemi. Jiné studie však uvádějí odlišné výsledky, které naznačují, že na SSRI reaguje pouze 50 % pacientů a k účinné remisi dochází v méně než 30 % případů, což naznačuje, že jsou zapotřebí nové antidepresivní strategie.
SSRI jsou nejčastěji předepisovanými antidepresivy na světě, ale neobejdou se bez možných vedlejších účinků. Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří ospalost, nevolnost, nervozita, závratě, bolesti hlavy, průjem, problémy se spánkem, sexuální problémy a rozmazané vidění.
SSRI se také vzájemně ovlivňují s některými léky a mohou mít nebezpečné účinky v kombinaci s některými farmaceutickými přípravky nebo bylinnými doplňky. O možných interakcích se určitě poraďte se svým lékařem.
A existuje riziko, že se po ukončení užívání SSRI objeví příznaky podobné abstinenčním příznakům. Tyto příznaky mohou zahrnovat pocit neklidu, závratě, nevolnost, příznaky podobné chřipce a další.
Kromě SSRI jsou další skupinou léků, které se používají při depresi, tzv. inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu neboli SNRI. Tyto léky zvyšují hladinu serotoninu i noradrenalinu, dalšího neurotransmiteru.
Příčiny a léčba serotoninového syndromu
Serotoninový syndrom, který je typem serotoninové toxicity vzniká, když se v těle hromadí vysoké hladiny této chemické látky. To je někdy způsobeno užíváním dvou nebo více léků, které zvyšují jeho hladinu, nebo kombinací léků s některými rostlinnými doplňky. Tento stav může způsobit také zneužívání nelegálních drog, jako je LSD, kokain, extáze a amfetaminy.
Nejčastějšími příznaky serotoninového syndromu jsou úzkost, neklid, agitovanost, pocení a zmatenost. V závažnějších případech může vést také ke zdravotním problémům, jako jsou svalové záškuby, svalová ztuhlost, nepravidelný srdeční tep, vysoký krevní tlak, vysoká horečka a záchvaty.
Výzkumy také naznačují, že vysoká hladina serotoninu zvyšuje riziko osteoporózy v důsledku jeho vlivu na naše kosti. Pokud si těchto příznaků všimnete, poraďte se se svým lékařem a promluvte si s ním o vyšetření hladiny serotoninu.
U lidí, kteří se potýkají s tímto stavem, zahrnuje léčba serotoninového syndromu vysazení léků nebo drog, které způsobují příliš vysokou hladinu chemických látek. Existují také léky, které se používají k blokování produkce neurotransmiteru, například periaktin.
Bezpečnostní opatření a interakce s léky
Pokud máte obavy z nízké nebo vysoké hladiny serotoninu, poraďte se se svým lékařem. Před použitím tablet nebo doplňků stravy k odstranění nedostatku se poraďte se svým lékařem, zejména pokud již užíváte léky, abyste se vyhnuli interakcím.
Neexistuje dostatek výzkumů, které by podporovaly užívání doplňků stravy se serotoninem během těhotenství nebo při kojení, proto se před jejich užíváním určitě poraďte se svým lékařem.
Závěrečné myšlenky
Definice serotoninu je neurotransmiter, který se produkuje v mozku a ve střevech. Vysílá zprávy do receptorů v celém mozku, které umožňují několik tělesných procesů. Serotonin ovlivňuje mnoho částí těla a umožňuje vnitřní chemickou rovnováhu.
Jsou dopamin a serotonin totéž? Ne – oba jsou to neurotransmitery, které hrají roli v náladě a emocích, ale liší se. Molekula serotoninu mění naše emocionální reakce na životní události, zatímco dopamin ovlivňuje příjemné zážitky.
Díky normální hladině serotoninu se cítíte, no, normálně. Příliš vysoké nebo příliš nízké hladiny však mohou způsobit nežádoucí účinky. Pokud vaše tělo produkuje správné množství serotoninu, měli byste zažívat pravidelný spánek, ale jeho příliš mnoho nebo příliš málo může vést k poruchám spánku.
Co se stane, když je vaše hladina příliš vysoká? Serotoninový syndrom, který vzniká, když se v těle produkuje příliš mnoho této chemické látky, může vést k úzkosti, neklidu, zrychlenému srdečnímu tepu a vysoké horečce.
U lidí s nízkou hladinou mohou ke zlepšení nedostatku pomoci doplňky stravy, obvykle ve formě tryptofanu nebo 5-HTP. Výzkumy také naznačují, že ke zvýšení hladiny přirozenou cestou přispěje cvičení, každodenní pobyt na slunci a zdravá protizánětlivá strava.