Šatní moli v oblečení a způsoby jak se zbavit šatních molů

Šatní moli mohou být velmi ničiví, protože hnízdí a živí se vlnou, kožešinami a jinými přírodními nebo směsovými tkaninami. V domácnostech se běžně vyskytují dva druhy šatních molů: pavučinový šatní mol (Tineola bisselliella) a šatní mol kožešinový (Tinea pellionella). Tyto dva druhy molů jsou si podobné velikostí, ale mají několik odlišných znaků.

Dospělí jedinci pavučinové můry jsou dlouzí asi 6 mm a mají rozpětí křídel asi 1,3 mm. Mají zlatou až žlutošedou barvu a na hlavě červenozlaté až měděné chloupky. Larvy pavučinových molů jsou krémově bílé s tmavě zbarvenou hlavou a jsou dlouhé asi 8 mm až 1,3 cm.

Dospělci mola šatního jsou také dlouzí asi 6 mm a rozpětí křídel je asi 1,3 cm. Mají zlatou barvu, světle zlaté chloupky na hlavě a hnědavá křídla se skvrnami. Tato můra si kolem těla vytváří hedvábný, trubicovitý „obal“, který nosí s sebou. Živí se z obou konců pouzdra a při vyrušení ho používá jako úkryt. Larvy můry jsou asi 8 mm až 1,3 cm dlouhé, se světle žlutým až bílým tělem a hnědou hlavou. Larvy mají také pouzdra, která získávají barvu látky, jíž se larva živí.

Nábytek a doplňky do domácnosti můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Domov

3 způsoby jak se zbavit šatních molů

Prvním krokem při řešení problému s napadením šatními moly je pozitivní identifikace škůdce a vyhledání pravděpodobných míst, kde se larvám může dařit. Dospělí oděvní moli se neživí – za škody jsou přímo zodpovědné pouze larvy – takže vyhubení dospělců problém nevyřeší. Dospělé samičky mohou najednou naklást 40 až 50 vajíček.

Ze dvou běžných typů těchto škůdců se mnohem častěji vyskytují pavučinoví moli šatní, ale moli pouzdroví mohou být díky svým pouzdrům snadněji lokalizovatelní. Pokud spatříte dospělé moly ve skříni nebo jiném tmavém prostoru nebo najdete poškozené oblečení, okamžitě a důkladně prohlédněte prostor a všechny textilní předměty. Oděvy přeneste na světlé místo, abyste je mohli lépe prohlédnout, vyrušit moly (nemají rádi světlo ani pohyb) a zahájit opatření k jejich likvidaci.

Chemické čištění nebo praní tkanin

Larvy šatních molů můžete z oděvů a dalších textilních předmětů odstranit vypráním v pračce ve velmi horké vodě – musí mít více než 50 stupňů Celsia. To může vyžadovat zvýšení teploty ohřívače vody. 50 až 60 stupňů je sice nejběžnější nastavení teploty, ale voda cestou do pračky ztratí část tepla. Účinnější metodou je suché čištění – to je nutné u mnoha vlněných, hedvábných a jemných předmětů, aby nedošlo k poškození tkaniny.

Zabijte moly chladem

Pokud se z jakéhokoli důvodu bráníte praní postižených předmětů, můžete místo toho zkusit moly zmrazit. Každý předmět vložte do polyethylenového plastového sáčku (např. sáčku se zipem), dobře jej uzavřete, v případě potřeby použijte lepicí pásku, a vložte jej do mrazničky, která udržuje teplotu -18 stupňů Celsia nebo nižší. V mrazničce je uchovávejte po dobu jednoho týdne, poté je vyjměte a vyvětrejte. Dobré utěsnění je důležité pro zabránění vzniku námrazy a kondenzace, které by mohly předměty poškodit.

Zničte je teplem

Larvy molů oděvních nepřežijí při teplotách vyšších než 50 stupňů Celsia, takže je můžete zahubit v troubě nebo sušičce prádla. V případě vlny nebo jiných zcela přírodních předmětů odolných vůči teplu nastavte troubu na vyšší teplotu než 50 stupňů Celsia, položte předměty na plech na pečení a postavte jej na prostřední rošt trouby. Nechte je v ní 30 minut, poté předměty vyjměte a nechte je vychladnout. Ujistěte se, že tuto metodu nezkoušíte se syntetickými nebo na teplo citlivými látkami nebo s čímkoli, co obsahuje plastové knoflíky nebo jiné syntetické prvky. Můry na věcech, které lze sušit, zahubíte tak, že je vložíte do sušičky prádla na vysokou teplotu na dobu alespoň 30 minut.

Vyčištění postižené oblasti

Důkladně vyluxujte skříň, komodu, krabici nebo jiný prostor, kde byly postižené předměty uloženy. Věnujte velkou pozornost rohům a okrajům, kde mohou najít zdroj potravy. Pokud je oblast pokryta kobercem, pečlivě jej vysajte, a pokud je opravdu špinavý, zvažte jeho odborné vyčištění. Moli se neživí syntetickými vlákny koberců, ale každý koberec může poskytnout zdroj potravy zachycením zvířecích chlupů a jiných přírodních materiálů.

Kromě úložných prostor mohou oděvní moli napadnout i nábytek a často je lze nalézt pod pohovkami, křesly a dalšími čalouněnými předměty nebo dokonce uvnitř nich. Zde je nejlepším způsobem, jak se jich zbavit, pečlivá kontrola a vysávání.

Co způsobují oděvní moli?

Kromě látek a vlny se larvy oděvních molů živí kožešinami, mohérem, vlasy a peřím a látkami smíchanými s těmito přírodními vlákny. Živí se také mrtvým hmyzem. Můry kladou vajíčka na látku nebo jiný materiál a lepí je na místo. Vylíhlé larvy se pak živí a spřádají na předmětech pavučiny, které dále poškozují a zanechávají v nich díry. Oděvní moli se obvykle přenášejí do domu na napadených předmětech, které jsou umístěny v blízkosti jiného zdroje potravy, např. vlněného oblečení. To se pak také zamoří.

Oděvní moly nejvíce přitahují tkaniny, které jsou potřísněné nebo na nich jsou skvrny od potu či zbytky moči. Tyto skvrny totiž poskytují larvám potřebné živiny, jako je vitamin B a sůl.

Protože se oděvní moli zdržují na tmavých místech a při vyrušení se schovávají, často si jich všimneme až poté, co poškodí látku, kterou napadli. Nejzřetelnějšími známkami přítomnosti oděvních molů jsou díry, pavučiny nebo zaschlé larvy.

Ideálními podmínkami pro růst, aktivitu a kladení vajíček molů oděvních jsou teplo a vlhko, proto se v suchém podnebí vyskytují méně často. Můry jsou nejaktivnější při teplotách nad 5 °C, ale nižší teploty je nemusí nutně zahubit, pouze je zpomalí.

Jak předcházet oděvním molům

Jakmile se vám podařilo moly na oblečení úspěšně potlačit, zabraňte jejich návratu pomocí několika základních strategií. Obecně platí, že je nelákejte potravou a úkryty. Oblečení z přírodních vláken a další zboží před dlouhodobým uskladněním důkladně očistěte.

Neskladujte oděvy, na kterých se nachází pot nebo tělesné tekutiny.
Cenné nebo ceněné předměty skladujte ve vakuově uzavřených sáčcích, nebo je uchovávejte ve vzduchotěsných nádobách, například v plastových koších, které mají všechny mezery a švy zalepené páskou.

Často čistěte skříně s oblečením a pravidelně kontrolujte, zda se v nich nevyskytují šatní moli. Před odložením oděvů je vždy vyperte. Střídejte oblečení ve skříni, aby některé věci netrpěly v tmavých koutech. Často nošené oděvy a další předměty jsou méně náchylné k napadení v souvislosti s nechuti molů ke světlu a pohybu. Speciální šaty nebo obleky, které nosíte zřídka, ale necháváte je ve skříni, uložte do plastových (ne látkových) pytlů na oděvy, které mají všechny otvory zalepené páskou.

Šatní moli vs. indičtí moli potravinoví

Šatní moli jsou často zaměňovány s indickými moly, ale ve skutečnosti se od sebe velmi liší. Především v materiálech, kterými se živí, a v místech, kde se vyskytují. Indičtí mouční moli jsou především škůdci spíží, kteří se živí lidskými potravinami.

Indičtí mouční moli jsou dlouzí asi 1,2 cm a jsou přibližně dvakrát delší než moli šatní. Na rozdíl od hladkohlavého mola indického má mol šatní na hlavě chomáček chlupů a mol šatní je obvykle světlejší než mol indický.

Šatní můry špatně létají a nepřitahuje je světlo. Moli indičtí dobře létají a jsou přitahováni světlem. Když oděvní můra létá, je velmi třepotavá. Let můry indické je silný a stálý. Oděvní můru v klidu je mnohem snazší chytit než indickou můru.

Oděvní moli se vyskytují na tmavých místech v blízkosti látek, které napadají. Indičtí moli a jiní škůdci spíže se vyskytují ve spíži a v jejím okolí a létají dále od zdroje potravy.

Často kladené otázky

Zbavíme se molů v oděvech pomocí naftalínových kuliček?

Kuličky proti molům mohou být účinné při hubení larev molů oděvních, ale musí být splněny správné podmínky, tj. kuličky (nebo jiné formy) musí být použity v malém uzavřeném prostoru (např. v truhle), který se často neotvírá a nevětrá. Ve většině domácích skříní nefungují. Navíc jsou nebezpečné v blízkosti dětí a domácích zvířat. Proto většina odborníků nedoporučuje používat naftalínové kuličky k ošetření oděvních molů.

Jsou oděvy v cedrových skříních nebo truhlách bezpečné?

Cedr obsahuje přírodní těkavé oleje, které jsou pro oděvní moly odpuzující a potenciálně smrtelné. Vysoké koncentrace těkavých olejů potřebné k usmrcení molů je však obtížné dosáhnout i v uzavřené truhle a v běžné skříni na oblečení je to téměř nemožné. Pokud máte rádi vůni cedru, můžete ji použít, ale nespoléhejte na to, že zabrání škodám způsobeným moly.

Existuje test na přítomnost molů v oděvech?

Podniky v oděvním a kožešnickém průmyslu běžně používají ke sledování výskytu molů pasti s feromonovou návnadou. Tento typ pastí láká samce molů, kteří se přilepí na lepivý povrch uvnitř pasti, podobně jako je tomu u proužků na mouchy. Pasti nejsou účinné pro prevenci škod způsobených moly a nemají žádný účinek na larvy nebo dospělé samičky molů, ale samci molů nalezení v pastech jsou jasným varováním, že máte zamoření, takže můžete okamžitě přijmout opatření.